Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Picasso, plech ... a pamiatkari

KPÚ Košice
LOGOFOTO: Picasso, plech a pamiatkari, foto R. Kiráľ

„La californie, 12. března 1961. Picasso mi druhém poschodí ukazuje obrazy posledních tří měsíců. Jsou to busty ženy, některé s vlasy, a také sedící ženy. Shledávám úžasnou invenci a svobodu některých bust. Upozorňuje mě, že bylo třeba nalézt formy proveditelné v ohýbaném plechu. Zde tedy invence forem vychází z technické nutnosti...“

(Picassovo literární dílo, Praha 1967)

Workshop klampiarstva na Spiši

Prológ:

Naši pamiatkari využili jedinečnú ponuku a príležitosť stať sa v júni tohto roku účastníkom praktických remeselných workshopov v oblasti tradičných stavebných technológií. Pripravuje ich Odbor preventívnej údržby pamiatok Pamiatkového úradu SR, a organizované sú v rámci projektu Pro Monumenta II. Je všeobecne známe a rokmi dobrej praxe osvedčené, že Pro Monumenta je ako projekt Pamiatkového úradu SR zameraný na technickú diagnostiku stavu a údržbu nehnuteľných kultúrnych pamiatok, spoluprácu s ich vlastníkmi a správcami, ktorý sa realizuje práve prostredníctvom spomínaného odboru preventívnej údržby. V jeho rámci zlepšuje poznanie o aktuálnom stave pamiatok, na mieste sa odstraňujú drobné poruchy. Zároveň sa zlepšuje informovanosť vlastníkov nehnuteľného kultúrneho dedičstva o možnostiach a spôsoboch vhodnej údržby vlastnených pamiatok. Projekt „PRO MONUMENTA – prevencia údržbou“ a naňho nadväzujúci projekt „Pro Monumenta II.“ je podporený finančným mechanizmom EHP, a jeho partnerom je Riaditeľstvo pre kultúrne dedičstvo Nórska – Riksantikvaren. I vďaka tomu môžu byť medzi lektormi kurzov napríklad partnersky spolupracujúci nórski remeselníci (v príprave pre Trnavu a Banskú Štiavnicu už na jeseň 2022). V aktuálnych projektoch v sídlach regionálnych centier vznikajú školiace strediská pre tradičné remeselné postupy, ktoré sú vyžadované pri obnovách historických objektov. Každé zo školiacich stredísk sa špecializuje na iné tradičné stavebné remeslá (Západ - Trnava na vápenné technológie, Východ - Levoča na klampiarstvo).

A tak sa v novovybudovaných školiacich strediskách už v mesiacoch máj a jún 2022 uskutočnili tohtoročné tematické remeselné workshopy s prednáškovou a praktickou časťou. Zamerané boli práve na získanie či zdokonalenie zručností v oblasti tradičných technológií, používaných pri výstavbe a obnove nehnuteľností v minulosti. Aj vyslaní kolegovia pamiatkari sa s radosťou prišli zdokonaliť v remesle, či „úplne nanovo nadobudnúť cenné skúsenosti našich predkov“, pri čom účasť bola zdarma, aj keď počet miest bol limitovaný.

Motto:

„Klempíř jest řemeslník zhotovující z plechu železného, pocínovaného, pozinkovaného a podobně předměty jako jsou lampy, svítilny, krabice, talíře, hrnce, puklice, žlaby a jiné...“

Umelecké klampiarstvo ...

... alebo aj školenie tradičnej klampiarskej práce bolo hlavnou náplňou júnových kurzov v Levoči, pod vedením Martina Křena, Štefana Vazovana, levočského teamu i prizvaných účastníkov. Po úvodných stretnutiach, ceremoniáloch a tradičnom bezpečnostnom školení či zoznámení sa s dielňou sa naplnil skutočne bohatý niekoľkodňový program. Zahŕňal prednášky a diskusie o tradičnom klampiarstve, jeho postupoch i teórii, o historických krytinách a strechách, či o tradičných klampiarskych a pokrývačských technikách, a aj o najčastejších poruchách oplechovania. Prax s teóriou idú ruka v ruke, a tak sa súčasťou dianí stala aj terénna ohliadka s exkurziou po levočských klampiarskych výzvach, detailoch, ozdobných prvkoch, a najmä didaktických realizáciách - medzi strechou evanjelického chrámu a meštianskymi domami na námestí. Hlavnou náplňou celého kurzu sa napokon stali praktické práce pod vedením školiteľov na konkrétnych ukážkach a postupoch, ako sú: lapače snehu a ich kotvenie, oplechovanie prestupu strešnou rovinou v historickej krytine, či nahradenie odkvapovej časti starej krytiny, ale aj doplnenie starých „falcov“ novým plechom. Vrcholom programu bola akoby majstrovská skúška - oplechovanie vežovej cibule. Napokon, o priebehu i výsledkoch na záver namiesto ďalších slov vypovedá aj naša fotogaléria ...

Resumé:

„Zpravidla neví historik umění, když nemá zrovna zvláštní zájem o materiál, anebo z antikvárních důvodů zná surovinu, mnoho o této látce. Podstatná znalost surovin, ať už jde o různé barvy nebo pevné materiály plastických umění, může být získána teprve, když se teoretik sám pokouší v uměleckých pracích. Jak by to bylo možné, je jiná otázka, žádoucí to je v každém případě.“

(E. Murbach, 1943)

Inými slovami - neoceniteľná je vždy osobná zážitková skúsenosť pamiatkarov a pamiatkarok. Ako svorne skonštatovali šťastní a spokojní učastníci „plechového zájazdu“ – „... Je to veľmi prínosné pre nás – pracujeme s tým všetkým priamo v teréne, každodenne, na kontrolných dňoch cez štátny pamiatkový dohľad, i na ohliadkach či pracovných rokovaniach na objektoch. Je veľmi potrebné, aby sme videli a spoznali nuansy - detaily remesla, mohli a vedeli ich vyskúšať, a potom tiež overiť aj využiť v praxi.“ Veď aj prítomní pamiatkari s mnohoročnou praxou boli uveličení z toho, ako sa dá napríklad pekne naučiť strihať plech klampiarskymi nožnicami už počas 30-tich sekúnd osobného školenia. Bolo by skvelé, keby sa v pestrosti a rôznosti účastníkov i početných tém či možných oblastí takýchto kurzov v blízkej budúcnosti mohla častejšie prepájať vzájomne prínosná spolupráca, obohacujúce zdielania, i užitočné výmeny skúseností a názorov z praxe i z teórie ...

Epilóg:

„ Na tom se ale nepozastavujte, že občas jeden tak, druhý jinak o této věci vypravuje. Ať každý si zapisuje všechny názory, potom ať zkusí dílo sám, tak ho skušenost naučí, kdo měl pravdu a kdo nepravdu, poněvádž vlastní zkušenost naučí všechno.“

(J. Colerus, Oeconomia, 1613).

Viac podrobností o programoch workshopov nájdete na: www.promonumenta.sk (v sekcii aktuality)

p. s. (picassovský bonus):

https://www.nytimes.com/slideshow/2014/10/26/arts/artsspecial/20141026-PICASSO.html

Autor: Mgr. Juraj Gembický, KPÚ Košice

Foto: digitálny archív KPÚ Košice (R. Kiráľ, Z. Strnková)

LOGOFOTO: Picasso, plech a pamiatkari, foto R. Kiráľ
EHHF_73.jpg
EHHF_89.jpg
EHHF_97.jpg
EHHF_102.jpg
EHHF_106.jpg
EHHF_168.jpg
EHHF_171.jpg
EHHF_178.jpg
EHHF_186.jpg
EHHF_187.jpg
EHHF_188.jpg
EHHF_192.jpg