Pamiatky a múzeá: 73 rokov s kultúrnym dedičstvom
V týchto dňoch vyšlo štvrté číslo časopisu Pamiatky a múzeá.Revue pre kultúrne dedičstvo. Za nami je neuveriteľných 73 rokov vydávania časopisu, ktorý sa niekoľko dekád sústredene venuje nášmu kultúrnemu dedičstvu, jeho popularizácii a prezentácii.
V roku 2024 bolo na stránkach revue publikovaných vyše 60 štúdií a článkov z rôznych odborov podieľajúcich sa na poznávaní historických hodnôt a na aktívnej ochrane kultúrneho dedičstva, desiatky správ o dôležitých udalostiach a podujatiach, množstvo tipov na knihy a výstavy, ktoré sa oplatí čítať a vidieť. To všetko vďaka autorom, odborníkom vo svojej oblasti, ktorí s nami radi zdieľajú výsledky svojich dlhoročných výskumov a bádaní.
V roku 2024 sme sa v revue venovali dejinám architektúry, technických pamiatok, reštaurovaniu, predstavili sme úspešné obnovy, nové objavy a nálezy. Nazreli sme do zbierok inštitúcií a do zákulisia tvorby expozícií. Neobišli sme ani archeológiu, výtvarné a úžitkového umenie, pamiatky knižnej kultúry či osobnosti kultúrnej histórie. 21 diel ocenených výročnou cenou časopisu priblížilo tretie tohtoročné číslo našej revue, zoznámiť sa s nimi môžete aj vo forme krátkych videí na facebookovom profile časopisu.
Štvrté číslo Pamiatok a múzeí prináša článok o zaniknutých novovekých stavbách na bývalom severovýchodnom nádvorí Bratislavského hradu, ktoré boli odkryté v rokoch 2017 – 2021 a tiež príspevok venovaný lokalizácii radníc v Spišských Vlachoch v 17. a 18. storočí. Na odkrytých múroch Kostola sv. Margity Antiochijskej v Kopčanoch si autor všimol zaujímavé ryté znaky. Rozhodol sa na ne upozorniť a ponúknuť niekoľko teórií ich vzniku.
O ceste Emanuela Andrášiho (Andrássy) do orientálnych krajín sme presne pred rokom uverejnili prvý zo série článkov. Dnes vychádza jeho pokračovanie, v ktorom sa autor zameral na druhú časť grófovho putovania po Egypte. Predmetom príspevku venovaného obci Červenica v prešovskom okrese je súpis hnuteľných i nehnuteľných pamätihodností viažucich sa na slávnu banskú históriu tohto miesta.
Jedným zo spôsobov, ako deklarovať starobylosť rodu, sú aj tlačené genealógie. S ich pomocou sa dá rodová história nanovo vykonštruovať. Príkladom takéhoto diela je tlač Trophaeum Domus Estoras z roku 1700, ktorú si objednal Pavol Esterházi (Eszterházy), aby posilnil spoločenský status seba i svojich potomkov.
Na stránkach revue ste sa už s pútnickým miestom Marianka stretli. Tentoraz prinášame článok o pôvabnom „šatníku“ sošky Panny Márie s dieťaťom. Autor textu skúma šatočky z hľadiska ich výtvarnej úrovne, materiálu či štýlu výzdoby a jej techniky.
Osviežujúci je článok o denníku Katalin Grosschmidovej, sestry spisovateľa Sándora Máraia, ktorý si začala písať 14-ročná v marci 1918. Vďaka nemu získavame obraz o rodine a vzťahoch medzi jej príslušníkmi. Denník sprostredkúva ich názory a pohľad na dôležité historické udalosti.Záujemcovia o dejiny remesla i úžitkového umenia uvítajú príspevok o reštaurovaní pušky z dielne slávneho viedenského výrobcu zbraní Franza Bartuscha a osobnosť slovenskej literatúry a diplomacie pripomína článok o všestrannom kultúrnom pôsobení Thea Herkeľa Florina na rodnej Orave.
Informujeme aj o aktivitách pamiatkovej obnovy, múzejných prezentáciách v blízkej Viedni i neďalekej Prahe. Na tri redakčné otázky odpovedá nová riaditeľka SNM – Hudobného múzea Zlatica Kendrová.
Prehľad ročníkov s obsahmi a resumé
Časopis vydávajú spoločne Pamiatkový úrad Slovenskej republiky a Slovenské národné múzeum.
V závere roka 2024 si dovoľujeme popriať všetkým priaznivcom kultúrneho dedičstva pokojné prežitie vianočných sviatkov a dúfame, že náš časopis si nájde cestu do vašej knižnice aj v roku 2025.
Redakcia PaM