Kaštieľ vo Vysočanoch - začiatok pamiatkovej obnovy a sen jedného optimistu
Súčasťou pamiatkového fondu okresu Bánovce nad Bebravou je aj kaštieľ v obci Vysočany, ktorého vznik sa kladie do 2. polovice 16. storočia. Bloková stavba kaštieľa, ozvláštnená nárožným polygonálnym vežičkovým rizalitom a pilierovým portikom, ktorý pôvodne niesol jednoduchý balkón, sa nachádza v tesnej blízkosti pôvodne stredovekého kostola sv. Martina. V minulosti kaštieľ v rámci Vysočian vynikal zaujímavou polohou, avšak stavebný vývoj obce, striedanie vlastníkov a hlavne dlhoročná opustenosť bez kontinuity využitia a údržby spôsobili, že zostal nechránený, na neohradenom pozemku, v tesnej blízkosti novej bytovky a hlavnej cestnej komunikácie pretínajúcej obec.
Tieto okolnosti sa výrazne negatívne podpísali na stavebno – technickom stave kaštieľa. Schátralú a staticky narušenú stavbu s dožívajúcou strechou, rozbitými alebo úplne chýbajúcimi okennými výplňami sa podujal zachrániť nový vlastník – optimista s láskou k histórii a výtvarnému umeniu Ing. Pavol Žatko s rodinou. Po vstupných rokovaniach s pracovníkmi Krajského pamiatkového úradu Trenčín vypracoval zámer obnovy kaštieľa, ktorý by mal slúžiť v budúcnosti na bývanie a čiastočne na komerčné účely. Prvé záchranné práce, vykonané na tejto kultúrnej pamiatke od roku 2014, realizoval Ing. Žatko sám, a to doslova vlastnoručne. Spolu so svojou rodinou a známymi, ochotnými podať pomocnú ruku, vyčistili okolie kaštieľa od náletovej zelene, v interiéri sa im podarilo aspoň provizórne zabezpečiť prehnité stropné konštrukcie a podoprieť rozrušené klenby, doplnili lokálne chýbajúcu strešnú krytinu.
Nakoľko k obnove kaštieľa neexistovala žiadna prípravná dokumentácia, v prvej etape bolo potrebné vypracovať stavebné zameranie skutočného stavu, statický posudok a architektonicko – historický pamiatkový výskum (2016). Výsledky pamiatkového výskumu boli publikované v časopise Pamiatky a múzeá (4/2018, s. 39 – 42). Keďže sa v kaštieli zachovali vo veľkej miere hodnotné historické omietkové vrstvy s výtvarnou výzdobou, a to na fasádach aj v interiéri, nadviazal na spomenutý pamiatkový výskum aj výskum reštaurátorský, ktorého výsledkom bol návrh na reštaurovanie.
Vďaka výskumom poznáme bližšie podobu výzdoby fasád, ktorú v najstaršej stavebnej etape z 2. polovice 16. storočia predstavovalo nárožné kvádrovanie, vytvorené technikou preškrabávaného sgrafita. Mladšiu formu výzdoby z konca 1. štvrtiny 18. storočia opäť reprezentuje kvádrovanie, ale aj čierno – biela dekoratívna panelácia fasád. V interiéri kaštieľa boli identifikované na prvom podlaží rozsiahlo zachované renesančné hladené omietky, v rámci ktorých sa fragmentárne zachovali aj ozdobné volútové štukové pätky klenieb. Na druhom podlaží sa zachovala zaujímavá a v regióne ojedinelá nástenná maliarska výzdoba z prvých desaťročí 20. storočia, kombinujúca prvky florálnej secesie s geometrickými vzormi v štýle Art deco.
Závery vykonaných výskumov boli zapracované do projektovej dokumentácie komplexnej obnovy kaštieľa a v roku 2019 sa tak mohlo začať s prvými stavebnými prácami. V súlade s návrhom pamiatkovej obnovy boli šetrne odstránené nevhodné utilitárne deliace priečky z polovice 20. storočia a kaštieľu tak bola v interiéri v rámci možností prinavrátená jeho pôvodná dispozícia. Nasledovala obnova strechy a stropných konštrukcii, pričom sa podarilo zachovať niektoré pôvodné a staticky vyhovujúce trámové prvky. Rovnako sa citlivo obnovilo aj mohutné komínové teleso. Aktuálne sa realizujú prvé nevyhnutné práce na vlhkostnej sanácii, ktoré majú predovšetkým zabrániť stekaniu zrážkovej vody z cestnej komunikácie do suterénu kaštieľa a stabilizovať terén v jeho bezprostrednom okolí. V súvislosti s týmito prácami prebieha aj archeologický výskum.
Pri obnove kaštieľa vo Vysočanoch okrem rodiny a oddaných pomocníkov výrazne pomáha Ministerstvo kultúry SR, a to vo forme dotácii z grantového programu Obnovme si svoj dom. Hoci záchrana kaštieľa vo Vysočanoch je ešte len na začiatku, pre všetkých je veľkou motiváciou nákazlivý optimizmus a srdečná povaha Ing. Žatka. Už teraz si vie napriek mnohým úskaliam a vedomiu, že kvôli finančnej náročnosti ide o „beh na dlhé trate“, predstaviť svoj vysnívaný kaštieľ plne funkčný, útulný a pohostinný, so zachovaním všetkých jeho historických prvkov a výtvarnej výzdoby. Veríme spolu s ním, že sa tento jeho sen splní a v Trenčianskom kraji pribudne jedna ukážkovo obnovená pamiatka.
Spracoval: Mgr. Mária Kucmanová, KPÚ Trenčín
Fotografie: Mgr. Mária Kucmanová, Mgr. Daniela Nipčová, PhD., Ivan Radimák, Ing. Pavol Žatko