Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

19. ročník medzinárodného kurzu - Dokumentácia a prieskum historických krovov

KPÚ Prešov
Banská Štiavnica, Kostol sv. Kataríny – exteriér

Na území v pôsobnosti KPÚ Banská Bystrica (Hont, Novohrad a Zvolensko) bol pod hlavičkou českého SHP (Sdružení pro stavebně historický průzkum - Jiří Bláha) a Pamiatkového úradu SR (KPÚ Prešov - Ľubor Suchý, KPÚ Žilina - Karol Ďurian) v termíne 10. - 14. septembra 2018 zorganizovaný už v poradí 19. ročník medzinárodného krovového kurzu tzv. Letnej školy Sudkův Důl. Ubytovanie bolo zabezpečené na detašovanom pracovisku Fakulty architektúry STU Bratislava. Celkový počet účastníkov bol 25, z toho po 12 z českej a slovenskej republiky (prevažne zástupcovia z krajských pamiatkových úradov, drevárskych škôl, špecialisti na poškodenia dreva, architekti, projektanti, statik, historici a i.). Jediným zástupcom z rumunského Sedmohradska bola archeologička Tóth Boglárka, rodáčka z Budapešti, ktorá 17 rokov pôsobí na severe Rumunska a venuje sa dendrochronológii prevažne na stredovekých sakrálnych stavbách. Okrem skúsených účastníkov, ktorí sa dlhšie obdobie venujú historickým dreveným konštrukciám, predovšetkým krovom, bola zastúpená aj skupina nových záujemcov o túto problematiku, predovšetkým zo Slovenska - z KPÚ Košice (Ernestína Paľová, Zuzana Strnková, Miroslav Timár), KPÚ Prešov (Anton Liška, Dominik Sabol) a v neposlednom rade KPÚ Banská Bystrica so svojimi pracoviskami v Banskej Štiavnici a Lučenci, ktorého pracovníci pod vedením riaditeľky Zuzany Klasovej zabezpečovali všetky vstupy do objektov (Anna Faturová, Andrea Gregová, Renáta Lieskovská, Hanka Kasová, Andrea Ľuptáková a Ladislav Huňavý). 

Vzhľadom na pomerne veľké zastúpenie nových záujemcov o túto špecializáciu, prípadne o základné poznanie krovov, bol kurz priamo v teréne ale aj prednáškami prispôsobený tak, že účastníci boli oboznámení od základnej typológie, konštrukčných detailov a časových nadväzností s vývojom tesárskych konštrukcií na našom, resp. v stredoeurópskom prostredí. Súčasťou terénneho prieskumu bolo aj základné škicovanie väzieb s popisom a vysvetľovaním skúmaných konštrukcií, vrátane nadväzujúcich súvislostí - ďalšie konštrukcie (napr. murované - štíty, veže, koruny murív, klenby a i.). Vo večerných hodinách po návrate z terénnych prieskumov krovov boli účastníkmi kurzu prezentované nové poznatky z oblasti výskumu krovových konštrukcií v Čechách, na Slovensku a v rumunskom Sedmohradsku. Prezentovaná bola aj pripravovaná metodika identifikácie a výskumu historických krovov na Slovensku, okolo ktorej bola živá diskusia (prednášajúci: Ľ. Suchý). Tóth Bóglarka odprezentovala zaujímavý príspevok o dendrodatovaní 87 krovov v Sedmohradsku na objektoch (prevažne kostoly) so zhrnutím do jednotlivých typologicky a časovo príbuzných skupín. 
Program bol zostavený podľa územných celkov, s tým, že výber objektov bol z hľadiska ich funkcie a doby vzniku pestrý - od stredoveku (gotika) až po 20. storočie (sakrálne stavby, drevené zvonice, technické a banské objekty, kaštiele, meštianske domy, historické radnice a i.). Pracovníci KPÚ Banská Bystrica pri každom objekte informovali o historickom vývoji tej ktorej stavby s prípadnými architektonickými či výtvarnými zaujímavosťami pre daný región. Nasledoval výstup do podstreší, kde sa diskutovalo o krovových konštrukciách (aj v súvislosti so samotnou stavbou a zmenami v priebehu uplynulých storočí). 

V pondelok po privítaní a úvodných prednáškach si účastníci prezreli dva krovy v Banskej Štiavnici (radnica - krov zo záveru 18. st. a krov na Kostole sv. Kataríny z roku 1655). 
V utorok bol bohatý program po okolí Banskej Štiavnice (Beluj, Sv. Anton, Štiavnické Bane a opäť Banská Štiavnica). 
V stredu pokračoval kurz v teritóriu Banskej Bystrice - Špania Dolina (Obecný úrad, krčma a kostol - identický typologický rad vešadlových krovov z 1. tretiny 19. storočia), v Čeríne a Poníkoch (stredoveké kostoly s historickými krovmi z 15. - 17. storočia?) a ukončený bol v meste Banská Bystrica - meštiansky dom Ul. Št. Mojzesa 7 s unikátnym kovovým reťazovým krovom z roku 1826 (autor Bedřich Šnirch), ktorý je ojedinelou technickou pamiatkou svojho druhu na Slovensku. Prítomný projektant - statik Jozef Kvasniak z Bratislavy upozorňoval na statické poruchy a možné spôsoby ich sanácie. Rovnako Michal Kloiber z Telče informoval účastníkov kurzu priamo v podstrešiach na biotické poškodenia - typy, formy a rozsah, prípadné dôvody poškodenia a možnosti opráv. 
Štvrtok dopoludnia sa účastníci presunuli na územie, ktoré patrí do územnej pôsobnosti pracoviska Lučenec, kde skúmali mimoriadne hodnotné historické krovové konštrukcie na stredovekých kostoloch a renesančných zvoniciach - Pôtor, Stará Halič, Mýtna-Dobroč. Popoludní bol poznávací výstup na Pustý Hrad nad Zvolenom, kde odborný výklad zabezpečil Michal Šimkovic. 
V piatok, ktorý bol posledným dňom kurzu dokumentovania krovov, sa účastníci po preskúmaní troch konštrukcií na farskom kostole a fare v Banskej Štiavnici i meštianskom dome na Ul. Kmeťa 13 presunuli do Hodruše - Hámrov, kde si obzreli unikátnu modernú väznicovú konštrukciu s veľkým rozpätím nad objektom píly z roku 1926. Záver kurzu patril prieskumu ojedinelej konštrukcie hambálkového krovu s postrannými rámovými stolicami nad loďou Kostola sv. Egídia v Hronskom Beňadiku. Pred samotným odchodom bol sprístupnený kláštor v Hronskom Beňadiku, kde si účastníci kurzu prezreli obnovené krídlo sýpky a kláštorný kostol.

KPÚ Prešov vypracoval pre účastníkov kurzu, ale predovšetkým pre potreby KPÚ Banská Bystrica so svojimi pracoviskami obsiahly materiál z predprieskumu krovových konštrukcií v danom území (základné aktualizačné listy – texty, grafika, fotodokumentácia), ktorý bol odovzdaný zástupcom KPU Banská Bystrica, pracoviska v Banskej Štiavnici a pracoviska v Lučenci. V PDF verzii bude zaslaný aj všetkým účastníkom kurzu.

Na záver kurzu v Banskej Štiavnici bol predbežne vytypovaný v budúcom roku (20. ročník), ďalší región k prieskumu v Čechách a to liberecko, prípadne olomoucko. 

Banská Štiavnica, Kostol sv. Kataríny – exteriér
Banská Štiavnica, Kostol sv. Kataríny – krov nad loďou z roku 1655
Banská Štiavnica, Akademická 10 – exteriér
Banská Štiavnica, Akademická 10 – krov z 18. st. s dodatočne vloženou ležatou stolicou asi v 1. polovici 19. storočia
Beluj, Kostol sv. Vavrinca – exteriér
Beluj, Kostol sv. Vavrinca – krokvový krov z 2. polovice 17. st.
Ilija, Kostol sv. Egídia – exteriér
Ilija, Kostol sv. Egídia – hambálkový krov (18. st.?)
Sv. Anton, Kaštieľ – exteriér pred vstupom do objektu
Sv. Anton, Kaštieľ – hambálkový krov s ležatými stolicami (18. st.)
Špania Dolina, Farský kostol Premenenia Pána – pohľad s haldy Maximilián
Špania Dolina, Farský kostol Premenenia Pána – hambálkový vešadlový krov z 1. tretiny 19. storočia
Špania Dolina č. 127,  – historická škola s prednáškou o Španej Doline
Pôtor, ev. Kostol a zvonica – exteriér
Pôtor, ev. Kostol – krov s vloženým rámom pod hrebeňom (16.-18. st.?)
Banská Štiavnica, Kostol sv. Kataríny – dokumentovanie v teréne
Čerín, Kostol sv. Martina a zvonica – exteriér
Čerín, Kostol sv. Martina – hambálkový krov nad svätyňou (15.- 17. st.?)
Poníky, Kostol sv. Františka z Assisi – exteriér
Poníky, Kostol sv. Františka z Assisi – interiér svätyňa
Poníky, Kostol sv. Františka z Assisi – vstup z empory do krovu
Poníky, Kostol sv. Františka z Assisi – krokvový hambálkový krov s centrálnym rámom pozdĺžneho viazania (16-18. st.?)
Mýtna Dobroč, ev. Kostol a zvonica – exteriér
Mýtna Dobroč, ev. Kostol – účastníci kurzu pred vstupom do kostola
Mýtna Dobroč, ev. Kostol – krokvový hambálkový krov s centrálnym rámom pozdĺžneho viazania (16-18. st.?)
Pustý hrad – výstup na hrad s prednáškou Michala Šimkovica
Pustý hrad – účastníci krovového kurzu
Banská Štiavnica, Farský kostol Nanebovzatia PM – časť účastníkov krovového kurzu