Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Nález stredovekej pivnice na Halenárskej ulici v Trnave

KPÚ Trnava
01 – pohľad na kamenný portál pivnice od západu (foto: Peter Grznár)

Na území pozdĺž Halenárskej ul. medzi Seminárom sv. Štefana a Synagógou Status quo pripravuje Mesto Trnava vytvorenie parčíka s menšou vodnou plochou. Parkové riešenie má zohľadniť aj výsledky archeologického výskumu, ktorý vykonáva spoločnosť AA Avala pod vedením archeológa Mgr. Andreja Žitňana, ako aj architektonicko-historického výskumu vedeného Ing. arch. Jaroslavou Žuffovou, CSc. 

Zaburinená a čiastočne vybetónovaná plocha tu zostala po dvoch domoch, zdemolovaných v 60. rokoch 20. stor. O tom ako vyzerali, vieme už len zo starších fotografií, ktoré domy náhodne zachytili najmä vďaka susedstvu Seminára sv. Štefana. Nezastavané územie však odvtedy vyvolávalo veľa otáznikov najmä s ohľadom na vek a hodnoty zbúraných stavieb, keďže v ich bezprostrednom okolí podnes stoja cenné stredoveké meštianske domy zabudované do susediacich domov. Halenárska ulica patrí k najstarším trnavským uliciam. Jej význam sa po udelení mestských výsad v roku 1238 prejavil v jej rýchlom zastavaní. Postupne, ako sa stavby Halenárskej ulice v priebehu rokov skúmajú, vidíme, že pôvodné stredoveké domy tu v rámci novších prestavieb stále existujú v hmote zdanlivo mladších stavieb. 

Už 1. etapa archeologického výskumu potvrdila predpoklady a odkryla pod dnešným terénom viaceré súčasti významných stredovekých meštianskych domov na skúmanej dvojici parciel. Ale najnovší nález prekonal naše predstavy o honosnosti jedného z domov, ktorý stál vedľa parcely neskoršej synagógy. Bola odkrytá veľká časť pivnice vybudovanej z gotických tehál. Avšak najväčšiu hodnotu predstavuje jej zaklenutie krížovou rebrovou klenbou, z ktorej sa zachovali klenbové nábehy, vyrastajúce zo severnej obvodovej steny. Rebrá klenby boli vytvorené z tehlových tvaroviek so skosenými hranami. Veľký obdĺžnikový priestor dlhý až 16 metrov mal celé zaklenutie rozdelené na tri rovnaké polia, navzájom oddelené murovanými oblúkmi. Tento typ reprezentačnej klenby svedčí o tom, že na parcele stál v stredoveku meštiansky dom , ktorý bol architektonickým skvostom a mal charakter palácovej stavby. Išlo o mohutný dom s pivnicou, ktorú je možné podľa veľkosti a spôsobu zaklenutia považovať za súčasníčku pivnice pod stredovekým západným krídlom radnice. V celej Trnave je potom známy už len jeden ďalší porovnateľný priestor a to pod budovou Spolku sv. Vojtecha na Radlinského ul.č.5. Rebrá z tehlových tvaroviek predstavujú ojedinelé riešenie krížových klenieb na území Slovenska, ktoré bolo charakteristické práve pre stredovekú Trnavu a jej bezprostredné okolie. Používali sa rovnako v obytných, ako aj v cirkevných stavbách. 

V našom prípade sa zachoval aj polkruhový kamenný portál, ktorým sa do pivnice vstupovalo, a známe sú tiež polohy okien. Pri podlahe pivnice bola odkrytá dvojica atypických polkruhovo ukončených otvorov, ktoré mohli slúžiť na vpúšťanie sudov. 

Gotický dom, z ktorého dnes zostala už len pivnica, vznikol v 14. stor. a počas renesančnej prestavby niekedy v 16. -17. stor. ho vtedajší majiteľ zabudoval do bočného krídla viackrídlového prízemného domu. Tam zostal v zabudnutí až do doby, keď ho zbúrali spolu so zvyškom stavby v druhej polovici 20. storočia. 

Spracoval: Ing. arch. Jaroslava Žuffová, CSc., korekcie: Mgr. Peter Grznár

01 – pohľad na kamenný portál pivnice od západu (foto: Peter Grznár)
02 – interiér pivnice v pohľade od východu (foto: Peter Grznár)
03 – osvetľovacia nika a manipulačný otvor (foto: Peter Grznár)
04 – analógia s existujúcou pivnicou v západnom krídle radnice (foto: Marek Zelina)