Prvá etapa pamiatkovej obnovy kaštieľa v Želiezovciach
Prebiehajúca obnova kaštieľa v Želiezovciach (okres Levice) patrí medzi pozitívne príklady obnov – podarilo sa nájsť vhodnú funkčná náplň obnovovaného objektu a zároveň obnova prebieha v súlade s podmienkami Krajského pamiatkového úradu Nitra. Pravidelná komunikácia zúčastnených strán a ich spolupráca na dosiahnutí rovnakého cieľa, ktorým je záchrana a kvalitná obnova pamiatky, môžu priniesť skutočne príkladné a povzbudivé výsledky.
Kaštieľ Esterháziovcov z 18. storočia, ktorý je vo vlastníctve mesta Želiezovce čakal na svoju obnovu niekoľko desaťročí. Jednopodlažný štvorkrídlový kaštieľ bol v zlom stavebno-technickom stave. Okrem vstupnej brány a niekoľkých okien sa nezachovali žiadne pôvodné prvky, pričom ešte v 80. rokoch 20. storočia disponoval kaštieľ vysokým stupňom autenticity a v objekte boli pôvodné podlahy, okná, dvere, klasicistické keramické pece, kované dvierka vymetacích otvorov a pod. Niekedy počas 80. – 90. rokov 20. storočia došlo k odcudzeniu, strate alebo zničeniu väčšiny pôvodných prvkov a detailov kaštieľa, ako aj k necitlivému odstráneniu veľkej časti stropov a takmer všetkých povrchov stien a podláh interiéru. Po dlhých rokoch chátrania sa okrem finančných prostriedkov vyčlenených z rozpočtu mesta, podarilo získať aj finančné prostriedky z dotácií v rámci cezhraničnej spolupráce a Grantov EHP a Nórska (nórske fondy). Obnova kaštieľa bola rozdelená na niekoľko etáp, pričom prvá etapa bola ukončená v roku 2023 a zahŕňala obnovu strechy a juhovýchodného krídla kašieľa.
Kaštieľ v Želiezovciach môžeme radiť medzi pamiatky regionálneho, ale i národného významu, a to vďaka osobnostiam, ktoré v ňom nejaký čas žili a pôsobili. Okrem svojho významného majiteľa grófa Jána Karola Esterháziho, známeho mecenáša a milovníka umenia, tu v jeho službách pôsobil viedenský hudobný skladateľ Franz Schubert či svetoznámy viedenský cukrár Franz Sacher. Ako pocta týmto osobnostiam, budú priestory kaštieľa využívané ako základná umelecká škola, výstavné priestory a cukráreň podávajúca slávnu sacherovu tortu podľa tradičného receptu. V prvej etape prác sa okrem strechy podarilo obnoviť aj juhovýchodné krídlo. Hoci sa nezachovalo veľa pôvodných povrchov, autentických prvkov a detailov, počas obnovy sa podarilo zachrániť a umelecko-remeselne obnoviť pôvodné okná, ktoré boli zväčša zvesené, rozobraté na časti a uložené v priestoroch kaštieľa. Remeselník musel jednotlivé prvky, krídla, či rámy inventarizovať a priradiť tak, aby sa z nich dali vyskladať kompletné okná. Chýbajúce dvere a niektoré chýbajúce okná boli vyrobené ako slohová kópia, pričom veľmi užitočným pomocníkom bol materiál z archívu KPÚ Nitra – dôsledné zameranie vtedy ešte existujúcich prvkov a detailov kaštieľa z roku 1987. Na základe detailov zo zamerania sa dali vyhotoviť aj repliky interiérových dverí, dokonca s replikou pôvodných mosadzných kovaní, ktoré boli namieru odlievané z mosadze. V tomto duchu by mala pokračovať aj ďalšia etapa obnovy, v rámci ktorej budú dokončené ostatné tri krídla kaštieľa a fasády.
Vďaka uvedomelému prístupu vlastníka, ale i dodávateľa stavebných prác, ktorý dokázal zabezpečiť veľmi šikovných remeselníkov, môžeme túto obnovu hodnotiť ako príkladnú a treba už len veriť, že takýchto príkladov bude stále viac.
Dňa 22. marca 2024 sa uskutočnila záverečná konferencia projektu Obnova kaštieľa v Želiezovciach za účelom zachovania kultúrneho dedičstva a jeho sprístupnenia širokej verejnosti – 1. etapa za prítomnosti členov mestskej samosprávy Želiezoviec, zástupcu Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a partnerov projektu – miestnych organizácií (Základná organizácia Maďarského osvetového inštitútu na Slovensku – Csemadok Želiezovce, Castellum ZELIZ, o. z.) a nórskej organizácie NOPA (Nórska spoločnosť skladateľov a textárov). Viac informácií o projekte nájdete na stránke kaštieľa.
Zuzana Holičková, KPÚ Nitra