Kostol sv. Michala Archanjela, Lančár

Nad obcou Lančár sa vypína opevnený renesančný kostol sv. Michala Archanjela zo 17. storočia, postavený na mieste staršieho gotického kostola spomínaného roku 1332. Areál je obohnaný miestami rekonštruovanými hradbami. V interiéri sa nachádza hodnotné barokové zariadenie a nástenné maľby doplnené štukami. 

V renesančnom opevnení je včlenená veža s osembokým ihlanovitým ukončením (tzv.helmicou) a so združenými oknami. 

História a vývoj: 

Celé 17. storočie ohrozovali toto územie rôzne nepokoje a povstania, v roku 1683 napadol okolie aj Imrich Tököli. Predpokladáme, že práve v tomto období sa kostol opevnil múrom, ktorý slúžil nielen ako ohradný múr, ale aj ako hradby, nakoľko na južnej strane smerom k obci sa postavili 3 strieľne. Kostol bol do súčasnej podoby s pôdorysom gréckeho kríža prestavaný v rokoch 1723 -1733. 

Zvonica pochádza z konca 17. storočia. Jej tvaroslovie bez fortifikačných prvkov naznačuje, že obyvatelia obce už nerátali s tureckými nájazdmi a priamym ohrozením. V jej spodnej časti sa nachádza kaplnka s nástennými maľbami a zvyškom oltárnej menzy. Zrejme počas barokovej prestavby kostola získal celý interiér kaplnky novú omietku s nástennými maľbami. Na západnej strane stojí sv. Bonaventúra a vedľa sv. František zobrazený pri akte stigmatizácie, na východnej strane je jeden svätec takmer úplne nečitateľný, druhý je pravdepodobne františkánsky svätec - sv. Anton Paduánsky držiaci v ľavej ruke kvet. Dôvod existencie františkánskych motívov nepoznáme, no podľa všetkého išlo o vplyv františkánov z kláštora na dnešnej Katarínke. Helmica strechy je mladšia, postavená podľa pôvodnej zrejme po veľkom zemetrasení začiatkom 19. storočia. 

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

V roku 2011 začala obnova zvonice súvisiaca najmä s jej statickým zabezpečením. 

Číslo UZPF: 
924
Index PÚSR: 
1 - 3
Poloha: 
V podhorí Malých Karpát.
Prístup: 
Z Piešťan do Vrbového (odbočka na Chtelnicu) a asi po 6 km odbočka do Lančára.
Informačné zdroje: 

Haviarová - Haviar: Architektonicko-historický výskum zvonice pri kostole v Lančári. 2011

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kostol sv. Michala Archanjela, Lančár

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy