Cena Alžbety Güntherovej-Mayerovej je symbolickým uznaním dlhoročného úsilia jednotlivcov pôsobiacich v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o prezentáciu jeho hodnôt širšej verejnosti.
POZNÁME DRŽITEĽOV CENY ALŽBETY GÜNTHEROVEJ-MAYEROVEJ
V ROKU 2024 BUDÚ OCENENÍ ETNOLOGIČKA, ARCHEOLÓG A ARCHITEKT
Šestnásty ročník Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej pozná svojich laureátov. Spomedzi šestnástich nominovaných osobností ocenenie v roku 2024 putuje do rúk etnologičky Gabriely Habáňovej, archeológa Petra Baxu a architekta Jaroslava Liptaya. Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční 23. apríla 2024 o 13.00 hod. v koncertnej sále Nitrianskej galérie na Župnom námestí v Nitre, ceny odovzdá generálny riaditeľ Pamiatkového úradu Slovenskej republiky Pavol Ižvolt.
Podujatie sa každoročne koná pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel, ktorý si pripomíname 18. apríla. Ocenenie nesie meno zakladajúcej osobnosti bádania o výtvarnom umení na Slovensku a významnej historičky umenia Alžbety Güntherovej-Mayerovej (1905 – 1973). Doposiaľ používanú repliku okrídlenej anjelskej hlavičky z hlavného oltára z rímsko-katolíckeho Kostola Nájdenia sv. Kríža v Hrani, ktorú podľa originálu z dielne Dionýza Reissmayera z pol. 18. storočia vyhotovovali oblastné reštaurátorské ateliéry v Levoči, nahradí cínová plaketa s portrétom Alžbety Güntherovej-Mayerovej. Autorom návrhu a zhotoviteľom artefaktu je akad. maliar Jozef Hrvoľ.
PhDr. Gabriela Habáňová (*1955) – slovenská etnologička a pamiatkarka. Venovala sa monitorovaniu pamiatkového fondu v oblasti vidieckych stavieb, najmä ľudovej architektúry, spracovaniu odborných podkladov pre vyhlasovanie objektov za národné kultúrne pamiatky a ako metodička aj usmerňovaniu ochrany a obnovy tohto druhu pamiatok. V ostatnom desaťročí sa na Krajskom pamiatkovom úrade Bratislava venovala náročným a úspešným revitalizáciám industriálnej architektúry napr. pivovaru Stein, pradiarni v areáli bývalej cvernovej továrne na Svätoplukovej či teplárni na Čulenovej ulici v Bratislave. Vysoko cenená je aj jej vedecká a publikačná činnosť.
PhDr. Peter Baxa (*1950) – slovenský archeológ a pamiatkar. Autor viacerých vynikajúcich vedeckých výstupov venovaných výskumu historického jadra Bratislavy, rímskych pamiatok v Rusovciach, či prezentácii iných archeologických nálezísk na Slovensku. Spolupracoval so zahraničnými vedecko-výskumnými a múzejnými inštitúciami. Ako kurátor sa podieľal na významnej a veľkoryso koncipovanej výstave Dedičstvo Karola Veľkého (2016) na Bratislavskom hrade. Osobitne oceňovaný je aj jeho odborný prínos k identifikácii a datovaniu Kaplnky sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch, ktorá je jedinečnou zachovanou veľkomoravskou stavbou na našom území.
Ing. arch. Jaroslav Liptay, CSc. (*1947) – slovenský pamiatkar a architekt. Dlhodobo pôsobil na Ministerstve kultúry SR, rozhodujúcou mierou sa podieľal na tvorbe Deklarácie Národnej rady SR o ochrane kultúrneho dedičstva z 28. februára 2001 a zákona č. 49/2002 Z. z. o ochrane pamiatkového fondu, ktorým vznikol Pamiatkový úrad SR a krajské pamiatkové úrady. Pripravoval na implementáciu medzinárodné charty a odporúčania v oblasti ochrany pamiatok a krajiny, zastupoval štát v organizáciách UNESCO a ICOMOS. Venoval sa rôznym aspektom právnej ochrany kultúrnych pamiatok, krajiny i technických pamiatok, ľudovej architektúry či slovenským hradom a zámkom.
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky ocenením vyjadruje vďaku za celoživotnú a systematickú prácu venovanú ochrane pamiatok a posilňovaniu spoločenského povedomia o hodnotách nášho kultúrneho dedičstva.
Tlačová správa (pdf, 869 kB)
Ohlasy na podujatie
Štatút ceny (pdf, 427 kB)
Kontakt:
Mgr. Petronela Križanová, PhD.
+421 2 20 491 240, petronela.krizanova@pamiatky.gov.sk
LAUREÁTKY A LAUREÁTI CENY ALŽBETY GÜNTHEROVEJ-MAYEROVEJ 2008 – 2024 (pdf, 366 kB)
Zdroj: PÚ SR (Foto: J. Šipöcz)