Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

KPÚ Nitra - Georadar pomáha doplňovať mozaiku stredovekých dejín

KPÚ Nitra
Diakovce, poloha Kostola Panny Márie. Horizontálny georadarový rez pre hĺbky od 80 do 120 cm (namerané anomálne zóny s maximálnou amplitúdou signálu (označené červenou a fialovou farbou)

Spolupráca autorov príspevku zameraná na geofyzikálny výskum zaniknutých stredovekých sakrálnych objektov trvá od mája 2012, a od februára 2018 bola rozšírená pre celú komunitu pamiatkarov na Slovensku. Na území Nitrianskeho kraja sa uskutočnilo v tomto roku 6 expedícií, pričom to boli prieskumy a georadarové merania na území 12 katastrov: Bátorove Kosihy, Iža, Okoličná na Ostrove, Patince, Radvaň nad Dunajom, Sokolce-Turi, Zemianska Olča z okr. Komárno, Kamenný Most, Keť, Sikenička z okr. Nové Zámky a Diakovce, Močenok z okr. Šaľa.

Na kalvarijnom kopci v Močenku sa tradovala prítomnosť zaniknutého románskeho kostolíka sv. Klimenta, známeho z historických správ (Zoborská listina). V tejto polohe Pamiatkový úrad Slovenskej republiky pod vedením PhDr. Petra Baxu a PhDr. Karla Prášeka uskutočnil v rokoch 2008-2013 archeologický výskum. Počas výskumu boli v značnej hĺbke zistené negatívy základu renesančnej zvonice a ďalšie základy novovekých stavieb neznámeho účelu, nanajvýš z 15. storočia. Značná hĺbka bola spôsobená tým, že celý kalvarijný kopec bol počas realizácie kalvárie v polovici 19. storočia umelo navyšovaný a dotvarovaný, minimálne o 1 m. Z nášho georadarového merania (2.11.2018) pri skenovaní plochy cca 25x60 m boli namerané v hĺbke 145-165 cm anomálne zóny v mieste rozrušenej pôdy deštruktívnym archeologickým výskumom a v južnej časti skúmaného areálu. Medzi prístupovým schodiskom kalvárie a súsoším s troma krížmi v hĺbke 70 až 200 cm bola nameraná anomálna zóna orientovaná v smere V-Z, vo veľkosti cca 12x5 m, ktorá môže naznačovať zvyšky základov murovanej stavby, či už kostolíka alebo inej stavby.

Románsky trojloďový Kostol Panny Márie v Diakovciach so svojou novovekou neorománskou prístavbou dodnes existuje. Považuje sa za jeden z najreprezentatívnejších príkladov románskej architektúry na území Slovenska. Samotná stavba v sebe ukrýva unikátne architektonické riešenie, a to existenciou horného podlažia kostola, kde bol umiestnený horný kostol s troma svätyňami, pričom nad bočnými loďami boli vytvorené akési cely rehoľníkov. Kláštorný kostol, ktorý uvádzame, bol pravdepodobne vysvätený v roku 1228 na prosbu pannonhalmského benediktínskeho opáta Uriáša nitrianskym biskupom Jakubom a vacovským biskupom Brictiom.

K nedeštruktívnemu výskumu došlo najmä z toho dôvodu, lebo sa pochybovalo o tom, že by sa rehoľníci zmestili na hornom podlaží kostola so všetkými svojimi sociálnymi a hospodárskymi požiadavkami. Meranie sa uskutočnilo (6. a 13.11.2018) na celej prístupnej ploche interiéru a exteriéru o celkovej ploche 3.500 m2. V hĺbke 80-120 cm boli namerané anomálne zóny, ktoré indikujú zvyšky základov po zaniknutej staršej stavebnej fáze stredovekej sakrálnej stavby. Líniové georadarové anomálie severne od kostola indikujú pravdepodobne kvadrum, resp. rajský dvor s krížovými chodbami staršieho kláštora. Hypotetické kvadrum je orientované takmer presne v smere svetových strán, pričom dvor mohol mať šírku okolo 15 m, krížové chodby okolo 5 m. Pôvodný starý kostol bol pravdepodobne južne od kvadrumu svätyňou orientovanou na východ, t. j. pod dnešnou novovekou prístavbou kostola. Uvedené výsledky môžu mať súvis so staršou sakrálnou stavbou (kostol-kláštor), ktorej prítomnosť naznačujú v 11. až 13. storočí aj písomné pramene. Objavený starší sakrálny areál bol pravdepodobne niekedy začiatkom 13. storočia, zatiaľ z neznámeho dôvodu, zničený. Na mieste zničeného kláštora potom s odchýlkou orientácie 45° vybudovali dodnes stojaci poschodový kostol s bočnou kaplnkou (Kaplnkou sv. Štefana). Takto už v období románskeho štýlu bola vytvorená sakrálna stavba, kde bolo sústredených v jednej budove minimálne 7 svätýň.

V prípade anomálnych zón s podobnou orientáciou ako neskorší (dnes stojaci) kostol, môžeme predpokladať hľadané sociálne a hospodárske zázemie kláštorného kostola. Okrem uvedeného sa v okolí sledovaného priestoru (južnej, východnej a náznakovo aj západnej časti) javili zvyšky akejsi fortifikácie. Tieto zrejme súviseli s opevnením, ktoré dal vybudovať rakúsky a štajerský vojvoda Albrecht Habsburský ku koncu 13. storočia, keď po smrti uhorského kráľa Ladislava IV. Kumánskeho obsadil toto územie.

Na záver by sme chceli srdečne poďakovať obom farnostiam a obciam, že nám tieto nedeštruktívne výskumy umožnili. Prezentované dva príklady pomocou georadaru priniesli nové skutočnosti o pravdepodobnej polohe zaniknutého románskeho kostolíka sv. Klimenta v Močenku a o stavebnej podobe a premenách dodnes stojaceho Kostola Panny Márie a zaniknutého benediktínskeho kláštora v Diakovciach. Výsledky bude potrebné overiť deštruktívnym archeologickým výskumom.

Spracoval: Mgr. Pavel Paterka – doc. RNDr. Ján Tirpák, CSc.

Diakovce, poloha Kostola Panny Márie. Horizontálny georadarový rez pre hĺbky od 80 do 120 cm (namerané anomálne zóny s maximálnou amplitúdou signálu (označené červenou a fialovou farbou)
Močenok, Kalvária. Pohľad na štácie a Kaplnku Božieho hrobu (foto: Michal Lašut, 2013)
Močenok, poloha Kalvária. Horizontálny georadarový rez pre hĺbky od 145 do 165 cm (namerané anomálne zóny s maximálnou amplitúdou signálu (označené červenou a fialovou farbou)
Diakovce. Pohľad na Kostol Panny Márie z juhu s pohľadom na Kaplnku sv. Štefana (foto: Pavel Paterka)