Zasa zvony !
Naše zvony a ich zvonári – audioprojekt nádeje (a) návratov k tradičnému
Dobré ráno, zvonári !
Ako prebúdzať záujem o ochranu a obnovu našich historických zvonov, ručných zvonárov, či remesla zvonolejárov? Úspešne sa to darí tematickému seriálu s 500 príspevkami, zrodenému u pamiatkarov spolu s Rádiom Lumen pod názvom „Naše zvony a ich zvonári“. Vo vysielaní sú každý týždeň už jedenásty rok. Pamiatkari tak majú vlastnú reláciu so širokým dosahom. A zasa v tomto roku aj vo finále prestížnych cien Pamiatok a múzeí v ocenenom cykle „Zvony a zvonenie v cirkevnom roku a v ľudových zvykoch“ – sa vynímajú zvonárske zvyky a tradície - cirkevné i ľudové - na celý rok. Seriál vyzdvihuje jeho veľký podporovateľ - archeológ Michal Slivka, keď ho nazýva „učenosťou v ľudovom podaní“, zmysluplnou, dvíhajúcou horizonty. Vďaka celoživotným bádaniam a dielu oceneného kampanológa i archivára Juraja Spiritzu sú tu predstavené stovky zvonov a zvonárov, či zvonolejárov, kostolov i zvoníc. Na Slovensku máme
13 000 zvonov, a ich 500 známych majstrov, či dielní - od stredoveku dodnes. Už jedenásť rokov sú ručné zvonenie a zvonári súčasťou chráneného nehmotného dedičstva, a Slovensko je tak prvou krajinou sveta, ktoré tomu fenoménu priznalo takýto dôležitý status. Ako toto všetko oceňuje aj Juraj Spiritza – „ Je veľmi potešiteľné, že stále viac ľudí sa zaujíma o to, čo sú zvony, z čoho sa vyrábajú, a odkedy sa zvony lejú na našom území prakticky doteraz.“
Nadčasový audioprojekt desaťročia
..je podporou ohrozeného povolania zvonárov, je i vzdelávacím programom nehmotného dedičstva. Získal početné ceny, najväčším ocenením je však jeho počúvanosť a ohlasy verejnosti. Ako to vystihol redaktor Martin Ďurčo - „Ľudia sa na to začínajú inak pozerať – ako na niečo vzácne, s príbehom, s hodnotou, a keď im ako odborníci a média ukazujeme, že nás to zaujíma, tak zisťujú, že je to niečo zaujímavé, čo môžeme spolu svetu ukázať. A potom sa už pamiatky ľahšie zachraňujú, úspešnejšie sa o zvony začíname starať – a to je najväčší prínos našej relácie.“
V objatí umelej inteligencie ...
Ide o veľmi ohrozený osobný prvok - podobne, ako je dnes ohrozené všetko autentické a tradičné v živých ľudských kultúrach sveta. Sme jedným z posledných ostrovčekov zanikajúceho ručného zvonenia v srdci Európy, obkolesení vlnami elektrifikácie, globalizácie a umelej inteligencie. Veď ak by aj v blízkej budúcnosti už bola vyvinutá vyspelá umelá inteligencia (AI) v podobe sofistikovaného citlivého androida, ktorý by mal zastúpiť človeka nielen v oblasti pohonu zvonov, ale i v bežnom živote, takýto stav by raz možno mohol byť súčasťou koncepcie budúcej ochrany pamiatkového fondu s futurologickým dôrazom. Nie je to však vôbec želaným cieľom v zachovávaní tradičných (aj duchovných) hodnôt, a zatiaľ to i presahuje súčasnú realitu a jej možnosti vizionárov, snívajúcich o ceste do inožánrových svetov. My sme aj napriek najmodernejším technológiám v „prvých lastovičkách“ svetlých prípadov povzbudení skôr nečakanou podporou, a milo prekvapení prekvapení inšpiratívnym príkladom komunít, a to najmä mladých ľudí. Mnohí sa osobne so svojimi blízkymi v týchto obzvlášť skúšaných covidových i klimatických časoch navracajú akoby prirodzene naspäť k tradičným hodnotám - a niekde teda aj k tradičnému ručnému zvoneniu.
Epilóg
Naši poslucháči vystihli celý fenomén s nádejou: „Cez zvony ste zrazu na nich obrátili našu pozornosť, a to z rôznych pohľadov, ako to podávate - z pohľadu historického, z pohľadu zvonolejárov, ako ich vyrábali, i ako boli používané počas sviatkov. A zrazu je to ich zvonové „telo“, na ktoré upriamujete pozornosť, že ak ho nebudeme chrániť, tak duša toho zvona sa už neozve. A cez ten zvon koľko lásky alebo odkazov nám Boh odovzdáva. Naozaj nám ukazujete, čo všetko zvon v sebe obsahuje.“ Pribúdajúce videá novej generácie dokumentátorov zvonov na internete sú tiež našou veľkou nádejou. Sme za všetko vďační a správne „naladení“ na zvonárske vlny. Slovensko sa tak cez zvony, zvonárov a zvonolejárov – i vďaka pamiatkarom - zbližuje stále znovu so spoločnou históriou Európy. Ďakujeme ...
Autor: Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice
Odkazy:Tradičné ručné zvonenie a zvonári – filmové stopy krehkého dedičstva