Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Zbierka základných výskumov - Z

- doriešiť -

Zbierka základných výskumov 1930 - 1987

Rozbor a charakteristika zbierky
Zbierku základných výskumov tvoria dokumenty poskytujúce základné informácie o pamiatkach, ako aj základný historický prehľad vývoja jednotlivých obcí na Slovensku. Zbierku založila 13. 2. 1961 Dr. Soňa Kovačevičová.

Hlavné časti zbierky sú:

  • Súpis pamiatok na Slovensku (1953 – 1962)
  • Základné výskumy pamiatok z pozostalosti Václava Mencla (1930 – 1940)
  • Fotografie z výstavy „Staré umění na Slovensku“ (1937, 1943)
  • Rôzne fotografie (1987)
  • Súpis hnuteľných kultúrnych pamiatok pre zápis do Štátnych zoznamov
  • Poľné náčrty pamiatok od ing. arch. Kalafúsa (1959 – 1960)

Základom jej vzniku boli materiály, ktoré vznikli pri terénnom výskume a súpise pamiatok v rokoch 1953 – 1960 a jeho doplnenia v rokoch 1961 - 1962.

Roku 1950 poslucháči dejín umenia pražskej a bratislavskej univerzity pod vedením doc. dr. Václava Mencla a doc. dr. Vladimíra Wagnera robili výskum architektonických pamiatok v plánovaných mestských pamiatkových rezerváciách. Od roku 1954 Slovenský pamiatkový ústav ako rezortný špecializovaný ústav robil systematický výskum pamiatok s cieľom publikovať výsledky vo forme súpisov. Evidenčný výskum pamiatok začal robiť ústav na východnom Slovensku, pretože sa tu nachádzalo najviac pamiatok. Výskum Prešovského kraja tak bol dokončený v roku 1956. [1]

Po krátkom prerušení práce v rokoch 1957 a 1958 sa k súpisu vrátili až v roku 1959 a to v bývalých krajoch Žilina, Bratislava a Nitra, v roku 1960 ukončili práce na súpise v Banskobystrickom kraji. Zúčastňoval sa na ňom takmer celý ústav, nakoľko sa v teréne striedalo až šesť trojčlenných pracovných skupín. Okrem opisov pamiatok vyhotovovali sa aj plány a kresby pamiatok a samozrejme aj fotografická dokumentácia. Práca na výskume sa však netýkala všetkých druhov pamiatok. [2] Vo výskumnom materiály sú záznamy aj o iných druhoch pamiatok (ľudová architektúra, národnohistorické pamiatky, urbanizmus), ale ich výskum nebol dôsledný a preto sa musel v rokoch 1961 – 1963 doplňovať. Z tohto prvého výskumu sa zachovali dokumenty od autorov (pracovníkov SÚPSOP-u) Bašková, Cidlinská, Güntherová, Herout, Hocmanová, Izakovičová, Juráková, Jurkovič, Komlošová, Kovačovičová (Puškárová), Križan, Križanová, Mencl, Menclová, Puškár, Šášky, Táborová, Wagner. Pôvodný rukopis mal mať približne 2400 strojom písaných strán a 150 obrázkov.

V rokoch (1961) 1962 – 1964, po prijatí náročnejších kritérií pre vydanie diela „Umělecké památky Čech“, bol postupne doplňovaný o ďalšie obce a rozširovaný o podrobnejší popis pamiatok a ich analýzu, ako aj o geografické, archeologické, historické a urbanistické opisy aj súpis pamiatok na Slovensku.

V tomto období sa na vtedajších krajských strediskách štátnej pamiatkovej starostlivosti začali vytvárať štátne zoznamy pamiatok. Ako podklady pre ich súpis boli takisto použité údaje z tohto súpisu.

Autormi doplňujúcich výskumov boli pracovníci ústavu predovšetkým Hrašková, Hromadová, Izakovičová, Jursa, Križanová, Kuličková, Táborová, Puškár, Puškárová. Súpisy sú doplnené aj o fotografie, niekedy aj náčrty pôdorysov a detailov. Tieto záznamy majú čísla 1 – 3352.

Ďalšou skupinou dokumentov v zbierke základných výskumov je časť z pozostalosti Václava Mencla z obdobia jeho pôsobenia na Štátnom referáte na ochranu pamiatok na Slovensku od roku 1930 po druhú svetovú vojnu. Išlo o výskum a súpis rôznych druhov pamiatok, kde Mencl spracovával predovšetkým „románsku a gotickú mestskú cirkevnú architektúru“. [3] Ide teda predovšetkým o výskumy kostolov zachytené v poznámkach a náčrtoch pôdorysov a detailov. Ako sa však ukazuje jeho výskum nakoniec obsiahol nielen mestá ale aj vidiecke oblasti. Tieto písomnosti boli do zbierky zaradené v roku 1976. Majú čísla 3355 – 3721.

Časť zbierky tvoria fotografie z výstavy „Staré umění na Slovensku“, ktorá sa konala v roku 1937 v Prahe. Výstavu realizovala Umelecká beseda ako manifestačnú výstavu najvzácnejších pamiatok starého slovenského umenia vo Vladislavskej sále Pražského hradu. Fotografie pre túto príležitosť urobil v teréne a zväčšil v pražskom Press Foto Servise Alexander Paul a Illek. „Nič sa už neskúmalo ani nehľadalo, išlo sa naisto a len sa stále a stále fotografovalo“, spomínal po rokoch Václav Mencl.

„Vznikali tak prvé dokonalé snímky starej slovenskej architektúry i oltárov, odborne vyfotografovaný trvalý kompletný základ sústavnej dokumentácie slovenského bohatstva. Samotná výstava otriasla Prahou, chodilo sa na ňu i viac ráz. Čo tu vykonali umelci umeleckej besedy za ten krátky mesiac, ktorý mali k dispozícii, prekonalo všetky predstavy. A pritom sa vôbec nič nestratilo, všetko sa zasa v poriadku vrátilo, niečo i konzervované.“ [4]

Fotografie pochádzajú z archívu Štátneho referátu na ochranu pamiatok. Roku 1981 boli lokalitne usporiadané a vložené do papierových obalov.

Majú čísla 3722 – 3833 a 3895/a-e.

Ďalšou časťou zbierky sú fotografie rôznych objektov, nalepené na papieroch veľkosti A4. Fotografie boli do zbierky zaradené v roku 1987. Majú čísla 3834 – 3850.

V tom istom roku boli do zbierky zaradené aj pracovné evidenčné listy z terénu, týkajúce sa súpisu hnuteľných kultúrnych pamiatok pre ich zápis do vtedajších Štátnych zoznamov. Ide o formuláre veľkosti A4 na kartónovom papieri, s identifikačnou fotografiou, charakteristikou objektu (materiál, rozmery, datovanie a pod.) a krátkym popisom. Evidenčné listy vznikli v rokoch 1964 – 1968. Sú zoradené podľa vtedajších okresov. Majú čísla 3851 – 3873.

Poslednou skupinou dokumentov sú poľné náčrty, zakreslené ing. arch. Kalafúsom v rokoch 1959 – 1960. Ide náčrty pôdorysov a architektonických detailov objektov, prevažne sakrálnych stavieb (kostoly, kaplnky), ojedinele kaštieľov. Náčrty boli ponechané v pôvodných skicároch, preto sú evidované podľa okresov. Majú čísla 3879 – 3893.

Inventárna jednotka zbierky základných výskumov obsahuje:

  1. - signatúru (SIGN),
  2. - číslo časti dokumentu (PRI),
  3. - názov obce alebo okresu (OBEC),
  4. - typ objektu (UNPO),
  5. - bližšie určenie objektu (BURC),
  6. - názov dokumentačnej jednotky (NDJ),
  7. - adresu (ADR),
  8. - orientačné číslo (ORCIS),
  9. - autora dokumentu (AUTOR),
  10. - rok vzniku dokumentu (VZNIK).


Elektronická podoba inventáru obsahuje aj ďalšie údaje.

Inventár zbierky v tlačenej podobe je usporiadaný lokalitne, t.j. podľa súčasného názvu obce. V elektronickej podobe je možné zistiť aj pôvodný názov obce v čase vzniku dokumentu. Poľné náčrty ing. arch. Kalafúsa a súpis hnuteľných kultúrnych pamiatok sú utriedené podľa názvov okresov existujúcich v čase ich vzniku.

Revízia zbierky bola vykonaná v období júl – september 2003.

Errata: Medzi autormi dokumentov zo Súpisu pamiatok je uvádzaná Kovačevičová, správne má byť Kovačovičová (Puškárová)
Autorom dokumentov pod číslami 3106 – 3165 je okrem Izakovičovej aj Güntherová.

© Terézia Volková, 2005


1. - podľa Súpis pamiatok na Slovensku I., s. 9 -10
2. - detto, s. 10 - 11
3. - Václav Mencl: Ako sme začínali, Pamiatky a Príroda č. 3, 1976, s.40
4. - detto, Pamiatky a Príroda č. 6, 1976, s. 39 Na výstave okrem fotografií boli prezentované mnohé oltáre, plastiky
.