Preskočiť na hlavný obsah
Oficiálna stránka SK

Doména gov.sk je oficálna

Toto je oficiálna webová stránka orgánu verejnej moci Slovenskej republiky. Oficiálne stránky využívajú najmä doménu gov.sk. Odkazy na jednotlivé webové sídla orgánov verejnej moci nájdete na tomto odkaze.

Táto stránka je zabezpečená

Buďte pozorní a vždy sa uistite, že zdieľate informácie iba cez zabezpečenú webovú stránku verejnej správy SR. Zabezpečená stránka vždy začína https:// pred názvom domény webového sídla.

  1. Portál
  2. Registre a evidencie
  3. Register NNKP
  4. Detail NNKP

Detail NNKP

ŠKOLA (Ekonomická fakulta UMB)

Kraj
Banskobystrický
Okres
Banská Bystrica
Obec
Banská Bystrica
Katastrálne územie
Banská Bystrica
Pamiatková rezervácia
Pamiatková zóna
Svetové kultúrne dedičstvo
Ochranné pásmo
PR Banská Bystrica a NKP
Značka Európskeho dedičstva
Číslo ÚZPF
12105
Počet pamiatkových objektov
1
Unifikovaný názov NNKP
ŠKOLA
Bližšie určenie NNKP
solitér
Zaužívaný názov NNKP
Ekonomická fakulta UMB
Vznik
1907-1914
Prevládajúci sloh
secesia
Primárne druhové určenie
architektúra
Sekundárne druhové určenie
urbanizmus
Typ NNKP
vzdelávacie a charitatívne stavby
Katalógový popis

Budova bývalého Štátneho gymnázia je situovaná na severozápad od historického centra Banskej Bystrice, na okraji Mestského parku. Bola postavená v rokoch 1907-1914 podľa projektu Gyulu Orczyho. Na realizácii sa zúčastnil i staviteľ a špecialista na železobetón Alojz Peierberger. V rokoch 1. svetovej vojny slúžila ako vojenská nemocnica, až následne tu začalo svoju činnosť Gymnázium Andreja Sládkoviča. V roku 1919 bola dokončená aj jej internátna časť. Budova nebola od svojho vzniku výraznejšie prestavovaná, neskoršie zásahy mali skôr údržbový charakter. Architektonický výraz stavby je zmesou romantickej monumentality a secesných dekoratívnych prvkov. Jej hlavnou pôdorysnou osnovou je tvar U. Trojpodlažná budova je prevažne konštrukčne a dispozične dvojtraktová, hlavná chodba prebieha paralelne s hlavným priečelím budovy, s dlhším bočným juhovýchodným krídlom a vystupujúcou strednou časťou, kde je situovaný vstup a komunikačné jadro. Severozápadné krídlo je len dvojpodlažné a pôvodne v ňom bola telocvičňa. Stavebne je budova riešená ako stenová murovaná s rovnými stropmi. V osi symetrie situovaný hlavný vstup s monumentálnym kamenným ostením vedie k hlavnému schodisku. V zadnej časti severozápadného krídla bola pôvodne telocvičňa, v súčasnosti prestavaná na poslucháreň. Krídla s učebňami sú na všetkých podlažiach koncipované ako dispozičné dvojtrakty, navzájom v interiéry prepojené chodbami, na ktorých je zachovaná pôvodná liata terazzová podlaha. V centre dispozície sa na druhom poschodí nachádza aula. Fasády sú horizontálne členené soklom upraveným kamenným obkladom a korunnou rímsou. Plocha fasád je hladká, členená pravidelným rastrom okenných otvorov rôznych veľkostí a tvarov so zaoblenými osteniami. Hlavnej juhozápadnej fasáde dominuje hmota stredového rizalitu, ktorý je bohatšie členený architektonickým tvaroslovím ako ostatné fasády. Kamenný obklad siaha až do výšky prvého podlažia a plynulo prechádza do lomeného portálu s dekoratívnymi stĺpikmi. Trojuholníkovo tvarované záklenky okien tretieho podlažia sú ukončené suprafenestrami vyplnenými rastlinnými ornamentmi. Východný roh rizalitu dotvára arkier kruhového pôdorysu členený rímsami a pilastrami. Samotný rizalit je ukončený samostatne tvarovanou strechou s dvomi vysokými zvlnenými štítmi. V štítoch sa vyskytujú združené okná, štukové plastické ornamenty a reliéfne vlysy. Budovu prekrýva manzardová strecha s mohutným vzhľadom so zalomenými spádovými plochami, v hornej časti s menším sklonom. (Okkel Samuel, PÚSR)

Literatúra a dokumentácia

LITERATÚRA:

Mgr. Imrich Nagy, PhDr. Igor Graus, Príspevok: Klára Kubičková.PRÍTOMNOSŤ BANSKEJ BYSTRICE 2., Zborník z vedeckej konferencie, KATEDRA HISTÓRIE UMB, ŠTÁTNA VEDECKÁ KNIŽNICA BB,

Vladimír Baran, Banská Bystrica v geografickej realite času a priestoru 2002, ACTA FACULTATIS RERUM NATURALIUM, 2002

Oldrich Richter a kolektív, Banskobystrické gymnázium, Vydavateľstvo osveta 1983.

Matúš Dulla, Henrieta Moravčíková, ARCHITEKTÚRA SLOVENSKA V 20.STOROČÍ, Vydavateľstvo Slovart

Karol Demuth, Pavel Hrúz, Milan Šoka, BANSKÁ BYSTRICA A OKOLIE, Sprievodca po histórii a pamiatkach, SPEKTRUM GRAFIK a.s., 2006

Oldrich Richter a kolektív, Banskobystrické Gymnázium, Vydavateľstvo Osveta Pavol Martuliak,

BANSKÁ BYSTRICA kolíska vzdelanosti, 750 rokov banskobystrického školstva, TRIAN Banská Bystrica, 2005

Internetové zdroje:

http://pamatihodnosti.sk/pamatihodnost/?itemId=19

https://umb.sk

www.ef.umb.sk


Zoznam pamiatkových objektov
  • Unifikovaný názov PO: ŠKOLA
  • Zaužívaný názov PO: Ekonomická fakulta UMB
  • Číslo ÚZPF PO: 12105/1