Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Medzinárodná konferencia - Od c. k. Ústrednej komisie k európskemu kultúrnemu dedičstvu

EYCH2018_Logos_Green-SK-72.jpg

Pamiatkový úrad Slovenskej republiky 
Historický ústav Slovenskej akadémie vied

Medzinárodná vedecká konferencia
Od c. k. Ústrednej komisie k európskemu kultúrnemu dedičstvu.

165. výročie začatia činnosti c. k. Ústrednej komisie pre zachovanie 
a výskum umeleckých pamiatok (1853 – 2018)
 

Medzinárodná vedecká konferencia má za hlavný cieľ pripomenúť počiatky inštitucionalizovanej ochrany pamiatok v strednej Európe.
10. januára 1853 vo Viedni začala svoje pôsobenie C. k. Ústredná komisia pre zachovanie a výskum umeleckých pamiatok. Tým sa začal skutočný výkon modernej pamiatkovej ochrany v habsburskej monarchii a jeho kontinuita trvá až dodnes. Pôsobnosť Ústrednej komisie siahala do všetkých korunných krajín a v každej zanechala stopy pamiatkarskej alebo výskumnej činnosti.
Ešte počas trvania monarchie sa vytvorila „autonómna“ pamiatková správa pre Uhorsko (v jeho rámci tiež Slovensko), kde ochranu a zachovávanie pamiatok taktiež upravili osobitným právnym predpisom (1881). Súčasne so štátnou ochranou pamiatok sa rozvíjali iniciatívy spolkov a súkromne pôsobiacich osôb. 
Rokmi 1918 – 1919, rozpadom habsburskej monarchie, končí základná etapa dejín inštitucionalizovanej ochrany pamiatok. „Viedenské“ dedičstvo sa teraz stáva základom pamiatkovej správy v mnohých nástupníckych stredoeurópskych štátoch (Rakúsko, Česko-Slovensko, Maďarsko, Poľsko, kráľovská Juhoslávia, Taliansko). Prax ochrany pamiatok v jednotlivých štátoch sa ubrala od spoločných základov na vlastné cesty. 
Povojnová idea integrácie v európskom priestore, spočiatku priemyselno-ekonomickej (1951), sa časom a najmä po ďalekosiahlych zmenách v roku 1989 premietla tiež do prehlbovania spolupráce v oblasti kultúry. Všeobecne známy historiografický fakt, že Európu prepájajú „spoločné dejiny“ je úspešne dokumentovaný práve na príklade kultúrneho dedičstva. Prítomnosť blízkych kultúrnych, architektonických a umeleckých fenoménov v rozličných krajinách viedla k mnohým spoločných projektom a napokon aj k iniciatíve Európskej únie pod názvom Značka Európske dedičstvo (2011). 
Tematické okruhy konferencie: 

  • východisko ochrany pamiatok v spoločných začiatkoch v období „podunajskej“ monarchie (pojem, osobnosti, metódy, výsledky),
  • modifikácie v jednotlivých nástupníckych krajinách po roku 1918,
  • premostenie k súčasnému konceptu európskeho kultúrneho dedičstva.

Uvedené okruhy formulujeme v širšom rámci, s dôrazom na staršie, resp. najstaršie etapy dejín ochrany pamiatok. Možno pojať do nich najrôznejšie aspekty: ochrana a obnova pamiatok, osobnosti, inštitúcie, prípadne príbuzné oblasti – múzeá, zberateľstvo, trh starožitností, výtvarné umenie / umelci a kultúrne dedičstvo. 

Medzinárodná vedecká konferencia bude súčasťou podujatí Európskeho roka kultúrneho dedičstva 2018.

Konferencia bude vedená v slovenskom, anglickom a nemeckom jazyku.

Príspevky z konferencie budú zostavené do osobitného zborníka.

Informácie a prihláška: 

  • Pamiatkový úrad Slovenskej republiky (Mgr. Tomáš Kowalski, Mag phil. Martin Švec)
  • Historický ústav Slovenskej akadémie vied (Mgr. Peter Šoltés, PhD.)

E-mail: conference2018@pamiatky.gov.sk

Termín konferencie: Bratislava, 21. – 22. november 2018

Termín prihlásenia účasti na konferencii: 30. jún 2018 

Potvrdenie o akceptácii prihlášky bude zaslané do 31. júla 2018

EYCH2018_Logos_Green-SK-72.jpg