Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Sympózium PÚSR a NPÚ na tému „Konverze památkových objektů, areálů a krajiny“, 18. – 20. 5. 2022 v Ostrave

Aktuality PÚSR
Ostrava_sympozium_2022_06.jpg

Po vynútenej prestávke spôsobenej pandémiou a súvisiacimi opatreniami sa v dňoch 18. – 20. mája 2022 uskutočnilo pravidelné stretnutie pracovníkov Pamiatkového úradu SR a krajských pamiatkových úradov s českými kolegami z Národního památkového ústavu (NPÚ) a jeho územných pracovísk. Úlohy hostiteľa sa tentoraz ujal NPÚ – Územní odborní pracoviště (ÚOP) Ostrava a v priebehu dvoch konferenčných popoludní zaznelo celkom 20 odborných príspevkov napĺňajúcich hlavnú tému podujatia: „Konverze památkových objektů, areálů a krajiny“. Podujatie zároveň poskytlo priestor na vôbec prvé stretnutie čerstvo vymenovaného generálneho riaditeľa Pamiatkového úradu SR, Ing. arch. Pavla Ižvolta, PhD., MsC. s generálnou riaditeľkou NPÚ Ing. ach. Naděždou Goryczkovou, ktorí predniesli úvodné príhovory. Účastníkom podujatia sa prostredníctvom videohovoru prihovoril aj Mgr. Jiří Vajčner, Ph.D., riaditeľ odboru pamiatkovej starostlivosti na Ministerstve kultúry ČR.

V rámci prezentovaných referátov odborných pracovníkov NPÚ a PÚSR zarezonovala napr. problematika nového využitia a obnovy baťovskej architektúry výrobných areálov v Zlíne a v Partizánskom, nedávno dokončené obnovy industriálnych pamiatok v Bratislave, odborne diskutovaná téma obnovy hradu Helfštýn, ale aj možnosti nového využitia železničných staníc alebo nevyužívaných kostolov a synagóg, či objektov ľudovej architektúry.

Ostrava, ktorá sa po ukončení ťažby, uzatvorení baní a nadväzných výrobných areálov pomerne rýchlo musela vysporiadať s problematikou využitia a transformácie pozostatkov svojej bohatej priemyselnej minulosti, poskytla hneď niekoľko príkladov, ktoré sú „povinnou jazdou“ každého odborníka i nadšenca priemyselného dedičstva: autenticky zachovaný banský areál Důl Michal/Petr Cinger v Ostrave-Michálkovicích – národná kultúrna pamiatka v správe NPÚ, areály národných kultúrnych pamiatok Důl Hlubina a bývalých Vítkovických železiarní a kultúrna pamiatka tzv. Trojhalí Karolina, ku ktorým poskytli odborný výklad prof. PhDr. Ing. arch. Miloš Matěj, Ph.D. et. Ph.D. a Mgr. Michaela Ryšková z NPÚ – Metodického centra průmyslového dědictví v Ostrave. Výnimočnou možnosťou bola tiež prehliadka čerstvo obnovenej kultúrnej pamiatky – bývalého mestského bitúnku v Ostrave, adaptovaného pre potreby Galérie PLATO, ktorá bude verejnosti sprístupnená až na jeseň tohto roka a to so sprievodným slovom autora rekonštrukcie arch. Roberta Konieczneho z katovického štúdia KWK Promes. Program doplnila prehliadka priestorov NPÚ Ostrava, ktorý v roku 2015 našiel zázemie v obnovenej funkcionalistickej budove býv. sídla Okresného sociálno-zdravotného ústavu z roku 1933.

Za organizáciu a celkový priebeh stretnutia ďakujeme riaditeľovi ÚOP Ostrava Mgr. Michalovi Zezulovi, Ph.D., Mgr. Petre Batkovej z kancelárie riaditeľa ÚOP a odborným pracovníkom NPÚ - Metodického centra průmyslového dědictví v Ostrave.

Text: Naďa Kirinovičová (PÚ SR - Odbor ŠIS)

Ostrava_sympozium_2022_06.jpg
01.10-histor-BS.pdf
01.11-aktualne-BS.pdf
01.12-typy-BS.pdf
01.13-uzpf-BS.pdf
01.14-objekty-BS.pdf
01.15-zapisnice-BS.pdf
02.1-urban-BS.pdf
02.2-op-pr-BS.pdf
02.3-rozbor-BS.pdf
02.4-slohova-BS.pdf
02.5-stavebno-BS.pdf
02.6-zaniknute-BS.pdf
02.7-sirsie-BS.pdf
02.8a-zasady1-BS.pdf
02.8b-zasady2-BS.pdf
02.9-vymedzenie-BS.pdf
03-fotodokumentacia-BS.pdf
010_PRLA_Brhlovce_Zasad_ochr_text.pdf
011_PRLA_Brhlovce_Urban-histor_vyskum.pdf