Devínsky amfiteáter bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku
Devínsky amfiteáter je situovaný v mimoriadne atraktívnej lokalite, ktorá je významná z historického, urbanistického a predovšetkým jedinečného prírodno-krajinného hľadiska. Napriek ideológii, ktorá stála v pozadí vzniku tejto stavby a ideologickým prepojeniam, ktorým sa nevyhla ani v období socializmu, je objekt letného divadla nositeľom významných pamiatkových hodnôt. Objekt bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR je evidovaný pod číslom 13 002 pod názvom Divadlo amfiteatrálne (amfiteáter, letné divadlo).Objekt je dlhodobo nevyužívaný a chátra, v blízkej budúcnosti by však mal prejsť zásadnou obnovou.
Počas svojho aktívneho fungovania zohrával amfiteáter veľkú kultúrno-spoločenskú úlohu. Konali sa tam miestne stretnutia a zhromaždenia, ako aj kultúrne akcie celoštátneho významu. Výnimočná je aj urbanistická hodnota objektu, ktorý stojí na strategicky a historicky významnom a zároveň turisticky atraktívnom mieste s nadnárodným významom – pod ruinami Devínskeho hradu, pri sútoku riek Dunaj a Morava.
Solitérna stavba vsadená do južného úpätia hradného brala je prostredníctvom terasovitej úpravy hľadiska prirodzene začlenená do terénu prírodného prostredia. Hlavná fasáda aj hľadisko divadla sú nasmerované na neopakovateľné výhľady a impozantné prírodné scenérie. Rovnako významné sú aj architektonické hodnoty stavby. Budova, ktorá bola iniciovaná už v roku 1939, bola zrealizovaná a prevedená do súčasného stavu až v roku 1948 podľa projektu českého architekta Václava Houdeka. Napriek neskorej dobe vzniku sa v stavbe zrkadlí povojnová reflexia funkcionalizmu 30. rokov minulého storočia. Architektúra budovy bez ideologického zaťaženia čerpá inšpiráciu v čistom medzivojnovom funkcionalizme, ktorý je prezentovaný predovšetkým vo výraze hlavnej fasády, koncipovanej v jasných čistých líniách. Koncepcia stavby nasledovala myšlienku pripodobnenia budovy k lodi či parníku, čomu nasvedčuje celkové rozloženie fasády, použitie typických nautických prvkov, dômyselná kombinácia rôznych povrchov a jedinečná poloha na dotyku s veľtokom.
Radomír Sabol, PÚ SR