Výzva na predloženie nominácií na udelenie Značky Európske dedičstvo v roku 2025
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, ako národný koordinátor pre Značku Európske dedičstvo (European Heritage Label), vyhlasuje výzvu na predkladanie nominácií do národného kola výberu na Značku Európske dedičstvo pre lokality, ktoré zohrávali významnú úlohu v histórii a kultúre Európy a/alebo v európskej integrácii.
Značka Európske dedičstvo môže byť udelená objektom a lokalitám, ktoré preukážu, že:
- majú symbolickú hodnotu pre Európu,
- zohrali významnú úlohu v dejinách Európy a/alebo pri formovaní Európskej únie,
- pomáhajú európskym občanom získať poznatky o spoločnom kultúrnom dedičstve, európskych dejinách, budovaní EÚ, demokratických hodnotách a ľudských právach,
- podporujú vytváranie siete európskych lokalít a odborníkov s cieľom zdieľať skúsenosti a osvedčené postupy
a zároveň predložia:
- projekt šíriaci povedomie o európskom význame lokality,
- plán zaisťujúci dlhodobú adekvátnu správu lokality.
Značka má za úlohu propagovať európsky rozmer vybraných lokalít a pričiniť sa o ich sprístupnenie čo najširšej verejnosti prostredníctvom kvalitných informačných, vzdelávacích a kultúrnych aktivít.
Výzva je určená správcom a majiteľom pamiatok, prírodných, archeologických, industriálnych alebo mestských lokalít, oblastí kultúrnej krajiny, pamätných miest, predmetov kultúrnej hodnoty a fenoménov nehmotného dedičstva viazaného na určité miesto.
Aké typy lokalít môžu získať Značku Európske dedičstvo?
Európska únia prideľuje Značku Európske dedičstvo trom typom lokalít:
- samostatná lokalita – žiadosť sa týka jednej lokality;
- národná tematická lokalita – ide o viaceré lokality, ktoré sa nachádzajú v jednom členskom štáte a sú zamerané na jednu konkrétnu tému, pričom sa predkladá spoločná žiadosť;
- nadnárodná lokalita – ide o viaceré lokality, ktoré sa nachádzajú v rôznych členských štátoch a sú zamerané na jednu konkrétnu tému, pričom sa predkladá spoločná žiadosť, alebo ide o žiadosť, ktorá sa týka jednej lokality nachádzajúcej sa na území aspoň dvoch členských štátov. Koordinácia je možná len na základe vopred dohodnutej medzinárodnej spolupráce.
Ako postupovať?
V prípade záujmu o udelenie Značky Európske dedičstvo je vhodné dôkladne sa oboznámiť s Usmerneniami pre kandidátske lokality (na stiahnutie nižšie) a požiadavkami, ktoré musí lokalita spĺňať pre úspešné získanie Značky. Následne je potrebné vyplniť príslušný nominačný formulár (nižšie) a do termínu uzávierky formulár v digitálnej forme zaslať Pamiatkovému úradu Slovenskej republiky na adresu podatelna@pamiatky.gov.sk.
Formuláre:
Guidelines for candidate sites (pdf, 540 kB)
Formulár žiadosti pre samostatnú lokalitu (docx, 121 kB)
Formulár žiadosti o tematickú lokalitu (docx, 149 kB)
Formulár žiadosti o nadnárodnú lokalitu (docx, 148 kB)
Dokedy je možné predložiť nomináciu?
Uzávierka výzvy je dňa 31. januára 2025.
Ako prebieha výber?
Od roku 2015 môže každý členský štát v dvojročnej periodicite v rámci národnej selekcie vybrať najviac dve lokality, najlepšie spĺňajúce požadované kritériá. Tieto k 1. marcu predloží ako národných kandidátov Európskej komisii do finálneho výberu na udelenie Značky Európske dedičstvo. Európska komisia prijíma definitívne rozhodnutie o udelení Značky na základe odborného odporúčania panelu 13 nezávislých expertov, ktorých menuje Európsky parlament, Rada Európskej únie, Európska komisia a Výbor regiónov. Značka sa udeľuje vždy len jednej lokalite z daného štátu. Ďalšie informácie o iniciatíve nájdete na stránke Európskej komisie a Kancelárie značky Európskeho kultúrneho dedičstva.
Kam smerovať ďalšie otázky?
Národný kontaktný bod pre Značku Európske dedičstvo:
Ing. arch. Anna Gondová, PhD.
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky
Cesta na Červený most 6, 814 06 Bratislava
anna.gondova@pamiatky.gov.sk