Skalica Rotunda sv. Juraja

Pôvodne románska rotunda získala súčasnú podobu pri obnove v roku 1949 po poškodení vojnovým zásahom z roku 1945. Odstránili pri nej vonkajšie omietky a obnažili zachované staršie architektonické prvky. V interiéri sa nachádza expozícia Záhorského múzea v Skalici predstavujúca stavebný vývoj a  fragmenty nástenných malieb s motívom z legendy o svätom Jurajovi z konca 15. storočia.

História a vývoj: 

Románska rotunda pochádza z prvej tretiny 11. storočia. Prestavali ju v 15. a v 17. storočí. Súčasťou prestavby okolo roku 1435 bolo zvýšenie stien lode a vytvorenie druhého podlažia. Rotunda bola po tejto prestavbe zahrnutá do pevnostného systému mesta ako strážna veža. Koncom 16. a začiatkom 17. storočia Skalica dvakrát vyhorela, pričom oheň poškodil aj rotundu. Tú potom po roku 1650 opravili a barokovo prestavali.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Nutné opravy boli prevedené v roku 1977. Konzervovanie nástenných malieb sa uskutočnilo v roku 1996. V roku 2005 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia priestoru okolo rotundy a kalvárie, vytvorený bol informačný systém a doplnené osvetlenie.

Číslo UZPF: 
718
Index PÚSR: 
0
Ulica: 
Pod Kalváriou
Číslo - orientačné: 
43
Obec: 
Skalica
Poloha: 
Rotunda sa nachádza na okraji centra mesta.
Prístup: 
Odbočka z hlavnej trasy Senica – Holíč.
Vlastník: 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Skalica Rotunda sv. Juraja

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy