Hrad Devín

 

Monumentálna hradná zrúcanina na skalnatom strmom brale (212 m) nad sútokom riek Dunaja a Moravy. Areál hradu - slovanského hradiska je národnou kultúrnou pamiatkou.

História a vývoj: 

 

Táto významná slovanská pevnosť sa prvý raz spomína v r. 864 vo Fuldských análoch ako pevnosť Dowina kniežaťa Rastislava. Kamenný hrad sa spomína koncom 13. stor., mal strategický význam až do konca 17. stor. Po porážke stavovských povstaní pustol a v r. 1809 ho zničili Napoleonove vojská. V období národného obrodenia sa stal symbolom slávnej veľko-moravskej minulosti a cyrilo-metodskej tradície. Pre generáciu Štúrovcov Devín stelesňoval slávnu históriu a symbol národnej samobytnosti Slovákov.

Na ruine hradu od r. 1967 podnes prebiehajú konzervačné práce. Objekty horného a stredného hradu sa zachovali v podobe ruín. Stredný hrad a časť dolného hradu sú už zabezpečené, pokračuje sa v sprístupňovaní horného hradu. Na šikmom priestranstve obkolesenom opevnením sú zakonzervované základy obytných a cirkevných stavieb z obdobia ríše Rímskej, Veľkomoravskej a z raného stredoveku. Časť zachovaných klenbových priestorov stredného hradu sa využíva na expozičné účely. Zachovaná zostala tiež západná a východná brána hradu.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

Poloha: 
Na skalnatom strmom brale (212 m) nad sútokom riek Dunaja a Moravy
Informačné zdroje: 

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Hrady a zámky Štítky: Devín, hrad

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Hrad Devín

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy