Konferencia - 50-60-te roky 20.stor.
Pamiatkový úrad Slovenskej republiky v spolupráci s Ústavom stavebníctva a architektúry SAV usporiadal medzinárodnú vedeckú konferenciu
HODNOTY A PERSPEKTÍVY OCHRANY ARCHITEKTÚRY A URBANISTICKÝCH ŠTRUKTÚR 50. A 60. ROKOV 20. STOROČIA
ktorá sa konala 30. 9.- 2. 10. 2008, miesto konania konferencie: Agroinštitút Nitra
Program konferencie na stiahnutie (pdf, 146 kB)
Pozvánka na stiahnutie (pdf, 429 kB)
Závery a odporúčania
Architektúra a urbanizmus 50. a 60. rokov sú nedeliteľnou súčasťou dejín architektúry ako doklad doby, v ktorej vznikli. Priniesli také nové architektonické hodnoty, vytvorili výraznú novú kultúrnu vrstvu a pripomínajú pomery svojej doby takým spôsobom, že niektorí významní reprezentanti z nich si zaslúžia pamiatkovú ochranu. Pritom je však potrebné zdôrazniť, že následne je nevyhnutné vo vzťahu k nim uplatňovať rovnaké postupy na aké sme zvyknutí v tradičnej pamiatkovej ochrane.
Neodmysliteľnou súčasťou stratégie ochrany diel architektúry a urbanizmu 50. a 60. rokov je zvýšenie povedomia o ich hodnotách smerom k vlastníkom budov, miestnym samosprávam a širokej verejnosti. Ochrane architektúry a urbanistických súborov 50. rokov na lokálnej úrovni pritom môže napomôcť aj fakt, že bola koncipovaná ústretovo voči ľudovému vkusu.
Ochranu diel architektúry a urbanizmu 50. a 60. rokov je nevyhnutné postaviť na systematickom výskume. Podpora takéhoto výskumu je dôležitá pre poznanie a formulovanie objektívnych východísk pre ich ochranu.
Politické a ideologické deformácie poznamenali architektonickú a urbanistickú kvalitu stavebnej produkcie 50. aj 60. rokov. To prirodzene do určitej miery podmieňuje dosah a rozsah ich možnej pamiatkovej ochrany. Je otázkou, nakoľko sa jej súčasťou môžu stať aj kuriózne artefakty, ktorých hodnota nespočíva (iba) v umeleckej resp. architektonickej kvalite, ale odrážajú ideologické súvislosti predmetného obdobia.
Architektonické a urbanistické diela 50. a 60. rokov často vstupovali do existujúceho historického prostredia, v niektorých prípadoch bez rešpektovania jeho hodnôt, je preto nevyhnutné brať ohľad na mnohoobraznosť vzniknutého prostredia, jeho komplexnosť a prevrstvenosť.
Hierarchizácia hodnôt urbanistických a architektonických objektov na rôznych platformách napomôže ich postupnému vtiahnutiu do ochrany rôzneho typu, od lokálnych a regionálnych - občianskych či samosprávnych iniciatív, profesionálnych registrov (napr. DOCOMOMO), ochrany zonálneho charakteru, ochrany prostredníctvom regulačných plánov, územných plánov zón (ktorým by mali predchádzať písomné zásady prerokované s občanmi), ochrany v podobe zoznamu miestnych pamätihodností až po štátnu pamiatkovú ochranu.
Občianske ochranné iniciatívy majú nezastupiteľné miesto pri ochrane architektúry a urbanizmu 50. a 60. rokov. Preceňovanie najvyššieho stupňa ochrany a jeho využívanie iba v krízových situáciách oslabuje jeho principiálny význam.
Osobitnú pozornosť treba venovať tým dielam, ktorých koncepcia pochádza z politicky tolerantnejších 60. rokov. Tvoria totiž kultúrnu vrstvu, ktorou sa domáca architektonická scéna vymanila z ideologického zovretia, priblížila sa k európskej úrovni a jej hlavné objekty patria k medzinárodne akceptovaným. Súčasne boli prejavom autentickej domácej architektonickej kultúry, a niektoré z nich by mohli nadobudnúť postavenie symbolu národnej minulosti.
Závery prijali účastníci konferencie v Nitre dňa 2. 10. 2008