Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Výsledky prieskumu v modranskej hore

KPÚ Bratislava
01 - Ilegálny výkop tzv. detektoristu, foto: Matúš Sládok

Náhodný nález ostrohy zo 14. až 15. stor. a následne zistené stopy vykrádania lokality nálezu tzv. detektoristami podnietili výskum, ktorého výsledky boli nedávno zosumarizované. Okrem archeológov KPÚ Bratislava a Trnava sa výskumu zúčastnili dobrovoľníci, prevažne z Občianskeho združenia Hradiská. Z náleziska sa podarilo získať 111 predmetov, prevažne kovových.

Najstaršie sú keramické črepy s opatrnosťou datované do mladšej až neskoršej bronzovej doby (cca 1 200 až 750 p.n.l.), ktoré tu poukazujú na výšinné sídlisko. Opevnenie sídliska sa nezistilo, ale palisáda (ohrada) z kolov vylúčená nie je. Vzhľadom na malý počet nájdených črepov bolo sídlisko osídlené najskôr iba krátkodobo. So sídliskom môže súvisieť aj najhodnotnejší nález – bronzová sekera s tuľajkou a postranným uškom. Z Malých Karpát je mimo depotov (hromadných nálezov) známy nález sekery s tuľajkou a postranným uškom z Patrónky v Bratislave, ktorá má aj podobnú výzdobu. Nález takéhoto artefaktu počas výskumu, a k tomu aj na značne vykradnutom nálezisku, je veľmi zriedkavý. Ostatné artefakty sú ojedinelé nálezy z mladšej železnej (laténskej) doby až konca druhej svetovej vojny a súvisia s poľovníctvom, lesníctvom, baníctvom, prechodom frontu a vychádzkami miestnych občanov. K najvýznamnejším patria hroty šípov z luku vyskytujúce sa od cca 2. stor. p.n.l. až do 13. stor., spona z 2. stor. až 1. tretiny 1. stor. p.n.l., pravdepodobne fragment ďalšej spony z tohto obdobia a záštitný tŕň tesáku z konca 14. až poslednej tretiny 16. stor.

Spracoval: Matúš Sládok

01 - Ilegálny výkop tzv. detektoristu, foto: Matúš Sládok
02 – Dokumentovanie nálezu noža, foto: Matúš Sládok
03 – Sekerka v mieste nájdenia, foto: Matúš Sládok
04 – Sekerka krátko po vyzdvihnutí, foto: Matúš Sládok
05 – Sekerka po umytí, foto: Matúš Sládok
06 – Hroty šípov, foto: Matúš Sládok
07 – Spona a fragment spony, foto: Matúš Sládok
08 - Záštitný tŕň tesáku, foto: Matúš Sládok