Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

KPÚ Nitra - Nález železiarskych pecí na brehu vodnej nádrže Duchonka pri Prašiciach

KPÚ Nitra
01 - Miesto nálezu - vodná nádrž Duchonka pri Prašiciach, Autor: Michal Gróf, KPÚ Nitra

Pracovníci Krajského pamiatkového úradu Nitra vykonali v druhej polovici minulého roka obhliadku zameranú na identifikáciu a dokumentáciu archeologických nálezov súvisiacich so železiarskou výrobou na brehoch vodnej nádrže Duchonka v pôvodnom povodí potoka Železnica, približne 1,5 km severne od obce Prašice, okr. Topoľčany. Predmetné nálezy Krajskému pamiatkovému úradu Nitra oznámil občan Českej republiky, ktorý sa na amatérskej báze venuje montánnej archeológii a metalurgii.

V čase obhliadky bola vodná nádrž Duchonka čiastočne vypustená z dôvodu vykonávaných vodohospodárskych prác a práve pokles vodnej hladiny nádrže odhalil a sprístupnil archeologické nálezy, ktoré sa pôvodne nachádzali pod úrovňou vodnej hladiny.

Prvotnou obhliadkou boli zdokumentované 3 koncentrácie nálezov súvisiacich so železiarskou výrobou. Boli zistené pozostatky batérie šiestich (?) šachtových železiarskych pecí, zachovanej v rozsahu zahĺbených nistejí kruhového pôdorysu o priemere približne 50 cm, ako aj rozsiahle koncentrácie železnej trosky, zliatkov a stôp po skládkach dreveného uhlia.

Pozoruhodným nálezom zachyteným v nasledujúcom priebehu obhliadky vodnej nádrže bola pražiaca jama, objekt pozdĺžne vaňovitého tvaru o rozmeroch približne 350 x 100 cm so silne prepáleným dnom a výrazným obsahom uhlíkov.

Nakoľko sa všetky zachytené nálezy pôvodne nachádzali pod hladinou vodnej nádrže, ich stav zachovania bol silne poznamenaný vodnou eróziou, čo sa zrejme prejavilo aj na absencii akýchkoľvek chronologicky citlivých hnuteľných nálezov, ktoré by pomohli spresniť datovanie. Nález možno predbežne iba rámcovo datovať do širokého časového rozhrania od včasnohistorického obdobia 
do obdobia stredoveku.

Zo všetkých nálezových situácií boli odobraté vzorky materiálu, pričom z výplne nistejí železiarskych pecí a pražiacej jamy sa v spolupráci s Archeologickým ústavom SAV v Nitre podarilo odobrať materiál vhodný na datovanie pomocou uhlíkovej metódy C14. Predbežné široké rámcové datovanie nálezu tak môžu za priaznivých okolností spresniť, či korigovať práve výsledky tejto analýzy.

Zachytené nálezy dotvárajú ucelený obraz ťažobného a výrobného areálu v povodí potoka Železnica, známy už zo starších prieskumov (E. Opluštil, J. Gergel, K. Handel v r. 1973), ako aj celkovú mozaiku doteraz známych dokladov metalurgie v širšej oblasti Považského Inovca.

Michal Gróf, KPÚ Nitra

01 - Miesto nálezu - vodná nádrž Duchonka pri Prašiciach, Autor: Michal Gróf, KPÚ Nitra
02 – atéria železiarskych pecí – celkový pohľad, Autor: Michal Gróf, KPÚ Nitra
03 – Nisteje železiarskych pecí v detaile počas začisťovania, Autor: Michal Gróf, KPÚ Nitra
04 – Nisteje železiarskych pecí v detaile po odobratí vzoriek, Autor: Michal Gróf, KPÚ Nitra
05 – Pražiaca jama  – profil priečneho rezu, Autor: Michal Gróf, KPÚ
06 – Výrazná koncentrácia nálezu železnej trosky, Autor: Michal Gróf, KPÚ Nitra