Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Registre a evidencie
  3. Register NNKP
  4. Detail NNKP

Detail NNKP

MLYN VODNÝ (Slávikov mlyn)

Kraj
Košický
Okres
Košice II
Obec
Košice-Šaca
Katastrálne územie
Šaca
Pamiatková rezervácia
Pamiatková zóna
Svetové kultúrne dedičstvo
Ochranné pásmo
Značka Európskeho dedičstva
Číslo ÚZPF
3669
Počet pamiatkových objektov
1
Unifikovaný názov NNKP
MLYN VODNÝ
Bližšie určenie NNKP
tehla pálená
Zaužívaný názov NNKP
Slávikov mlyn
Vznik
2.pol.19.st.
Prevládajúci sloh
Primárne druhové určenie
technika
Sekundárne druhové určenie
architektúra
urbanizmus
Typ NNKP
technické pamiatky
Katalógový popis

Slávikov vodný mlyn je situovaný v západnej časti obce Šaca, východne od klasicistického kaštieľa. Bol postavený na mieste staršieho mlyna, ktorý v roku 1906 kúpil Gejza Szlávik. Ten ho v roku 1941 prestaval do súčasnej podoby. Na sklonku 2. svetovej vojny boli dôležité kovové súčiastky strojového vybavenia demontované a uschované v zemi na rôznych miestach v okolí. Pri prechode frontu bola rodina mlynára prinútená sovietskymi dôstojníkmi strojné vybavenie mlyna skompletizovať a mlieť múku pre potreby Červenej armády. Mlyn aj po zmene politického systému v roku 1948 ostal ako jediný v okolí v súkromnom vlastníctve a napriek nevôli úradov plnil svoju pôvodnú funkciu ešte do 50. rokov. Aj po ukončení činnosti majitelia odmietli predať technologické zariadenie mlyna, vďaka čomu sa insitne zachovalo dodnes. Budovu mlyna tvorí objekt s halovou dispozíciou, ktorá je vertikálne rozčlenená drevenou konštrukciou na štyri technologické podlažia. Vstup je situovaný na južnej fasáde, vchádza sa z dvora. K západnej fasáde budovy je pričlenená prístavba, v ktorej boli umiestnené mlynské kolesá. K južnej fasáde sú pričlenené hospodárske objekty lemujúce koryto vyschnutého mlynského potoka a k východnej fasáde obytná budova majiteľa mlyna. Vstup do objektu mlyna je na úrovni terénu, väčšia časť je však zapustená asi o meter nižšie. Priestor pri vstupe, ktorý vytvára akési technologické medzipodlažie, bol využívaný na vykladanie prineseného zrna a nakladanie vriec s namletou múkou. Na zníženom podlaží sú umiestnené transmisie, prenášajúce rotačný pohyb mlynských kolies k jednotlivým strojom. Na druhom technologickom podlaží sú lokalizované plničky vriec, valcové stolice a váha. Na treťom je umiestnená čistička zrna a triedička zrna a na štvrtom čistička múky a triedička múky. Stvárnenie fasád je jednoduché, bez architektonického tvaroslovia, teda v súlade s dominujúcou účelovosťou objektu mlyna. S tým súvisí aj rozmiestnenie okenných a dverných otvorov. Objekt je zastrešený sedlovou strechou. Klasický krov je v tomto prípade nahradený drevenou stĺpikovou konštrukciou, nesúcou jednotlivé technologické podlažia. (Okkel Samuel, PÚSR)

Literatúra a dokumentácia

LITERATÚRA

Mihóková, M.: Slovník košických osobností 1848-1918. Košice ŠVK 1995,

Mihóková, M.: Hospodársky život v Košiciach v r.1848-1918 I., ŠVK Košice 1984,

Mihóková, M.: Výtvarný život a výstavba Košíc v r.1848-1918, ŠVK Košice 1986,

Rybárová, K. – Nemec, Z.-Duchoň, J.: Košice 1780-1918. Sečovce 1994,


DOKUMENTÁCIA

Záznamy z vykonaných inšpekcií v rokoch 1922, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1932. ŠOBA Košce.

Szijjarto D., Gembický J.: Aktualizačný list NKP, PÚ SR, KPÚ Košice 2005.

Zoznam pamiatkových objektov
  • Unifikovaný názov PO: MLYN VODNÝ
  • Zaužívaný názov PO: Slávikov mlyn
  • Číslo ÚZPF PO: 3669/1