Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Výstava Kalvárie na Slovensku

Výstava predstavuje monotematicky spracovanú problematiku exteriérových Kalvárií a Krížových ciest, špecifických sakrálnych stavieb tvorených zväčša architektonickými, či sochárskymi súbormi stvárňujúcimi pašiový príbeh cesty odsúdeného Krista a jeho ukrižovanie na Golgote. Tieto súbory, ktoré významne a pôsobivo dotvárajú charakter celej našej krajiny, majú veľmi rôznorodú výtvarnú a umeleckú úroveň, ale práve preto sa v nich zároveň citlivo odrážajú rôzne spoločensko-kultúrne i ekonomicko-hospodárske podmienky tunajšieho prostredia.

Výstava v rozsahu 18 panelov, približuje postupne šírenie pašiového kultu v strednej Európe a v jej rámci aj vznik najstarších kalvárskych súborov na Slovensku okolo polovice 17. storočia, napr. v Trnave – Modranke, Banskej Bystrici – Španej Doline či v Spišskej Kapitule. Nasleduje priblíženie kalvárií v časovej postupnosti, podľa doby ich vzniku, ale pozornosť je venovaná aj ich praktickej realizácii, výtvarnému stvárneniu, programovej skladbe a motivickej bohatosti. Niektoré mimoriadne významné súbory sú predstavené samostatne, ako napríklad Kalvária v Bratislave z konca 17. storočia, či pôsobivé komplexy vrcholného a neskorého baroka z 18. storočia v Banskej Štiavnici, Prešove alebo v Košiciach. Ďalej je tu priblížená aj početná skupina kalvárskych súsoší, ktoré vznikali postupne v okolí Trnavy, sídla ostrihomského arcibiskupa, ale aj v okolí B. Štiavnice pod vplyvom tunajšej kalvárie. Následne je priblížená problematika krížových ciest od ich počiatkov na Slovensku v 18. storočí, až po ich postupné rozšírenie a zľudovenie v priebehu 19. a 20. storočia, kedy boli realizované aj niektoré značne rozsiahle súbory, ako napríklad v Nitrianskom Pravne - Solke, či v Marianke. Záver výstavy je venovaný zhodnoteniu stavu týchto pamiatok, snahám o ich obnovu, reštaurovanie a prezentáciu, pričom špeciálna pozornosť je venovaná kalváriám v Bratislave a Banskej Štiavnici, ktorých osud v budúcnosti je aj napriek existujúcim snahám o ich záchranu a revitalizáciu naďalej otázny.

Okrem priblíženia tejto témy širokej verejnosti u nás a poukázania na potrebu väčšej pozornosti týmto pamiatkam, je jedným zo zámerov výstavy predstaviť bohatosť a rôznorodosť nášho kultúrneho dedičstva aj v medzinárodnom prostredí. Výstava je preto koncipovaná ako putovná a jej textová časť je spracovaná na paneloch zároveň v anglickej i nemeckej verzii a vo forme malých brožúr i v talianskej a francúzskej verzii, pričom k dispozícii je aj jej digitálna podoba na mini CD.

náhľad - panel výstavy Kalvárie na Slovensku
kalvarie_2.jpg
kalvarie_3.jpg
kalvarie_4.jpg