Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Reštaurovanie fragmentov ikonostasu z obce Cigla

Aktuality PÚSR
01 – Žertveník s Bohorodičkou, stav po reštaurovaní, foto: ORA Bratislava

Do portfólia odborných prác, ktoré realizoval Oblastný reštaurátorský ateliér Bratislava patria aj viaceré slovenské ikonostasy z obdobia baroka. Ich počet sa recentne rozrástol o realizáciu z obce Cigla, ležiacej na severe východného Slovenska, v okrese Svidník. 

V tamojšom Grécko katolíckom chráme sv. Michala Archanjela sa fragmentárne dochovali pozostatky zo staršieho ikonostasu, pozostávajúce z ikon Krista Učiteľa, Bohorodičky, svätého Mikuláša, Michala Archanjela, cárskych dverí a ďalších súčastí. Pamiatky, datované do polovice 18. storočia, dnes fungujú ako solitéry. Ich hmota bola narušená nevhodnými poveternostnými podmienkami a drevokazným hmyzom. V roku 2014 preto boli za finančnej podpory štátneho dotačného projektu „Obnovme si svoj dom“ zahájené reštaurátorské práce, snažiace sa pod vedením reštaurátorky Zuzany Chovanovej zvrátiť havarijný stav objektov a prinavrátiť im ich autentickú podobu. 

Projekt obnovy začal vykonaním vstupného reštaurátorského, umeleckohistorického a chemicko-technologického prieskumu. Súčasťou prvej etapy prác bola obhliadka infračervenou reflektografiou, ultrafialovou luminiscenciou a vytvorenie grafickej a fotografickej dokumentácie. Na základe výsledkov prvotných výskumov boli identifikované autentické a sekundárne vrstvy polychrómie. Po očistení od prachu a iných nečistôt bol na ikonách odstránený hrubý lakový film a sekundárne farebné nátery. Narušená drevná hmota bola petrifikovaná ponorom, ktorý zároveň eliminoval drevokazných škodcov. Chýbajúce drevené prvky objektov boli zrekonštruované v lipovom dreve podľa tvaroslovia zachovaných originálov. Na retušovanie ikon bola použitá metóda tratteggio a punktovanie realizované temperovými a akvarelovými farbami. Rozsiahle úbytky farebných vrstiev ostali v obrazových prácach priznané, pričom v takýchto prípadoch reštaurátorka zvolila galerijno muzeálnu metódu náznakovej retuše. 

V roku 2019 boli objekty po zreštaurovaní navrátené do Cigle. V chráme boli realizované úpravy pre odvhlčovanie stien. Po ich obvode bol realizovaný výkop približne dvadsať centimetrov, zasypaný kameňmi. Približne päť centimetrov nad štrkovú drenáž boli osadené ikony s antependiom, visiace na stene. Obnova bola realizovaná s ohľadom na budúce využívanie pamiatok v aktívnom objekte. 

Patrik Farkaš, Oblastný reštaurátorský ateliér Bratislava

01 – Žertveník s Bohorodičkou, stav po reštaurovaní, foto: ORA Bratislava
02 – Ikona Bohorodičky s antependiom, stav po reštaurovaní, foto: ORA Bratislava
03 – Ikona Krista Učiteľa s antependiom, stav po reštaurovaní, foto: ORA Bratislava
04 – Ikona sv. Mikuláša, stav po reštaurovaní, foto: ORA Bratislava
05 – Cárske dvere, stav po reštaurovaní, foto: ORA Bratislava