Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

KPÚ Trnava - Nález vyše 6 000 rokov starých hrobov v garáži

KPÚ Trnava
01 Miesto nálezu hrobov. Foto M. Sládok.

Nálezy ľudských kostrových ostatkov nálezcovia často oznamujú polícii, lebo sa domnievajú, že by mohlo ísť o obeť trestného činu či nezvestnú osobu. Takéto nálezy sú však často archeologickej povahy, ale polícia až donedávna často krát pochybila a neodstupovala ich krajským pamiatkovým úradom. Ak sa aj neskôr o nich archeológovia dozvedeli, miesta nálezov sa už nedali preskúmať metódami archeologického výskumu, lebo boli zničené alebo neprístupné. Po vyriešení tohto problému s Prezídiom Policajného zboru na základe iniciatívy pracovníkov KPÚ Trnava, KPÚ Nitra a odboru archeológie PÚ SR niekoľkonásobne stúpol počet nálezov ľudských kostrových ostatkov archeologickej povahy oznámených políciou krajským pamiatkovým úradom. Dozvedáme sa tak aj o úplne nových náleziskách, lebo často krát si občania pri stavebnej či inej činnosti všimnú práve ľudské kosti ako jediné z archeologických nálezov.

Jedným z takýchto prípadov je aj pomerne kuriózny nález v Šelpiciach. Pri kopaní montážnej jamy v už postavenej garáži prislúchajúcej k rodinnému domu došlo k nálezu ľudských kostí (obr. 1). Nálezca to oznámil polícii, ktorá privolala lekára a ten určil, že ide o ostatky staršie ako 100 rokov, a preto polícia kontaktovala KPÚ Trnava, ktorý so Západoslovenským múzeom v Trnave miesto preskúmali. Zistili tu dva hroby, ktoré sa nedali úplne plošne preskúmať, lebo sa čiastočne nachádzali pod stavbou. V prvom hrobe bol pochovaný jedinec v skrčenej polohe uložený hlavou na západ a nohami na východ (obr. 2-4). V hrobe sa našiel kamenný predmet, pravdepodobne surovina na výrobu štiepaných nástrojov, a niekoľko črepov. Tie sa však do zásypu hrobu mohli dostať nezámerne. V druhom bolo uložené dieťa veľmi nízkeho veku a dve ulity zo slimáka (obr. 5, 6). Z kostričky sa nezachovalo takmer nič. Jama bola orientovaná severovýchod – juhozápad.

Časť tohto pohrebiska sa zistila už v roku 1992, kedy sa na vedľajšom pozemku narazilo pri kopaní pivnice pod prístavbu rodinného domu na dva hroby ludanickej skupiny (4400 – 4000 p. n. l.) lengyelskej kultúry (5000/4700 – 4000 p. n. l.) medenej doby (eneolit, neskorá kamenná doba, 4400 – 2300 p. n. l), v ktorých boli keramické nádoby. Autori výskumu preto datujú nimi preskúmané hroby tiež do obdobia tejto kultúry. Hroby lengyelskej kultúry sa v okrese Trnava objavili ešte v Bučanoch a Zelenči. Pre obdobie tejto kultúry v neskorej kamennej dobe (neolit) je typické pochovávanie v areáli sídlisk alebo v ich blízkosti a pre eneolitické obdobie malé skupinky hrobov a pohreby v sídliskových objektoch. Žiarové (kremačné) hroby sú v lengyelskej kultúre zriedkavé. Lengyelské sídliská sú nachádzajú častejšie. V blízkosti sa v posledných rokoch objavili v Suchej nad Parnou (výskum KPÚ Trnava a ZsM) a Trnave.

KPÚ Trnava pripomína, že podľa pamiatkového zákona je archeologickým nálezom hnuteľná vec, ktorá je dokladom o živote človeka a o jeho činnosti od najstarších dôb do roku 1918 a spravidla sa našla alebo nachádza sa v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou, napr. črepy z nádob, nástroje, zbrane, šperky, mince a pod. Archeologickým nálezom sú tiež vojenské predmety, ktoré sa našli v zemi, na jej povrchu alebo pod vodou a pochádzajú spred roku 1946. 

Matúš Sládok, KPÚ Trnava

01 Miesto nálezu hrobov. Foto M. Sládok.
02 Miesto prvého hrobu pred začatím odkryvu. Foto M. Sládok.
03 Dokumentovanie prvého hrobu. Foto: A. Sabov
04 Dokumentovanie prvého hrobu Foto: A. Sabov
05 Miesto druhého hrobu. Foto M. Sládok
06 Dokumentovanie druhého hrobu Foto: A. Sabov