Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Vízia oživenia košickej Dolnej brány

KPÚ Košice
001 – Dolná brána: výskum, 1996-98, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (1996-98)

„A Vy, mešťania košickí, Vy majte hrdinské srdcia, pýchou buďte košických hradieb,
v ktorých, ak neblčia sváry, pre vás nech radosťou je žiť.”

Košice so svojimi troma hlavnými pásmi hradieb patrili už od stredoveku k najlepšie opevneným mestám v strednej Európe. Zároveň boli aj zbrojnicou Horného Uhorska – sídlili tu vďaka tomu cisárska i kráľovská, i mestská zbrojnica, delolejárne, vysoké vojenské úrady, či hlavný hornouhorský kapitán. Opevnenie obkolesovalo stredoveké jadro mesta. Tvoril ho hradbový múr s dovnútra otvorenými hranolovými vežami a prvý okruh hradieb bol postavený už v druhej polovici 13. storočia. Neskôr v 14. a 15. storočí pribúdali ďalšie okruhy a rozšírenia, nazvané podľa panovníkov – žigmundovská, jiskrovská, korvínovská. Archeologicky prezentovaný areál tzv. Dolnej brány v Košiciach - pozoruhodnosť Hlavnej ulice - predstavuje súbor navzájom prepojených objektov opevnenia a neskoršieho systému kanalizácie mesta. Jeho stavebný vývoj zároveň symbolizuje i panovnícke dynastie uhorských dejín, spojené so stredovekými dejinami mesta: etapa arpádovská (13. storočie) s najstaršou hradbou a vežou brány, etapa luxemburská (14.- tretina 15. storočia) s ďalším pásom hradieb, predbráním, kanálom i mostom, a etapa jiskrovsko-korvínovská (2. pol. 15.storočia) s mostom, priekopami a s tzv. barbakanom – predsunutou delostreleckou pevnôstkou. V druhej polovici 16. storočia po veľkom požiari mesta sa začalo s veľkou prestavbou hradieb v duchu najmodernejších opevňovacích poznatkov – s výstavbou renesančných bastiónov a ravelinov. Koncom 17. storočia pribudla na južnom predmestí veľká samostatne stojaca hviezdicová pevnosť s vlastnou priekopou – citadela. Celý príbeh mestského opevnenia i s Dolnou bránou dokladá význam Košíc ako mocného stredovekého mesta – hospodárskeho i vojenského centra, a v období tureckej hrozby aj novovekej mestskej pevnosti európskeho významu. 

Už v r. 1996 – 1998 bol s pomocou košických pamiatkarov (PhDr. M. Ďurišová) uskutočnený archeologický výskum a následne aj muzeálna prezentácia (Ing. arch. A. Lami) tohoto významného archeologického náleziska: fragmentov stredovekej Dolnej brány Košíc. Investorom bolo Mesto Košice, ktoré súčasné podzemné múzeum aj naďalej prevádzkuje. V r. 2010 bola Dolná brána zapísaná do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ako súčasť národnej kultúrnej pamiatky Mestské opevnenie. Aktuálne sa píše rok 2020 a vďaka pripravenému libretu pre novú expozíciu Dolnej brány (od autorov PhDr. Marcely Ďurišovej z KPÚ Košice a PhDr. Dáriusa Gašaja z Východoslovenského múzea v Košiciach) vieme, že hlavným cieľom je pritiahnuť návštevníkov modernejším spôsobom prezentácie, s pútavými a zrozumiteľnými informáciami v kontexte histórie mesta. Má tu vzniknúť reprezentačná expozícia s multimediálnymi prezentáciami a interaktívnymi prvkami - miesto poučenia i zábavy zároveň. Návštevník by tu mal zažiť celý príbeh mestskej brány od konca 13. až po l6. storočie: ako tu postupne vznikala veža s predbráním i s mostami, spoznať by mal postupne nadväzujúce hradbové múry či priekopy, spoznať nové výrazy ako napríklad barbakán, rondel či bastión. A to všetko aj vďaka autentickým archeologickým nálezom, odkrytým architektonickým článkom architektúry i replikám historických zbraní. Dôležitými budú samozrejme už moderné 3-D „archeomodely“ brány i celého opevnenia mesta. Očakávať tu môžeme aj infokiosky, audiovizuálne projekcie a špeciálne efekty, dotvárajúce atmosféru. Virtuálne hry pre dospelých a deti zas priblížia témy obrany, či dobývania mesta. Jazykom expozície bude slovenčina, maďarčina a angličtina. 

Nová expozícia bude mať päť vzájomne prepojených tematických celkov: 1. Dolná brána so svojimi piatimi obdobiami vývoja; 2. Opevnenie Košíc s vnútorným a vonkajším pásmom hradieb, nakoľko systém opevnenia sa dodnes odráža v mestskom urbanizme - v pôdoryse ulíc, vedených popri vnútornej hradbe, a tiež v parcelácii. 3.Vodný režim a kanalizácia v Dolnej bráne, so všetkými svojimi objektami, ktoré zabezpečovali systém, odvádzajúci vodu tzv. Čermeľského potoka z mesta do priekop opevnenia od počiatku až do 19. storočia; 4. História mesta a jeho význam - postavenie medzi súdobými mestami Uhorska, obchodné cesty, privilégiá, Košice za stavovských povstaní a ako stredisko protitureckých bojov; 5. Vojenstvo – vývoj zbraní a tomu zodpovedajúci vývoj fortifikačných stavieb. Pred rozšírením použitia pušného prachu boli to najmä praky - katapulty, ktoré sa využívali na vrhanie balvanov na prerážanie muriva hradieb, prípadne horiacich zmesí za hradby mesta. Ďalej pribudnú príbehy útočných veží, delostrelectva i hákovníc a hradbových pušiek.

Areál Dolnej brány v napojení na ostatný život mesta bol od stredoveku až do začiatku 19. storočia prvým kontaktom a uvítaním návštevníka, prichádzajúceho do Košíc od juhu, v prípade nepriateľa ho mal odradiť pred útokom, alebo ho účinne odraziť. 

Prechádzkou časom cez jednotlivé zastavenia v oživenej Dolnej bráne bude raz možné priamo a zblízka vidieť, dotknúť sa, zažiť, niekde aj vyskúšať si, či stať sa aspoň na chvíľku súčasťou príbehu oživenej kultúrnej pamiatky Košíc. 

Viac odkazov k téme nájdete na:

http://www.viacassa.eu/stredoveke-kosice/

http://www.viacassa.eu/stredoveky-den-v-kosiciach/

http://www.viacassa.eu/barokove-kosice/


Spracoval: PhDr. Marcela Ďurišová – Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice
Foto: M. Ďurišová, J. Gembický, archív (KPÚ Košice); B. Šutáková (Via Cassa o.z.)

001 – Dolná brána: výskum, 1996-98, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (1996-98)
025 - Oživená Dolná brána, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
002 – Dolná brána: výskum a príprava múzea, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (1996-98)
003 – Dolná brána: výskum – celkový pohľad, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (1996-98)
004 – Dolná brána: výskum a príprava múzea, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (1996-98)
005 – Dolná brána: dočasná drevená replika, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (1996-98)
006 – Dolná brána: prezentácia - exteriér, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2016)
007 – Dolná brána: expozícia, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (2014)
008 – Dolná brána: expozícia - interiér, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (2014)
009 – Dolná brána: detail, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
010 – Dolná brána: expozícia - interiér, archív J. Gembický, Košice (2014)
011 – Dolná brána: detail konštrukcií, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
012 – Dolná brána: expozícia - interiér, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
013 – Oživená Dolná brána, autor: B. Šutáková (Via Cassa, o.z. Košice, 2010)
014 – Dolná brána: artefakty lapidária, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
015 – Dolná brána: artefakty lapidária, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
016 – Dolná brána: artefakty lapidária, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
017 – Oživená Dolná brána, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
018 – Dolná brána: most a kanalizácia, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
019 – Dolná brána: drevené konštrukcie mosta, autor: M. Ďurišová, KPÚ Košice (2014)
020 – Oživená Dolná brána, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
021 – Dolná brána: prezentované stred.nálezy, autor: M.Ďurišová, KPÚ Košice (2014)
022 – Oživená Dolná brána, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
023 – Oživená Dolná brána, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)
024 – Oživená Dolná brána, autor J. Gembický, KPÚ Košice (2014)