KPÚ Trenčín - Rekonštrukcia Mierového námestia v Trenčíne
V sobotu 19. mája 2018 bolo v Trenčíne slávnostne otvorené zrekonštruované Mierové námestie, ktoré je zároveň centrom Mestskej pamiatkovej rezervácie Trenčín. Víťazný architektonický návrh Ateliéru RAW vzišiel z hlasovania verejnosti i posúdenia odborníkov. Mesto investovalo do obnovy námestia takmer 3,2 mil. €, pričom súbežne s povrchmi boli kompletne vymenené aj opotrebované inžinierske siete na náklady ich správcov, čo predstavovalo investíciu vo výške ďalších 2 mil. €.
Nosným prvkom vyše roka trvajúcej rekonštrukcie verejného priestoru bola predovšetkým výmena spevnených plôch a chodníkov. Chodníky boli zároveň rozšírené a pôvodný liaty asfalt bol nahradený drobnými rezanými žulovými kockami, ktoré umožňujú lepšie vyrovnávať rôznu úroveň vstupov do prevádzok či rámp do prejazdov. Andezitové kocky z hlavnej plochy námestia boli po rozobratí očistené a nanovo poukladané. Súčasťou rekonštrukcie bola aj výmena povrchov na Farskej ulici, pričom nahradené bolo aj silno poškodené kamenné schodisko (z 2. pol. 20. stor.) vedúce k tzv. farským schodom. Pred dokončením sú aj reštaurátorské práce na soche sv. Jána Nepomuckého situovanej v závere Farskej ulice, ktorá bola v r. 2017 zapísaná do Ústredného zoznamu pamiatkového fondu.
Pred piaristickým kostolom bol osadený bronzový model mesta z dielne domáceho autora, akademického sochára Igora Mosného. Ďalšou novinkou a zároveň dominantou, ktorá by mala podľa autorov projektu pripomínať historickú minulosť mesta, je bronzová fontána Marca Aurélia od akademického sochára Jiřího Plieštika. V rámci rekonštrukcie námestia Mesto Trenčín pristúpilo aj k reštaurovaniu barokového morového stĺpa situovaného v strede námestia.
Na námestí ďalej pribudlo nové, skladateľné pódium, lavičky, smetné koše, fontánky s pitnou vodou, cyklo-stojany, priestor bol vybavený integrovaným osvetlením, ktorého súčasťou je zabudované LED osvetlenie, wifi, ozvučenie aj kamery.
Archeologický výskum námestia bol zahájený koncom apríla 2017 a o jeho výsledkoch sme v rámci aktualít KPÚ Trenčín už informovali. V spolupráci s Mestom bolo rozhodnuté prezentovať dve nálezové situácie a to okruhliakovú dlažbu datovanú do obdobia po r. 1625, ktorá bola premiestnená a je prezentovaná v súčasnej nivelete povrchu námestia (tzn. cca o 80 vyššie). V priestore medzi hotelom Elizabeth a Trenčianskym múzeom sa premietol v dlažbe (jej iným typom a farbou) pôdorys tzv. hornej brány, ktorá bola v stredoveku súčasťou mestského opevnenia.
Text: Mgr. L. Pastierová
Fotodokumentácia: Mgr. M. Vdovičíková, Mgr. L. Pastierová