Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Nález hrobu z obdobia sťahovania národov

KPÚ Trnava

Nález hrobu z obdobia sťahovania národov

01 -  Miesto nálezu. Foto M. Sládok

Po náhodných nálezoch hrobu zo staršej bronzovej doby (Náhodný nález hrobu ukázal na neznáme pohrebisko nitrianskej kultúry) a hrobu z neskorej kamennej doby (Nález vyše 6 000 rokov starých hrobov v garáži) priniesla spolupráca s Policajným zborom SR ďalší dôležitý nález. V meste Gbely majiteľ pozemku počas kopania základových rýh na novú garáž v mieste zbúranej starej garáže a šopy pristavanej k rodinnému domu narazil na ľudskú lebku a ohlásil to polícii. Výjazd polície kopaním rozšíril miesto nálezu a narazil na ďalšiu ľudskú lebku, privolal k nim antropológa, ktorý ich vek určil na viac ako 50 rokov a na tomto základe miesto nálezu obhliadol a následne preskúmal KPÚ Trnava v spolupráci s archeológom Západoslovenského múzea v Trnave. Pri prácach pomáhal aj nálezca a dobrovoľník z Občianskeho združenia Hradiská.

Zistilo sa, že kosti pochádzajú z hrobu, v ktorom boli uložení vo vystretej polohe na chrbte dvaja jedinci ženského pohlavia vo veku 20 až 25 rokov a 25 až 40 rokov, orientovaní hlavou na západ a nohami na východ. Pochovaní boli bez šperkov a príloh. Na jednej kostre bola zistená zaujímavá patologická zmena. Kostrč je výrazne asymetricky postavená. Môže to byť dôsledok posttraumatického stavu, kedy kostrč prirástla ku krížovej kosti. napr. následkom silného narazenia pri páde. Hrob datovala rádiokarbónová analýza do obdobia rokov 421 až 541 n. l., ktoré je známe pod názvom obdobie sťahovania národov. Analýzu spolu s ďalšími zabezpečila Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave.

V období rokov 421 až 541 sídlili na Záhorí zvyšky Kvádov, ale aj Huni, Herulovia, Longobardi a možno aj iné kmene (napr. Góti a Rugiovia). Z týchto kmeňov sú hroby s viacerými jedincami známe z lokalít prisudzovaných Longobardom, i keď len zriedkavo. Záhorie bolo Longobardmi osídlené v rokoch 488 až 560/568, čím sa predpokladané datovanie hrobu značne zužuje na roky 488 až 541.

Zo Slovenska sú pohrebiskové lokality, pripisované Longobardom, známe zo Zohora, Devínskej Novej Vsi, Bratislavy-Rusoviec a Gáňa.

Pre sťahovanie národov je typické okrem pochovávania zvierat, ľudských jedincov do drevených rakiev a umelého deformovania ľudských lebiek aj súdobé vykrádanie hrobov. Absencia akýchkoľvek osobných a priložených predmetov v hrobe a aj narušenie hornej časti trupu jednej kostry napovedá vykradnutiu aj tohto hrobu.

Nález hrobu je prvým známym nálezom z tohto obdobia z katastra mesta a málopočetným z bližšieho okolia Gbiel. Nakoľko sa ľudské kosti našli aj mimo hrobu na viacerých miestach pozemku a vzhľadom na staršie nálezy ľudských kostí z lokality, ktoré neboli archeologicky evidované, hrob takmer určite nie je ojedinelý a nachádza sa tu pohrebisko.

Podľa nálezov mazanice a početných keramických črepov z nádob z rôznych období praveku a rímskej doby je tu aj sídlisko alebo viacero sídlisk. Z kovových nálezov získaných počas výskumu vyniká krúžok z medi alebo zliatiny medi so zahrotenými koncami. Krúžky takéhoto tvaru sa vyskytujú v staršej bronzovej dobe i stredoveku.

Text: Matúš Sládok, KPÚ Trnava

01 -  Miesto nálezu. Foto M. Sládok
02 – Bližší pohľad na miesto nálezu. Foto M. Sládok
03 – Sonda s nálezom. Foto M. Sládok
04 – Odkryté kostry. Foto M. Sládok
05 – Rozhádzanie kostí jednej kostry spôsobené pravdepodobne dobovými vykrádačmi. Foto P. Grznár
06 – Výber z nálezov z ornice. Foto M. Sládok
07 – Výber z nálezov z ornice. Foto M. Sládok
08 - Krúžok nájdený vo vrstve, do ktorej boli uložení pochovaní. Foto M. Sládok