Kostolec hradisko (Ducové)

Archeologická pamiatka Kostolec je vysunutá expozícia Balneologického múzea v Piešťanoch a predstavuje náznakovo zrekonštruované palisádové opevnenie, základy predrománskej rotundy a niekoľkých hospodárskych budov. Vstup do areálu je voľný. Každoročne sa tu na sviatok sv. Cyrila a Metoda koná púť. Kostolec je pre svoju dostupnosť a nádherný panoramatický výhľad vyhľadávanou turistickou a oddychovou lokalitou.

História a vývoj: 

Kostolec lákal svojou prirodzene výhodnou polohou ľudí odpradávna. Doklady o osídlení pochádzajú už zo staršej doby kamennej. V mladšej dobe bronzovej tu jestvovalo významné hradisko velatickej kultúry. Vo veľkomoravskom období vzniklo opevnené veľmožské sídlo s obytnou zástavbou a rotundou. Išlo o mocensko-správne stredisko, na ktoré sa viazali poľnohospodárske a remeselné osady v okolí. Kostolec sa zaraďuje medzi najvýznamnejšie pamätníky veľkomoravskej kultúry na Slovensku. Po zániku hradiska bol naďalej využívaný kostol, okolo ktorého sa ešte v novoveku pochovávalo. Pevný val na krátku dobu poslúžil bratríckemu vojsku, ktoré sa tu opevnilo.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Na lokalitu je spracovaný PSP (G+Gprojekt, Bratislava, 2009)

Číslo UZPF: 
2525
Index PÚSR: 
1
Číslo - orientačné: 
45
Obec: 
Ducové
Poloha: 
Na kopci nad obcou Ducové.
Prístup: 
Z Piešťan smer Beckov, alebo z diaľnice odbočka Lúka.
Informačné zdroje: 

Nováčik K., Kostolec, IN: Pamiatky v 21. storočí. o.s. Pomněnka v nakladatelství Mravenec, Brno 2010. ISBN 978-80-86994-99-4

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Kostolec hradisko (Ducové)

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy