Nové zápisy v Zozname svetového dedičstva UNESCO
Počas svojho 43. zasadnutia, ktoré sa konalo od 30. júna do 10. júla 2019 v Baku (Azerbajdžan), Výbor svetového dedičstva rozhodol o zapísaní 29 nových lokalít na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a o podstatnom rozšírení jednej už zapísanej lokality. V súčasnosti tak na Zozname figuruje 1121 lokalít nachádzajúcich sa v 167 krajinách sveta.
Medzi novozapísanými lokalitami je najvýraznejšie zastúpený región Európa a Severná Amerika, v ktorom pribudlo až 15 nových lokalít, z Ázijsko-pacifického regiónu bolo zapísaných 10 lokalít, 2 nové lokality sú situované v Arabských štátoch a jednu novú lokalitu svetového dedičstva získali Afrika i Latinská Amerika.
V roku 2019 bolo na Zoznam svetového dedičstva pridaných viacero významných archeologických lokalít, ako napríklad Mohylové polia v Dilmune (Bahrajn), poľské Krzemionki, známe pravekou ťažbou pruhovaného pazúrika, a obzvlášť pozostatky starovekého Babylonu (Irak), centra Babylonskej ríše a domova Visutých záhrad princeznej Semiramis, považovaných za jeden zo siedmich divov sveta. Kvôli vojenským konfliktom na území Iraku musel Babylon čakať viac ako 30 rokov na zaradenie medzi lokality svetového dedičstva. Tohtoročný zápis nie je len uznaním jeho jedinečnej svetovej hodnoty, ale aj symbolom dlhodobej participácie UNESCO na povojnovej obnove krajiny.
43. zasadnutie Výboru svetového dedičstva opätovne potvrdilo potenciál dedičstva pri posilňovaní spolupráce medzi štátmi prostredníctvom zápisu cezhraničnej lokality Baníckeho regiónu Erzgebirge / Krušnohorie (spoločná nominácia Nemecka a Českej republiky) a rozšírením pôvodne len severomacedónskej lokality Prírodné a kultúrne dedičstvo Ochridského jazera o časť nachádzajúcu sa na území Albánska. Zápisom austrálskej lokality Budj Bim a Skalných nápisov v Áísínai’pi (Kanada) Výbor svetového dedičstva pripomenul význam domorodých kultúr, ich tradícií a znalostí pri ochrane kultúrneho a prírodného dedičstva. Vedecký, technologický a umelecký progres najnovšieho obdobia ľudských dejín zachytávajú hneď dve novozapísané lokality – Observatórium Jodrell Bank na severozápade Anglicka a osem objektov z prvej polovice 20. storočia reprezentujúcich architektonickú tvorbu Franka Lloyda Wrighta (Spojené štáty).
Medzi prírodné lokality svetového dedičstva boli zapísané miesta dôležité pre zachovanie globálnej biodiverzity. Zahŕňajú útočiská sťahovavých vtákov pri pobreží Žltého mora (Čína) a Francúzske južné a antarktické územia s rekordnou plochou viac ako 67 miliónov hektárov, ktoré sú domovom jednej z najvyšších koncentrácií vtákov a morských cicavcov na svete.
Na tohtoročnom zasadnutí Výbor svetového dedičstva rozhodoval aj o medzinárodnej nominácii Hranice Rímskej ríše – Dunajský Limes, ktorú spoločne predložili Nemecko, Rakúsko, Maďarsko a Slovensko. Nominácia získala pozitívne odborné hodnotenie a bola pôvodne odporučená na zápis, ktorý však Výbor nemohol schváliť kvôli nedávnemu rozhodnutiu maďarskej vlády vyňať z nominácie objekt Miestodržiteľského paláca v Aquincu (Budapešť). Vzhľadom na neskorý termín doručenia informácie nebolo možné posúdiť dopad tohto vyňatia na jedinečnú svetovú hodnotu Dunajského Limesu ako celku a pôvodný odborný posudok sa tak stal neplatným. Výbor konštatoval, že sa vytvorila špeciálna situácia, ktorá si vyžaduje doplňujúci čas na vyriešenie. Preto rozhodol o odklade nominácie (tzv. referral), s tým, že do konca roka 2019 má byť do Budapešti vyslaná odborná poradná misia Výboru.
Posledným rozhodnutím, ktoré Výbor svetového dedičstva prijal na svojom 43. zasadnutí, bola voľba dejiska zasadnutia pre rok 2020. Jeho hostiteľom bude čínske mesto Fuzhou.
Nové lokality svetového prírodného dedičstva:
Hniezdiská sťahovavých vtákov v Pochajskom zálive na pobreží Žltého mora (Čína)
Francúzske južné a antarktické územia (Francúzsko)
Národný park Vatnajökull – dynamická krajina ohňa a ľadu (Island)
Hyrkánsky les (Irán)
Nová lokalita zmiešaného (prírodného + kultúrneho) dedičstva:
Paraty a Ilha Grande – kultúra a biodiverzita (Brazília)
Nové lokality kultúrneho dedičstva:
Kultúrna krajina Budj Bim (Austrália)
Historické centrum mesta Šeki a Chánov palác (Azerbajdžan)
Mohylové polia v Dilmune (Bahrajn)
Staroveké lokality spracovania železa v Burkina Faso (Burkina Faso)
Skalné nápisy v parku Áísínai’pi (Kanada)
Ruiny mesta Liang-ču (Čína)
Krajina pre chov a výcvik ceremoniálnych kočiarových koní v Kladruboch nad Labe (Česká republika)
Banícky región Erzgebirge/Krušnohorie (Nemecko, Česká republika)
Systém vodného hospodárstva v okolí Augsburgu (Nemecko)
Mesto Džajpur v štáte Radžastan (India)
Pamiatky uhoľnej bane Ombilin v meste Sawahlunto (Indonézia)
Babylon (Irak)
Svahy Prosecco v okolí miest Conegliano a Valdobbiadene (Taliansko)
Mozu-Furuichi Kofun: súbor mohylových hrobiek starobylého Japonska (Japonsko)
Bagan (Mjanmarsko)
Megalitické džbány v Xieng Khouang – Planina džbánov (Laos)
Krzemionki – oblasť pravekej ťažby pruhovaného pazúrika (Poľsko)
Chrámový komplex Bom Jesus do Monte v Brage (Portugalsko)
Kráľovský palác Mafra – palác, bazilika, kláštor, záhrada Cerco a obora Tapada (Portugalsko)
Seowon – kórejské novokonfuciánske akadémie (Kórejská republika)
Chrámy architektonickej školy mesta Pskov (Rusko)
Risco Caido a posvätné hory kultúrnej krajiny ostrova Gran Canaria (Španielsko)
Observatórium Jodrell Bank (Spojené kráľovstvo)
Architektúra Franka Lloyda Wrighta (Spojené štáty)
Rozšírenie existujúcej lokality:
Prírodné a kultúrne dedičstvo Ochridského jazera (Albánsko, Severné Macedónsko) – rozšírenie o albánsku časť