Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Európske dni archeológie 2021 v rôznych kútoch Slovenska

Europske_dni_archeologie_2021_01.jpg

Tak, ako minulý rok, aj v roku 2021 sa tretí júnový víkend uskutočnia Európske dni archeológie, ktoré majú za cieľ spropagovať a priblížiť prácu archeológov a archeologické dedičstvo širokej verejnosti. Inštitúcie z rôznych kútov Slovenska, v ktorých pracujú archeológovia, si pre Vás pripravili pestrý program. Európske dni archeológie 2021 sa budú konať v dňoch 18. až 20. júna 2021 na archeologických náleziskách a v múzeách ako aj v online priestore. Archeológovia, pamiatkari a muzeálni pracovníci Vás budú sprevádzať po archeologických pamiatkach a expozíciách a pripravia pre Vás prednášky aj programy pre deti. Na internete budú sprístupnené interaktívne prezentácie archeologických nálezísk či prednášky na zaujímavé témy. Koordinátorom podujatia na Slovensku je Pamiatkový úrad SR.
 

Z podujatí, ktoré prebehnú „naživo“ s účasťou verejnosti, sa môžete tešiť na komentované prechádzky na archeologické náleziská v sprievode archeológov, ktorí tieto lokality dobre poznajú. V Modre-Harmónii sa v sobotu 19. 6. od 10.00 uskutoční sprevádzanie po pozostatkoch rudnej banskej činnosti v Malých Karpatoch, počas ktorého spolu s archeológom Krajského pamiatkového úradu Trnava objavíte 12 podpovrchových banských diel a niekoľko povrchových a dozviete sa aj o výsledkoch najnovšieho bádania. V sobotu 19. 6. o 14.00 môžete spolu s archeológom Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici vyraziť na potulky Za tajomstvami Glanzenbergu, počas ktorých spoznáte najstaršiu archeologickú lokalitu v Banskej Štiavnici Glanzenberg (Ligotavá hora), objavíte najstaršie bane, zakonzervované ruiny kráľovského stredovekého hradu a gotickej kaplnky, mohutné valové opevnenie, hradnú cisternu či dom skúšača rúd, ako aj pôsobivé výhľady na mesto a okolitú krajinu. V nedeľu 20. 6. o 14.00 Vás archeológ Pamiatkového úradu SR zoberie na prechádzku Historickým náučným chodníkom hradisko Zobor v Nitre. Na pondelok 21. 6. si pracovníci Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica pripravili podujatie Jeden deň archeológom na hradisku v Badíne pre deti z miestnej školy. 
 

Bohatý je program v interiéroch múzeí. V piatok 18. 6. Múzeum v Kežmarku pripraví akciu Hravo archeológom pre deti, počas ktorej sa deti hravou formou zoznámia s tým, čo nám archeologické nálezy vedia povedať o živote ľudí v minulosti, sami sa budú môcť zahrať na archeológov a obzrieť si originálne archeologické nálezy a pohrať sa s ich replikami (medzi 9.00 a 14.00 hod., nutná rezervácia vopred). Rovnako v piatok 18. júna o 14.00 si pre Vás Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote pripravilo prednášku Najnovšie archeologické výskumy Gemersko – malohontského múzea, v ktorej Vám archeológ múzea odprezentuje pozoruhodné výsledky svojich najnovších výskumov, ako napr. secesná Petrivalského vila v Hnúšti, gotický kostol v Žípe, žiarové pohrebisko z doby bronzovej v Rimavskej Sobote, zaniknutý paulínsky kláštor v Slavci-Gombaseku či zaniknutý hrad Širkovce-Kapla. Na tento deň o 16.00 hod. je naplánované aj otvorenie výstavy Archeologický výskum a obnova Oponického hradu, ktorú pripravila Katedra archeológie UKF Nitra v spolupráci s Ponitrianskym múzeom v Nitre a s občianskym združením Apponiana. Výstava bude inštalovaná v priestoroch Mestského múzea v Zlatých Moravciach. Jej zámerom je záujemcom priblížiť najnovšie informácie získané archeologickým výskumom hradu v rokoch 2015 až 2020, ako aj exponáty v podobe archeologických nálezov odzrkadľujúcich každodenný život na hrade. Súčasťou výstavy je otváracia prednáška o 15.00 v podaní autora archeologického výskumu.
 

V sobotu 19. júna program pokračuje napríklad v SNM – Archeologickom múzeu, v ktorom Vás archeológovia múzea prevedú aktuálnymi výstavami aj dlhodobými expozíciami (Poklady z Malých Karpát, Ako sa žilo v Bratislave 4000 rokov pred Kr., Laterarius – Dejiny tehliarstva na Slovensku, Stĺp Marca Aurelia a Slovensko, Prírastky v zbierkach SNM – Archeologického múzea, Lapidárium). Prví dvadsiati platiaci návštevníci s deťmi dostanú aj tvorivé balíčky, na dotvorenie archeologických napodobenín v domácom prostredí. Medzi 14.00 a 16.00 hod. sa v Múzeu v Kežmarku uskutoční prednáška Kódovaná reč archeologických nálezov o tom, ako môžu iné vedné disciplíny pomôcť pri interpretácii výsledkov archeologických výskumov. Prednáška bude zameraná na konkrétne prípady z praxe (napr. aktuálny výskum na lokalite Švábovce-Sad), bude spojená s prezentáciou a menšou výstavou archeologických nálezov a ukončená bude jej komentovanou prehliadkou. Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici si na sobotu aj nedeľu (19. – 20. júna) v čase o 14.30 a 16.30 hod. v Matejovom dome pripravilo víkendové podujatie Archeológia v Stredoslovenskom múzeu – Spôsoby odievania v období 400 – 800 n. l. Návštevníci sa môžu tešiť na pútavú prednášku archeologičky Stredoslovenského múzea s následnou samostatnou prehliadkou expozície v cene vstupenky.
 

Ďalším priestorom bude internet. Pamiatkový úrad SR pri príležitosti Európskych dní archeológie 2021 postupne zverejňuje na platforme Sketchfab 3D modely terénu známych archeologických nálezísk (včasnostredoveký mohylník v Skalici, hradiská Pohanská v Plaveckom Podhradí, Hradište v Zemianskom Podhradí a Plešovica v Malých Kozmálovciach, areál ťažby zlata pri Malinovej, hrady Devín, Gemer, Tekovská Breznica, hrádky Kamenín a Slovenské Pravno). SNM – Archeologické múzeum v piatok 18. júna odpremiéruje na Youtube niekoľko krátkych videí o zaujímavých predmetoch z ich zbierok, ako napr. o egyptských kanopách alebo vešebtoch. Kysucké múzeum v Čadci si pripravilo videoprezentáciu archeologického výskumu Jablunkovských šancí na Kysuciach. Vlastivedné múzeum v Galante sprístupní krátku online prednášku Éra kovov, určenú pre deti a mládež, ktorou nadväzuje na aktuálnu výstavu Podoby kovu (Youtube). Prednáška bude v slovenskom aj maďarskom jazyku. Múzeum v Kežmarku v nedeľu 20. júna sprístupní na webstránke múzea výber z prednášky z predchádzajúceho dňa „Kódovaná reč archeologických nálezov“, zameraný na prezentáciu a propagáciu prebiehajúceho interdisciplinárneho výskumu stredovekých objektov vo Švábovciach. 
 

Kompletný program Európskych dní archeológie 2021 sa postupne zverejňuje na webstránke journees-archeologie.fr/c-2021/lg-en/slovakia/Home, na facebookovej stránke Európske dni archeológie Slovensko (v slovenčine) a bližšie informácie o konkrétnych podujatiach aj na stránkach jednotlivých inštitúcií.
 

Na prehliadky v prírode odporúčame si zobrať pevnú obuv, dostatok tekutín, prípadne repelent. V prípade nepriaznivého počasia sa exteriérové akcie neuskutočnia. 
 

Všetci ste srdečne vítaní!

Spracoval: Petra Kmeťová, PÚ SR

Europske_dni_archeologie_2021_01.jpg