Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Počiatky premeny poslednej bane na Spiši na industriálny skanzen

KPÚ Košice
Porac_bana_skanzen_05.jpg

K aktuálnej téme ochrany a popularizácie industriálneho dedičstva sa výrazným počinom prihlásila aj obec Poráč v spišsko-gemerskej banskej oblasti. Z iniciatívy starostu Ing. Petra Volčka a v spolupráci s KPÚ Košice i Tovarišstvom poráčskeho baníctva bol v roku 2018 vyhlásený za industriálnu národnú kultúrnu pamiatku (NKP) povrchový areál barytovej bane na Poráči. V danom čase bolo avizované ukončenie ťažby v Bani Poráč (ako poslednej funkčnej hlbinnej bane na Spiši) z dôvodov klesajúcej rentability dobývania barytovej základky.

Areál Bane Poráč je situovaný južne od intravilánu dediny, pričom je najvýchodnejším banským dielom na žile, zvanej „Droždiak“ (Drozdziakischer Gang) – najvýznamnejšej železorudnej žile v Poráčsko-Rudnianskom rudnom revíri. Tu sa ťažila medená a železná ruda najneskôr od 14. storočia, od 19. storočia tiež ortuť a od 30. rokov 20. storočia taktiež aj baryt (BaSO4), ktorý sa v podzemí získaval z hlušiny, vypĺňajúcej vyťažené priestory (tzv. základka po staršej ťažbe). Najmasívnejší rozmach ťažby železnej rudy (sideritu) v Rudňanoch a Poráči bol zaznamenaný v období od 40. do 70. rokov 20. storočia.

Po definitívnom ukončení ťažby na Bani Poráč získala celý areál bane na jar roku 2020 do svojho vlastníctva obec, a to vďaka ústretovosti Rudohorskej investičnej spoločnosti a. s.. Kúpou areálu v pôvodnom stave obec získala možnosť premeniť areál v jeho plnej integrite a autenticite na živý banský skanzen. Za tým účelom v tomto roku plánuje zrealizovať novú trafostanicu, opraviť asfaltové krytiny striech, a z dostupných dotácií vykonať generálnu opravu ťažného stroja. Po jeho oprave obec hodlá sprístupniť areál bane návštevníkom, ktorí budú môcť sfárať šachtou „Poráč“ až do hĺbky 280m na obzor „Rochus“ – do dedičnej (odvodňovacej) štôlne, založenej ešte v roku 1795.

NKP - banský areál jamy Poráč - je súborom 9 pamiatkových objektov, zahrňujúcich primárny povrchový areál bane v jeho hmotnej a technologickej integrite. Areál vznikol v jednej stavebnej etape v r. 1962 - 1968. Objektovú skladbu NKP tvorí: Šachta, Veža ťažná, Budova šachty, Strojovňa s Ťažným strojom, Ventilátorovňa, Výklopník, Koľajový obeh a Budova prevádzková. Z typologického hľadiska je Baňa Poráč dokumentom hlbinného banského areálu menšieho rozsahu, ktorého funkčno-prevádzková schéma sa ustálila ešte pred rokom 1900. Objekty a areál ako celok sú vynikajúcim dokladom najmladšej – povojnovej - etapy v histórii rudného baníctva nielen na Spiši, ale v rámci Slovenska. Jednotlivé stavebné objekty sú typickými reprezentantmi účelnej priemyselnej architektúry 60. rokov v Československu. Raritnou technologickou hodnotou NKP je zachovanie ťažného stroja typu „KOEPE“ (patent z r. 1877), teda stroja s trecím kotúčom, s uplatnením ktorého súvisí aj ojedinelá silueta vzperovej ťažnej veže nemeckého typu, na ktorej sú v tomto prípade lanovnice, umiestnené nad sebou.

Je veľmi chvály- a nasledovaniahodné, že obec cieľavedomou činnosťou postupne transformuje areál Bane Poráč na banský skanzen, ktorý banícku tradíciu Spiša, banícke remeslo a spôsob dobývania v tomto síce mladšom, ale o to autentickejšom banskom areáli priblíži aj širokej verejnosti. S baníckym pozdravom pre úspech celého diela - Zdar Boh ! Autor: Ing. Arch. Róbert Kiráľ, KPÚ Košice (redakcia: Mgr. J. Gembický)

Porac_bana_skanzen_05.jpg
Porac_bana_skanzen_02.jpg
Porac_bana_skanzen_03.jpg
Porac_bana_skanzen_04.jpg
Porac_bana_skanzen_05.jpg
Porac_bana_skanzen_06.jpg
Porac_bana_skanzen_07.jpg
Porac_bana_skanzen_08.jpg
Porac_bana_skanzen_09.jpg
Porac_bana_skanzen_10.jpg
Porac_bana_skanzen_11.jpg
Porac_bana_skanzen_12.jpg
Porac_bana_skanzen_13.jpg
Porac_bana_skanzen_14.jpg
Porac_bana_skanzen_15.jpg
Porac_bana_skanzen_16.jpg
Porac_bana_skanzen_17.jpg
Porac_bana_skanzen_18.jpg
Porac_bana_skanzen_19.jpg
Porac_bana_skanzen_20.jpg