Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Metodika identifikácie a výskumu historických krovov

Cieľom predloženej metodiky je pomôcť rozpoznať historický krov, zvládnuť jeho rámcové časové a konštrukčné zaradenie, spresniť terminológiu tvarov a častí striech, konštrukčných prvkov, tesárskych spojov a spojovacieho materiálu.

Vyskum-krovov-publikacia.jpg

Metodika identifikácie a výskumu historických krovov.
SUCHÝ, Ľ. – ZACHAROVÁ, D. a kol.
Bratislava : Pamiatkový úrad Slovenskej republiky, 2018. 152 s.

Obálka publikácie Metodika identifikácie a výskumu historických krovov

Cena: 10,00 €

Cieľom predloženej metodiky je pomôcť rozpoznať historický krov, zvládnuť jeho rámcové časové a konštrukčné zaradenie, spresniť terminológiu tvarov a častí striech, konštrukčných prvkov, tesárskych spojov a spojovacieho materiálu. Dôležitou časťou poznávacieho procesu je aj správna dokumentácia, vrátane spôsobu ich kreslenia pre následné spracovanie – podľa potreby od jednoduchších až po samotný architektonicko-historický pamiatkový výskum.

Autori uvedený základný rámec metodiky obohatili o mnohoročné poznatky zo skúmania strešných konštrukcií a priestorov v podstrešiach, ktoré ukrývajú množstvo informácií, a to o samotných krovoch, ale aj o iných ich súčastiach, ako sú napr. trasologické a montážne stopy súvisiace s prácou tesárov v minulosti, či epigrafické nálezy vo forme nápisov, datovaní, mien remeselníkov, výpočtov a pod. Dôležitou súčasťou týchto „tajomných“ priestorov a konštrukcií sú aj nálezy pomocných prepravných, ťažných a dvíhacích zariadení, ktoré slúžili na stavbu krovov (striech), prípadne na prepravu stavebného a montážneho materiálu do podstreší, ako aj architektonické a výtvarné súčasti priamo nesúvisiace s krovmi, ktoré sú dodnes zachované a viditeľné už len v podstrešiach a dopĺňajú poznatky o danom objekte.

Publikácia zapĺňa dlhoročnú medzeru v poznávaní a terminológii historických krovových konštrukcií na Slovensku. Snahou autorov bolo aj týmto spôsobom prispieť k lepšej ochrane týchto vzácnych stavebných konštrukcií.

Vyskum-krovov-publikacia.jpg