Remeselnícky dom v B. Štiavnici na Remeselníckej 5

Dnešná podoba domu je výslednicou 6. stavebných etáp a viacerých drobných stavebných úprav realizovaných počas 20. storočia. Dominujúcou stavebnou etapou vo výraze domu je baroková prestavba.V roku 1992 bolo na tento ojedinelý historický remeselnícky dom vydané demolačné rozhodnutie, ktoré bolo pokračovaním plošných asanácii historickej architektonicko – urbanistickej štruktúry v južnej časti historickej zástavby mesta, uskutočnenej koncom 80. rokov 20 storočia, v dôsledku čoho vznikla nenahraditeľná strata historicky a architektonicky cennej remeselníckej predmestskej štvrte.

Spolok Banskej Štiavnica ' 91 vyvinul úsilie na záchranu domu a dom odkúpil. Odvtedy postupne prebieha jeho obnova, ktorej cieľom je zachovanie a ošetrenie všetkých historických stavebných konštrukcií a architektonických detailov s dôrazom na zachovanie ich pôvodnosti. 

História a vývoj: 

1. etapa - renesančná I.– okolo roku 1600 – výstavba jednoposchodového kamenného jednotraktového domu obdĺžnikového pôdorysu, orientovaného užšou stranou smerom k ulici. Objekt mal jednoramenné vnútorné schodisko.
2. etapa - renesančno - baroková – 1670 – 1700 – rozšírenie domu západným smerom o druhý dvojpodlažný trakt. Na prízemí bola prevádzka dielne, do ktorej bol vstup prostredníctvom veľkej brány orientovanej do ulice. Poschodie domu bolo pravdepodobne obytné. Pravdepodobne k tejto etape sa viaže omietka sivočiernej farby kombinujúca drsný a hladký povrch, ktorá je zatiaľ najstaršou známou povrchovou úpravou na stavbe.
3. etapa – baroková – 1770-1790 – v interiéri objektu boli realizované nové klenby a došlo k prebudovaniu obytnej dispozície na poschodí objektu. Približne v strede dispozície poschodia bola vybudovaná čierna kuchyňa . Zrealizoval sa nový krov sedlovej strechy, mohutná štítová stena uličnej fasády. Na fasádach sa tieto stavebné zmeny prejavili novou omietkovou úpravou hnedočervenej farby, ktorá úplne zmenila pôvodné členenie fasády.
4. etapa – klasicistická I. 1800 – 1830 – drobné zmeny v dispozícii objektu.
5. etapa- klasicistická II. 1890 – 1900 - zmeny dispozície prízemia – východný trakt bol prebudovaný na samostatnú bytovú jednotku a vnútorné jednoramenné schodisko bolo odstránené

Ulica: 
Remeselnícka
Iné názvy: 
REM5
Poloha: 
V dolnej časti MPR

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Príbeh Remeselníckej 5
30 nov 2007 - 16:48
You are not authorized to access this content.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Remeselnícky dom v B. Štiavnici na Remeselníckej 5

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy