Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Funkcia „vetracích otvorov“ nad pojednávacou miestnosťou budovy krajského (býv. župného) súdu v Nitre

Historická fotografia interiéru justičného paláca Zdroj: VNUK, V. Prechádzka starou Nitrou: Štúrova ulica, Párovská ulica a okolie. Nitra: Agris Slovakia, 2020. ISBN 978-80-973616-0-0, s. 130.

Budova justičného paláca – Sedrie v Nitre – bola navrhnutá v rokoch 1900 – 1901 Štefanom Kissom a následne realizovaná v rokoch 1901 – 1903. Monumentálna eklektická stavba, ktorej architektúra čerpá najmä z baroka, no zreteľné sú tu aj štýlové prvky geometrickej a florálnej secesie, bola postavená na náklady ministerstva spravodlivosti Uhorského kráľovstva. Jej najreprezentatívnejším priestorom je pojednávacia miestnosť, čo sa prejavuje na fasáde zo Štúrovej ulice, pretože v hlavnom krídle nad hlavným vchodom do budovy zaberá výšku dvoch podlaží. V interiéri tejto miestnosti, rovnako ako na fasádach, boli použité dekoratívne secesné detaily a zachované sú aj dva pôvodné lustre. Jej pôvodnú podobu zvečňuje historická fotografia. Drevený nábytok a drevený obklad boli vymenené v 90. rokoch 20. storočia. V mohutnom krove nad touto miestnosťou sú nad dvoma lustrami znížené komíny/prieduchy. Pôvodne sa predpokladalo, že slúžili na odvetranie miestnosti, no podľa správcu budovy sa prostredníctvom prieduchov dvíhali lustre. Vďaka bádaniu v originálnych výkresoch paláca súdu nachádzajúcich sa v Štátnom archíve v Nitre sme prišli na to, aký bol pôvodný účel týchto prieduchov nad lustrami. V zložke k tejto budove sa nachádza množstvo detailne spracovaných výkresov, ktoré svedčia o solventnosti objednávateľa aj o význame tejto stavby pre Nitriansku župu. Zaujal nás výkres znázorňujúci rozvody plynu, ktoré však boli smerované v obdobných trasách, ako by sme dnes viedli rozvody elektroinštalácie. Nazdávali sme sa, že súviseli s osvetlením priestorov svietiplynom. Dosvedčujú to aj historické fakty, keďže Nitra mala plynáreň od roku 1890, kým elektrina bola distribuovaná do Nitry z Hlohovca až od roku 1914.

Prieduchy teda slúžili na odvedenie spalín svietiplynu. Pri lepšom pohľade na lustre na dobovej fotografii vidíme, že sa do súčasnosti zmenila poloha osvetľovacích lámp na lustri – najprv boli orientované nahor, aby boli spaliny odvádzané prieduchmi v strope a teraz smerujú nadol, aby pri osvetľovaní zbytočne neprekážala konštrukcia lustra.

Svietiplyn sa používal v niektorých častiach Slovenska až do 60. rokov 20. storočia. Bola však snaha nahrádzať ho elektrickým osvetlením, pretože spôsoboval otravy.<s> </s>

Lýdia Budayová, Krajský pamiatkový úrad Nitra 

 

Pramene a literatúra

GERGELYI, O. Nitra. Umeleckohistorické pamiatky na Slovensku. Bratislava : Šport. 1969.
BUDAY, P. Palác mestský (Sedria) v Nitre, poznámky k dejinám budovy, 2009. Rkp.
Štátny archív Nitra, zbierka Mapy a plány 1735 – 1964, inv. č. 930, 931 Župný súd a väznica v Nitre.

Historická fotografia interiéru justičného paláca Zdroj: VNUK, V. Prechádzka starou Nitrou: Štúrova ulica, Párovská ulica a okolie. Nitra: Agris Slovakia, 2020. ISBN 978-80-973616-0-0, s. 130.
Interiér justičného paláca v súčasnosti s vetracími prieduchmi nad lustrami Zdroj: KPÚ Nitra (Foto: Z. Holičková)
Krov justičného paláca so zníženými prieduchmi Zdroj: KPÚ Nitra (Foto: Z. Holičková)