Dva roky po požiari v Banskej Štiavnici
V utorok 18. marca uplynuli dva roky od ničivého požiaru, ktorý poškodil sedem objektov. Šesť z nich je zapísaných v ústrednom zozname pamiatkového fondu, v historickom centre Banskej Štiavnice, v území pamiatkovej rezervácie a v lokalite svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Požiar vznikol na Radničnom námestí č. 18 v objekte pôvodne meštianskeho domu známeho ako Pischlovský dom, v ktorom bola zriadená prevádzka Banka lásky. Požiar bol vetrom rozšírený smerom na juhovýchod a v prvej etape poškodil časť Fritzovho domu na Radničnom námestí č. 16, ktorý v minulosti využívala Banská a lesnícka akadémia a v ktorom v súčasnosti sídli Slovenský banský archív v Banskej Štiavnici. V tomto objekte bola požiarom, ktorý sa podarilo uhasiť, poškodená časť krovu, avšak vplyvom vody boli narušené stropné konštrukcie a obvodové múry objektu.
Následne sa oheň začal šíriť severným smerom, dôsledkom čoho boli požiarom poškodené budovy na Námestí svätej Trojice: meštiansky dom (č. 2), meštiansky dom – tzv. Szitnayovský dom (č. 4), ktorého priestory využívala základná umelecká škola a meštiansky dom – tzv. Berggericht (č. 6) s mineralogickou expozíciou Slovenského banského múzea. Všetky spomenuté objekty utrpeli vážne ujmy zásahom ohňa a následného hasenia vodou – boli zničené krovy, narušená statika objektov. Na Námestí svätej Trojice bol poškodený aj meštiansky dom (č. 8), v ktorom sídli Galéria Jozefa Kollára Slovenského banského múzea (tzv. Hotel k Jeleňu). Pri hasení požiaru bol poškodený vodou, ktorou bola chladená strecha s cieľom zabrániť ďalšiemu šírenie požiaru.
Z Námestia svätej Trojice sa požiar rozšíril na ulicu Dolná ružová, kde zasiahol meštiansky dom – tzv. Korenekovský dom (č. 1) a meštiansky dom na Hornej ružovej č. 1 – sídlo Kultúrneho centra Eleuzína. Obidva objekty utrpeli vážne ujmy, poškodil ich oheň i voda použitá na hasenie – boli zničené krovy a narušená statika objektov.
Obnova takto závažne poškodených objektov je v praxi pamiatkovej ochrany zriedkavá. Ničivý požiar oživil v odbornej aj laickej verejnosti tému protipožiarneho zabezpečenia pamiatkovo chránených objektov a území s pamiatkovo chránenými budovami. Nasledovala odborná diskusia so štátnou správou a vlastníkmi objektov, čo vyústilo do preventívnych prehliadok objektov orgánmi hasičského a záchranného zboru, krajského pamiatkového úradu a stavebných úradov, ako aj do preventívnych opatrení v rámci projektovej prípravy obnovy zničených objektov.
Na pomoc obnovy zničených objektov boli vyčlenené finančné prostriedky z Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, finančné zbierky vyhlásili fundraisingová platforma Donio a banskoštiavnická samospráva.
Pamiatková obnova bola tesne po požiari zameraná v prvom rade na odstránenie ohňom zničených konštrukcií, stabilizáciu narušených konštrukcií a následne na záchranu zostávajúcich konštrukcií a pamiatkovo hodnotných súčastí objektov.
V priebehu dvoch rokov sa podarilo úspešne pripraviť, zrealizovať a ukončiť čiastočnú obnovu budovy Slovenského banského archívu – obnovili sa poškodené časti krovu, protipožiarny múr a vodou poškodené murivá.
Prebehla komplexná obnova Korenekovského domu (1) na Dolnej ružovej a objektu na Námestí svätej Trojice 2. V Korenekovskom dome boli realizované kópie drevených trámových stropov, dreveného schodiska, dlažieb, podláh, omietkových vrstiev, kvalitný nový krov. Ďalej boli reštaurované renesančné klenby s pôvodnými omietkami, ktoré požiar a následné statické poruchy prežili len so šťastím a tiež niekoľko kamenných portálov. Zaujímavosťou je, že požiar prežila aj celá kolekcia historických interiérových dvier a kachľová pec, a to len preto, že sa počas požiaru nachádzali mimo objektu – prebiehali práce na ich obnove v ateliéri. Časť pamiatkových hodnôt objektu bola teda zachránená a obnovená. Nenávratne zničené prvky boli realizované ako kópie. Práce boli vykonávané na vysokej umeleckoremeselnej úrovni, neraz podliehali záujmovej sfére reštaurátorov. V rámci komplexnej obnovy meštianskeho domu na Námestí svätej Trojice 2 boli zrealizované zabezpečovacie práce, vyhotovil sa nový krov s požiarnou odolnosťou voči susednej stavbe (radová zástavba), ďalej boli na vyhotovené kópie výplní otvorov (okná, dvere), vonkajšie omietky a povrchové nátery so štukovou výzdobou (kordónová, korunná rímsa, okenné šambrány a pod.). Obidva objekty sú po obnove skolaudované a pripravené na užívanie.
Ostatné poškodené budovy sú v štádiu obnovy. V prípade Pischlovského domu prebehla predprojektová príprava, v súčasnosti sa pracuje na projektovej dokumentácii komplexnej obnovy. Objekt je staticky zabezpečený, v blízkej dobe sa pripravuje realizácia krovu.
V prípade Szitnayovského domu bola vykonaná predprojektová príprava a vypracovaná projektová dokumentácia. V súčasnosti je staticky zabezpečený, začína sa realizácia krovu, ktorý bude vyhotovený podľa originálu a pôvodnými metódami. Zameranie pôvodného kresaného krovu je uložené v archíve KPÚ Banská Bystrica.
Prebehla aj predprojektová príprava Berggerichtu. Došlo k nepredvídaným archeologickým architektonicko-historickým nálezom, bol zrealizovaný reštaurátorský výskum na fasádach. V súčasnosti je objekt staticky zabezpečený a provizórne zastrešený, pracuje sa na projektovej dokumentácii komplexnej obnovy.
Na budove Eleuzíny bola vykonaná predprojektová a projektová príprava, jej obnova je takmer pred ukončením. Tento objekt ako jediný z poškodených nie je národnou kultúrnou pamiatkou.
Priebeh prác na požiarom znehodnotených objektoch bol zo strany Krajského pamiatkového úradu Banská Bystrica pravidelne kontrolovaný. S vlastníkmi a ďalšími zodpovednými osobami boli konzultované aj technologické postupy prác a výber materiálov. Dobrá spolupráca so štátnou správou a s vlastníkmi objektov, ako aj so zhotoviteľmi stavebných prác je nevyhnutným predpokladom úspešnej a dôslednej obnovy a navrátenia pamiatkových hodnôt zdevastovaným objektom.
1/ Viac k architektonicko-historickému a umelecko-historickému výskumu Korenekovského domu: RAŠKA, David: Korenekovský dom v Banskej Štiavnici. In: Pamiatky a múzeá. 2024, roč. 73, č. 1, s. 2 – 5.
Mgr. Viera Göndöčová, KPÚ Banská Bystrica – pracovisko Banská Štiavnica