Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

KPÚ Nitra - Nevídané, podarilo sa ... nevhodný panelový dom v Partizánskom sa búra

KPÚ Nitra
Stav asanovania stavby 8. apríla 2020 zo strany námestia, foto: A.Jurišová, KPÚ Nitra

Búra sa panelák v Partizánskom. Je to výnimočná situácia, keď vedenie mesta pristúpilo k jednej z najkomplikovanejších a spoločensky z hľadiska života mesta azda najkontroverznejších tém. 

Už v roku 1993 pamiatkari zo strediska vtedajšieho Pamiatkového ústavu v Topoľčanoch (pod ktoré patrilo v rámci vtedajšieho topoľčianskeho okresu aj mesto Partizánske), pri prerokovávaní nového územného plánu vyslovili veľmi odvážnu požiadavku na odstránenie výškového paneláku v priamom centre mesta. Tento bol v roku 1963 postavený na obytné účely a zrejme aj z ideologických dôvodov ako vizuálna bariéra do priehľadu veľkoryso koncipovaného stredu mesta na jeho záverečnú architektonickú a urbanistickú dominantu funkcionalistického r. k. kostola, postaveného v roku 1946. Zabili sa dve muchy jednou ranou.

Urbanistický koncept mesta Partizánske bol vytvorený koncom 30-tych rokov 20. storočia svetoznámym českým Baťovým architektom Vladimírom Karfíkom, ktorý okrem územného plánovania mesta projektoval podstatnú časť nielen vtedajšej Baťovej továrne, ale aj samotné objekty v meste, ktoré spĺňali nielen obchodno-spoločenskú funkciu. Ale aj veľmi moderne, na tú dobu nadštandardným spôsobom boli budované obytné kolónie pracovníkov Baťových závodov, či už v podobe dvojdomov z tehlového režného muriva (Červená ulica) alebo činžových bytových domov či jednotlivých solitérnych víl riaditeľa a predstaviteľov vedenia závodov. Tento široko koncipovaný projekt usporiadania mesta mal jadro tvorené pozdĺžnym námestím prechádzajúcim do parkovej úpravy lemovanej bytovkami a objektmi občianskej vybavenosti. Jeho kompozičný záver tvorila novostavba kostola, taktiež podľa projektu Vladimíra Karfíka.

Výstavbou uvedeného paneláku bol tento unikátny funkcionalistický architektonický a urbanistický koncept úplne narušený. Preto pri poznaní hodnôt historického vývoja mesta pamiatkari opodstatnene poukázali na tento nežiaduci prvok. A aj keď mesto Partizánske nemá doteraz vyhlásené pamiatkové územie, pokúsili sa túto požiadavku presadiť. Takmer tri desaťročia sa mesto zaoberalo otázkami ochrany historickej funkcionalistickej architektúry a urbanizmu v prvej polovici 20. storočia, pri riešení ktorých sa zúčastňovali aj externí odborníci z Fakulty architektúry STU Bratislava a iniciatívnych rokovaní za účasti Pamiatkového úradu SR. Zaiste požiadavka na odstránenie ešte relatívne funkčnej „novostavby“ z úst pamiatkarov na tú dobu bola nepredstaviteľná, avšak takmer po troch desaťročiach ju najmä súčasné vedenie Mesta Partizánske zvládlo, vrátane tej najťažšej úlohy, ktorou bolo doriešenie náhradného bývania. K tomu prispela nemalou mierou aj verejná mienka obyvateľov samotného mesta.

Priložené fotografie dokumentujú súčasný stav výškovej budovy v strede objektov námestia a jej aktuálne asanovanie. Veríme, že ďalšie doriešenie obnovy pôvodného priestorového a urbanistického konceptu mesta Partizánske bude vedením mesta úspešné a zvládnuté tak, ako sa mu podarilo zvládnuť túto výnimočnú problematiku v prospech zachovania pôvodnej identity mesta. To otvára myšlienky pre zachovanie a prezentáciu unikátnych urbanistických a architektonických hodnôt modernej funkcionalistickej architektúry 30-tych a 40-tych rokov 20. storočia, čo môže byť prirodzenou atraktivitou a hodnotou mesta v budúcnosti. Týmto aktom bude mať mesto Partizánske pravdepodobne rozlohou najväčšie námestie na Slovensku, v kombinácii architektonicky uzavretej plochy námestia s významným prvkom zelene ako moderného poňatia života funkcionalistického mesta 20.storočia.

Peter Jurkovič a Anna Jurišová, KPÚ Nitra

Stav asanovania stavby 8. apríla 2020 zo strany námestia, foto: A.Jurišová, KPÚ Nitra
Stav asanovania stavby 8. apríla 2020 pohľad zo strany parkovej úpravy námestia od , foto: A.Jurišová, KPÚ Nitra
Priehľad ako súčasť námestia a života mesta, ktorému mala budova zabrániť, foto: A.Jurišová, KPÚ Nitra
Priehľad ako súčasť námestia a života mesta, ktorému mala budova zabrániť, foto: A.Jurišová, KPÚ Nitra