Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Nález sekery v koryte Hrona

Slov_Lupca_sekera_01.jpg

Krajskému pamiatkovému úradu Banská Bystrica bol ohlásený archeologický nález nájdený v koryte rieky Hron. Ide o sekeru objavenú náhodne počas ryžovania prírodného zlata metódou šlichovej prospekcie v blízkosti obce Slovenská Ľupča. Podľa informácií nálezcu, sa na tomto mieste pod skalným prahom v rieke, pod vplyvom vodného víru, tvorí sedimentačná lavica, v ktorej dochádza ku kumulácii priplaveného materiálu. Nedávno bola na rovnakom mieste zistená keltská minca.

Na základe svojho tvaru je sekera radená k širočinám. Jej ostrie je rozšírené smerom nadol, má esovite prehnutú spodnú časť čepele a predĺženú tuľajku. V tylovej časti je ukončená obuchom. Na čepeli sa nachádza otvor v tvare trojlístka. V mieste krčku medzi tuľajkou a ostrím je vyrazená značka výrobcu – v štíte vyobrazené dve protiľahlé písmená T, v horných rohoch štítu doplnené dvomi bodmi. V dotyku krčka a tuľajky je zdobená lineárnou tauziou žltým kovom. Jej váha je 860 g.

Širočiny s obuchom sa začínajú v materiálnej náplni objavovať niekedy okolo polovice 15. storočia a ich vývoj pokračoval až do novoveku. Ich využitie bolo predovšetkým remeselnícke prípadne univerzálne. Niektoré druhy sekier však, najmä v období vrcholného stredoveku, môžeme zaradiť výlučne medzi militáriá. Výnimočnosť týchto exemplárov dokladajú aj ich výzdobné prvky. Za dobu rozmachu bojových sekier v strednej Európe sa pokladá obdobie od konca 14. storočia do 16. storočia, kedy sa používali v boji proti plátovej zbroji.

Dôvody, ako sa takéto predmety dostávajú do vodných tokov sú rôzne. V našom prípade však pravdepodobne ide o stratu pri prechode brodom cez rieku Hron na trase významnej diaľkovej historickej cesty. O kontinuálnom využívaní tohto miesta na prechod cez rieku svedčí aj torzo dreveného novovekého mosta situovaného cca 10 m proti prúdu od súčasného železného mosta. Mýto v Slovenskej Ľupči, a to nielen cestné ale aj riečne, je v písomných prameňoch doložené najneskôr v 16. storočí. Nie je vylúčené, že zbraň mohla slúžiť niektorému so strážcov mýtnej stanice.

Na lokalite je pripravovaný archeologický výskum na vedecké a dokumentačné účely, do ktorého budú zapojení aj potápači.

Text: Monika Fratričová, KPÚ Banská Bystrica

Slov_Lupca_sekera_01.jpg
021_PRLA_Brhlovce_Zasad_ochr_map_hranica_PU.pdf
022_PRLA_Brhlovce_Zasad_ochr_map_vymedz_OP.pdf