Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Zoznam svetového dedičstva UNESCO sa rozrástol o 19 nových lokalít

Aktuality PÚSR
Klikni pre otvorenie obrázka na novej karte

V dňoch 24. júna – 4.júla 2018 sa v bahrajnskej Maname na 42. zasadnutí Výboru svetového dedičstva rozhodovalo o tom, ktoré z 29 nominovaných lokalít získajú prestížny status Svetového dedičstva UNESCO. Jedinečná svetová hodnota bola nakoniec priznaná 19 novým lokalitám kultúrneho, prírodného i zmiešaného dedičstva a v prípade jednej lokality došlo k zásadnému rozšíreniu hraníc územia svetového dedičstva.

Predstaviteľ hostiteľskej krajiny, šejk Mai Bint Mohammed Al-Khalifa vyzval vo svojom prejave k spoločnej ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva v mene zachovania identity ľudstva, solidarity a spoločenskej zodpovednosti. V duchu tejto výzvy sa program 42. zasadnutia Výboru svetového dedičstva venoval otázkam stavu zachovania existujúcich lokalít svetového dedičstva, globálnym iniciatívam na zlepšenie ich ochrany i opatreniam na úrovni jednotlivých štátov, ktoré majú eliminovať škodlivé vplyvy a ohrozenia svetového dedičstva. Slovenská časť tzv. Karpatských bukových pralesov bola jednou zo 100 lokalít, ku ktorým Výbor svetového dedičstva prerokoval Správu o stave zachovania. Vo svojom rozhodnutí Výbor vyzval Slovensko na čo najskoršie spresnenie hraníc lokality a posilnenie jej legislatívnej ochrany.

Tradične najväčšiu pozornosť pútalo rokovanie o zápise nových lokalít na Zoznam svetového dedičstva. Výbor posudzoval 29 nominácií, z ktorých len 10 dostalo pozitívne odporučenie od odborných poradných organizácií IUCN a ICOMOS. Výbor nakoniec rozhodol o zápise 19 nových lokalít jedinečnej svetovej hodnoty – 13 kultúrnych lokalít, 3 prírodných a 3 zmiešaných lokalít. Po tomto rozšírení Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO obsahuje 1092 výnimočných miest v 167 krajinách sveta.

V roku 2019 sa zasadnutie Výboru svetového dedičstva bude konať v Baku (Azerbajdžan) v dňoch 30. júna až 10. júla. Medzi posudzovanými nomináciami by mala byť aj spoločná slovensko-maďarsko-rakúsko-nemecká nominácia Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes.

Nové lokality zapísané na Zoznam svetového dedičstva v roku 2018

Kultúrne dedičstvo

Aasivissuit – Nipisat. Inuitská lovecká oblasť medzi morom a ľadom (Dánsko)
Oáza Al-Ahsa. Vyvíjajúca sa kultúrna krajina (Saudská Arábia)
Starobylé mesto Qalhat (Omán)
Hraničný archeologický súbor Hedeby a Danevirke (Nemecko) 
Medina Azahara, sídelné mesto kalifátu (Španielsko)
Göbekli Tepe (Turecko)
Skryté kresťanské miesta v regióne Nagasaki (Japonsko)
Ivrea, priemyselné mesto 20. storočia (Taliansko)
Katedrála Naumburg (Nemecko)
Sansa, budhistické horské kláštory v Kórei (Kórejská republika)
Sasánovská archeologická krajina regiónu Fars (Iránska islamská republika)
Archeologická lokalita Thimlich Ohinga (Keňa)
Viktoriánske neogotické a art deco budovy v Mumbai (India)

Prírodné dedičstvo

Pohorie Barberton Makhonjwa (Južná Afrika)
Tektonická zlomová oblasť Chaîne des Puys - Limagne (Francúzsko)
Fan-ťing-šan (Čína)

Zmiešané lokality (kultúrneho a zároveň prírodného dedičstva)

Národný park Chiribiquete – Jaguar Maloca (Kolumbia)
Pimachiowin Aki (Kanada)
Údolie Tehuacán-Cuicatlán: pôvodný biotop Mezoameriky (Mexiko)

Podstatné rozšírenie hraníc lokality svetového dedičstva

Stredná časť pohoria Sichote-Aliň (Rusko) 

Klikni pre otvorenie obrázka na novej karte