Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Konferencia Kultúrne pamiatky v zrkadle archívnych prameňov

Najväčšou udalosťou tohto roka bola pre náš archív vedecká konferencia „Kultúrne pamiatky v zrkadle archívnych prameňov“, ktorú sme zorganizovali v dňoch 10. – 12. mája 2005 v hoteli Hydrostav Karpaty v Častej – Píle. Na naše veľké prekvapenie, téma o špecifikách archívneho výskumu kultúrnych pamiatok oslovila mnohých kolegov, a tak sme mohli napočítať až 120 účastníkov zo Slovenska, Čiech a Maďarska. V bohatom programe vystúpilo 33 prednášateľov, ktorých príspevky boli rozdelené do deviatich blokov. Ich vysokú úroveň umocňovala aj obrazová prezentácia, ktorú použila väčšina referujúcich. O jednotlivých prednáškach sa ešte dočítate na iných miestach, a nakoniec, všetky budú uverejnené v zborníku Monumentorum tutela 16, ktorého zrod je na dobrej ceste. Vydarili sa aj sprievodné podujatia – výstava venovaná Vendelínovi Jankovičovi, Alexandrovi Avenariovi a jednotlivým témam konferencie, ako aj exkurzia do r. k. kostola v Častej a na hrad Červený Kameň. Účastníci konferencie sa zhodli na nasledujúcich záveroch:

  • interdisciplinárny prístup je pre pravdivé, komplexné a vyčerpávajúce poznanie nášho kultúrneho dedičstva nevyhnutný;
  • archívy skrývajú nové, doteraz neznáme informácie o kultúrnych pamiatkach a je dôležité ich získavať a využívať pri ochrane pamiatkového fondu;
  • archívno-historický výskum je špecifický druh vedeckej činnosti, zameraný na získanie poznatkov analýzou a spracovaním zachovaných archívnych prameňov; zaslúži si, aby bol samostatnou špecifickou časťou pamiatkového výskumu;
  • náročnosť archívno–historického výskumu si vyžaduje osobitnú kvalifikáciu; archivári a historici by mali mať možnosť získať osvedčenie o odbornej spôsobilosti pre vykonávanie pamiatkových výskumov; ich prítomnosť v kolektívoch odborníkov, ktorí robia pamiatkové výskumy, je nenahraditeľná.

Všetci spoločne dúfame, že toto podujatie pomohlo znovu oživiť spojenie „kultúrna pamiatka – archívny prameň“, že bolo vynikajúcou príležitosťou rozvinúť užšiu spoluprácu odborníkov z rôznych disciplín a že kooperácia vedeckého bádania v budúcnosti prinesie svoje plody v podobe pestrej mozaiky poznania kultúrneho dedičstva slovenského národa. 
Na záver mi dovoľte pridať zopár slov zo zákulisia celého projektu. Pre nás, pracovníkov archívu a súčasne organizátorov, to bola predovšetkým veľká skúsenosť. Zistili sme, čo si vyžaduje skutočná tímová práca, aké prináša úskalia i výhody, čoho sa treba vyvarovať a načo netreba zabúdať. Verte, či nie, počas celej prípravy konferencie sa nevyskytol žiaden vážnejší problém, s ktorým by sme si nedokázali poradiť. Zmobilizovali sme naše sily a každý v archíve priložil svoju ruku k spoločnému dielu.

Celý projekt sa síce zrodil v mojej hlave, ale bez pomoci mojich kolegov by z neho zostali len prázdne slová na papieri. Preto mi dovoľte menovite sa poďakovať všetkým, ktorí sa najviac podieľali na príprave konferencie: Peťovi Fratričovi za trpezlivosť, ktorú prejavil pri tvorbe pozvánky a plagátu, Terke Volkovej za kreativitu, s ktorou sa pustila do tvorby výstavných panelov, mojej vernej poradkyni Heni Lászlóovej za jej kritické i povzbudivé slová, ktorými nikdy nešetrila, a za preklady materiálov, Broni Porubskej za obdivuhodnú pracovitosť, Haline Mojžišovej za rýchlosť pri výbere tých správnych kníh a bibliografických údajov, Katke Horkovej a Márii Medlenovej za všetky tie drobné práce, ktoré musí vždy niekto urobiť, a pravdaže, našej šéfke, Vierke Plávkovej, za jej podporu a ústretovosť, bez ktorých by sa naše predstavy nikdy nestali skutočnosťou, za jej neúnavnú energiu a organizačný talent, ktorý by uvítali v každej súkromnej agentúre. 
Ako sa nakoniec konferencia vydarila, posúďte sami. Dúfam, že nebola našou prvou a poslednou akciou, ba práve naopak, pevne verím, že podobné projekty nájdu v našom archíve ešte široké uplatnenie. 

Martina Orosová

Program konanej konferencie (pdf, 27 kB)