Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

KPÚ Prešov - Epidémie a výtvarné pamiatky

KPÚ Prešov
Súsošie sv. Rócha

Výtvarné umenie v priebehu vekov neustále reagovalo na vonkajšie podnety a dobové dianie. Výnimkou neboli ani morové epidémie medzi 14. a 18. storočím, ktoré ovplyvnili podobu výtvarného umenia v mnohých žánroch. 

V období baroka vznikali na celom území dnešného Slovenska morové stĺpy – súsošia Immaculaty, ako poďakovanie preživších za prečkanie epidémie a na pamiatku jej obetí. Na území mesta Prešov dali morový stĺp postaviť jezuiti v roku 1751 na pamiatku obetí morových epidémií v meste v r. 1679 a 1710. Súsošie bolo postavené na mieste popraviska obetí známeho Caraffovho súdu z r. 1687, ktorý odsúdil na smrť 24 protestantských šľachticov a mešťanov obvinených zo spoluúčasti na protihabsburskom povstaní Imricha Thökölyho. Celému súsošiu na vrchole formálne i obsahovo dominuje socha Panny Márie s dieťaťom. Ide o ikonografický typ Regina coeli, t.j. Kráľovná nebies, kde Panna Mária a Ježiško sú zobrazení s atribútmi panovníckej moci. Okrem štátnych a mestských patrónov (sv. Štefan kráľ a sv. Mikuláš biskup) na súsoší ďalej figurujú najmä jezuitmi uctievaní, alebo priamo z ich radov pochádzajúci svätci a mučeníci, akými sú sv. Ján Nepomucký, Košickí mučeníci, sv. František Xaverský, sv. Ignác z Loyoly, sv. Stanislav Kostka, sv. Alojz z Gonzagy. Určite k ním patrili aj zatiaľ neidentifikované mužské a ženské postavy. 

V súvislosti s pandémiou koronavírusu sa veriaci so svojimi prosbami obracajú k svätému Rochovi (1295 – 1327), ktorý je od stredoveku uctievaný ako ochranca pred morom a epidémiami. Už v 15. storočí sa sv. Rochus tešil veľkej obľube, kedy sa k nemu, podobne ako k sv. Šebastiánovi obracali ľudia s prosbami za uzdravenie chorých pri morových epidémiách. Kult sv. Rocha sa v nemalej miere uctieval aj v Uhrosku, a tieto pamiatky sú aj na území mesta Prešov. Azda najvýznamnejšou je súsošie sv. Rocha na Františkánskom námestí, ktoré dali v roku 1733 postaviť prešovskí mešťania Mikuláš Horvath a Zuzana Vassová (podľa nápisu). Autorom je Šimon Grimming, ktorý bol takisto autorom sôch na priečelí františkánskeho kostola. Súsošie bolo dokončené v roku 1795 a obnovené v roku 1843. Socha sv. Rocha je situovaná vo vrchole súsošia. Svätec pochádzajúci z Montpellier sa morom nakazil na púti do Ríma, a podľa legendy ho zázrakom uzdravil anjel. Z toho dôvodu býva zobrazovaný s atribútmi pútnika – s klobúkom, palicou a čižmami. Tradične máva odhalené koleno, na ktorom ukazuje na morovú ranu a jeho spoločníkom býva pes. Sochársku výzdobu dopĺňajú v spodnej časti sochy sv. Sebastiána, sv. Františka Xaverského a sv. Antona Paduánskeho. V kamennej jaskyni pod sochou sv. Rocha je umiestnená socha sv. Rozálie, ktorá je rovnako ako Rochus patrónkou proti epidémiám a moru. Pieskovcové súsošie sv. Rocha bolo poškodené poveternostnými vplyvmi, a preto došlo k vytvoreniu jeho vernej kópie, ktorá bola dokončená roku 1993. Originály sôch sa v súčasnosti nachádzajú v depozitári, vo veži konkatedrály sv. Mikuláša. 

Vyvstáva otázka, ako sa súčasná pandémia premietne do výtvarného umenia, a aké zhmotnené pamiatky na ňu budú naši nasledovníci v budúcnosti chrániť. 

Mgr. Matej Tatarka, KPÚ Prešov

Súsošie sv. Rócha
Sv. Rochus detail
Kaplnka sv. Rócha - Solivar
Kaplnka sv. Rócha - Solivar
Immaculata - socha Panny Márie
Immaculata - socha Panny Márie detail