Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Podujatia
  3. Ďalšie podujatia
  4. Monumento Salzburg

Monumento Salzburg

Medzinárodný veľtrh pamiatkovej starostlivosti a obnovy kultúrneho dedičstva

Mozartovo rodné mesto Salzburg je každé dva roky hostiteľom trojdňového veľtrhu pamiatkovej starostlivosti a obnovy kultúrneho dedičstva Monumento. Na salzburskom výstavisku sa odbornej i laickej verejnosti predstavujú mnohé špecializované firmy ako aj štátne inštitúcie európskych krajín pôsobiace v oblasti ochrany a obnovy kultúrnych pamiatok a prezentácie kultúrneho dedičstva. Záujemca má možnosť navštíviť stánky vystavovateľov, ktorí sa zaoberajú napríklad reštaurovaním rôznych materiálov, remeselnou výrobou, čistením a ošetrovaním rôznych druhov povrchov, vykurovacími systémami pre pamiatkovo chránené objekty, výrobou chémie používanej v pamiatkarskej a reštaurátorskej branži, likvidovaním drevokazného hmyzu, opravou a technickým zabezpečením a podobne. Pravidelne sú zastúpené aj vydavateľstvá odbornej literatúry či nadácie a združenia na záchranu kultúrneho dedičstva. Na veľtrhu má pravidelné zastúpenie aj Pamiatkový úrad Slovenskej republiky.

 

Účasť Pamiatkového úradu

Zborník "K dejinám mlynov – výskum a mapovanie"

OznamyPublikácie Pamiatkového úradu
Zborník Vodné mlyny - obálka

BARTOŠÍKOVÁ, Tereza (ed.). K dejinám mlynov – výskum a mapovanie: Zborník príspevkov zo seminára 14. 12. 2021
Bratislava: Pamiatkový úrad Slovenskej republiky; Vodné mlyny Oblazy, n. o., 2023. 136 s. 
ISBN 978-80-89175-97-0.

Elektronická verzia publikácie:

Mlyny_zborník_publikacia (pdf, 12,37 MB)

Vodné mlyny sa na území Slovenska začali objavovať v stredoveku najmä v súvislosti s kláš­tormi a šľachtickými privilégiami, pričom z novoveku máme zachované už aj inventáre či zakreslenia objektov v rámci máp. Technické plány mlynov sú doložené zväčša až v 19. storočí. Zlatá éra týchto pamiatok skončila s vynálezom parného stroja, zlom na­stal po stavbe veľkomlynov. Nekvalitné cesty, nedostatok uhlia, veľa vodnej sily a vynález vodných turbín ešte niekoľko desaťročí udržiavali malé lokálne mlyny v prevádzke, postupne sa však ich počet redukoval. Definitívny koniec predznamenala kolektivizácia a rozoranie náhonov v 60. rokoch 20. storočia. Mnoho objektov zaniklo úplne, niektoré zabudnuté stoja tak, ako ich museli mlynári opustiť.

Ich archívny výskum a vzájomná výmena informácií zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozširovaní nášho poznania, samotnej lokalizácii a identifikácii mlynov na území Slovenska. Prečítajte si viac o historickom vývoji, typológii i osudoch jedinečných, pamiatkovo chránených objektov.

Do Vašej pozornosti dávame aj databázu vodnemlyny.sk. Môžete ju tvoriť spolu s nami a pomôcť tak dokumentovať, propagovať a chrániť naše molinologické dedičstvo. Srdečne vás privítame ako spolutvorcov tohto projektu a tešíme sa na stretnutie s Vami priamo v teréne.

 

Pozn. red.: V čase publikovania zborníka nebola známa totožnosť autora celostránkovej fotografie na str. 72 Vodný mlyn v Jelke z Vlastivedného múzea v Galante z roku 1973. Dopĺňame, že ide o Juraja Linzbotha.

Zborník Vodné mlyny - obálka
Zborník Vodné mlyny - obálka