Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Aktuality
  3. Detail

Digitalizujeme pamiatkový fond Slovenska

Interiér rusoveckého kaštieľa

Digitalizujeme pamiatkový fond Slovenska

Odbor digitalizácie a grafickej dokumentácie (ODGD) Pamiatkového úradu Slovenskej republiky  dokumentuje v rôznych formách národné kultúrne pamiatky na Slovensku už viac ako štyri desaťročia. Od roku 2012 bol náš odbor vďaka európskemu projektu Digitálny pamiatkový fond vybavený tou najmodernejšou geodetickou a digitalizačnou technikou. Vďaka tomu dokážeme pamiatky dokumentovať pomocou terestrického laserového skenovania (TLS) a digitálnej fotogrametrie (DF), pri ktorej využívame aj  drony. Menšie objekty môžeme digitalizovať pomocou metódy obrazového skenovania, ktorá poskytuje vysokú geometrickú presnosť. Na georeferencovanie meraní do záväzného súradnicového a výškového systému používame univerzálne meracie stanice v kombinácii s metódou Globálnych navigačných satelitných systémov (GNSS). 

Vďaka práci v teréne stretávame veľa ústretových a zodpovedných vlastníkov, ktorí sa o svoje pamiatky vzorne starajú a pri práci sú nám veľmi nápomocní. Avšak nájdu sa aj takí, ktorým naša prítomnosť nevyhovuje. Digitalizácia je nevyhnutná zvlášť pri pamiatkach, ktorých technický stav je takmer havarijný a v blízkej dobe hrozí, že pamiatka zanikne. Tam si naša práca vyžaduje veľkú opatrnosť, aby nedošlo k úrazu digitalizérov napríklad v dôsledku pádu muriva či prepadnutia cez poškodenú podlahu v objekte.

Pamiatkový fond na Slovensku je veľmi rôznorodý a v závislosti od typu pamiatky starostlivo volíme aj metódu digitalizácie. Pri našej práci sme sa stretli s veľkými objektmi ako Zvolenský zámok, hrad Sklabiňa, ako aj veľkými sakrálnymi alebo technickými pamiatkami, kde väčšinou využívame kombináciu metód TLS a DF. Pri archeologických alebo hnuteľných pamiatkach aplikujeme metódu obrazového skenovania. Zameriavali sme aj vojnové cintoríny z prvej a druhej svetovej vojny, ktoré ležia v horách severovýchodného Slovenska, kde sa odohrávali najtvrdšie boje. Tam sme museli za pamiatkami peši s technikou na pleciach zdolať nejeden kopec. Krásne pohľady sa nám otvárajú aj pri lietaní s UAS (dronom), pričom môžeme vidieť pamiatku z úplne novej perspektívy. Drony využívame okrem dokumentácie pamiatok aj pri kontrole ich technického stavu a dodržiavania ich pamiatkovej ochrany v pamiatkových územiach.

Práca v našom odbore si okrem technických znalostí vyžaduje dobré plánovanie, efektívnu organizáciu času, neustálu komunikáciu s vlastníkmi pamiatok a... odhodlanie. Neraz je potrebná aj fyzická zdatnosť, nakoľko meračská technika má svoju hmotnosť, pamiatky sa nachádzajú aj v neprístupnom teréne a nepriaznivé počasie tiež znižuje komfort pri práci. Napriek všetkým nástrahám nás naša práca napĺňa radosťou, vždy keď sa nám podarí digitálne zdokumentovať ďalšiu pamiatku a prezentovať ju verejnosti či pomôcť vlastníkovi pri jej následnej obnove, kedy sa naše dáta využijú pri rekonštrukciách či po veľkých požiaroch.      

Výsledkom digitalizácie kultúrneho dedičstva sú priestorové mračná bodov, polygonálne 3D modely, ortofotomozaiky, výkresová dokumentácia, panorámy a fotodokumentácia zo zeme aj zo vzduchu. Všetky tieto údaje sú uložené na úložisku Pamiatkového úradu a sú poskytnuté či už vlastníkom, správcom pamiatok alebo zainteresovaným výskumníkom a našim kolegom na KPÚ. Výkresovú dokumentáciu využívajú zase architekti a projektanti pri plánovaní a realizácii rekonštrukcie pamiatkových objektov. Digitalizácia kultúrneho dedičstva je nesmierne dôležitá. Umožňuje zdokumentovať aktuálny stav pamiatky v danom čase (pre prípad jej poškodenia), stáva sa východiskom pre rekonštrukciu a výskum pamiatok, alebo v neposlednom rade prispieva aj k zvyšovaniu povedomia o pamiatkach a prezentácii nášho kultúrneho dedičstva doma i v zahraničí. Výstupy digitalizácie si široká odborná aj laická verejnosť môže pozrieť aj na stránke PÚ SR, na facebookovom profile FB Digitálny pamiatkový fond alebo na stránke prezentujúcej 3D modely našich pamiatok. 

Digitálna a grafická dokumentácia [online]. [cit. 5.2.2025]. Dostupné z: https://www.pamiatky.sk/digitalna-a-graficka-dokumentacia

Facebookový profil Digitálny pamiatkový fond: https://www.facebook.com/digitalnypamiatkovyfond

3D modely na platforme Sketchfab: https://sketchfab.com/Pamiatkovy_Urad_SR/collections/digitalny-pamiatkovy-fond-5146f154af624b179049bb74851f8cf6

Ako prebieha mapovanie vojnových cintorínov? www.youtube.com/watch

 

Ing. Peter Brunčák,

odbor digitálnej a grafickej dokumentácie, Pamiatkový úrad Slovenskej republiky

Skenovanie krovu Zvolenského zámku
Interiér rusoveckého kaštieľa
Skenovanie Kostola sv. Kozmu a Damiána v Sedliackej Dubovej
Digitalizácia objektu v zlom technickom stave v Banskej Bystrici
Digitálna fotogrametria ikonostasu v drevenom chráme na východe Slovenska
Odstraňovanie náletovej zelene pred digitalizáciou
Dokumentácia nástenných malieb v krove kostola v Necpaloch
Naša práca zaujala aj diela F. X. Messerschmidta
Geodetické zameranie symbolického cintorína na Popradskom plese
Geodetické zameranie vojnových cintorínov prvej svetovej vojny na východnom SlovenskuGeodetické zameranie vojnových cintorínov prvej svetovej vojny na východnom Slovensku
Nástrahy pri digitalizácii prichádzajú z rôznych smerov, tento raz boli hrozbou včely
Máme radosť, ak digitalizáciu pamiatok môžeme predstaviť deťom
V niektorých objektoch je nutné chrániť svoje zdravie nielen pred pádmi z výšky ale aj pred chorobami a vírusmi v znečistenom prostredí, pohrebná kaplnka rodiny Pohle-Roth v Košiciach
Dokumentácia múru v Trnave s pomocou miestnych hasičov
Prechod z veže do krovu sa môže stať aj osudným, neradno sa v ňom zaseknúť
Aj technické pamiatky nám pripravili množstvo výziev ako napríklad vysoká pec v Nižnej Slanej
Dokumetácia stropnej maľby si niekedy vyžaduje prístup takpovediac „od podlahy“
Skenovanie vo výške na hrade v Markušovciach
Dokumentovanie banskoštiavnickej kalvárie pomocou dronu
Podujatie pre deti Pamiatkovo, Pamiatkový úrad SR
Digitálna fotogrametria nástenných malieb v Kostole sv. Ondreja v Ondrejovciach