Bytča Sobášny palác

Jedná sa o obdĺžnikovú jednoposchodovú stavbu, ktorá prekvapuje vnútornou dispozíciou. Vstupná hala je zaklenutá krížovými klenbami. Hlavná sála sa nachádza na poschodí a je vybavená arkierom. Bohatá bola i maliarska výzdoba interiérov, ktorá korešpondovala s výtvarným riešením fasád. Pri vstupe upúta pozornosť bohato zdobený portál. V supraporte je profilovaná rímsa, ktorá stojí na dvoch konzolách ozdobených rozvilinou. Pri konzolách stoja dvaja anjeli, ktorí sa rukou dotýkajú erbov. Fasády sú zdobené figurálnymi a ornamentálnymi sgrafitami.

História a vývoj: 

Sobášny palác nechal postaviť v roku 1601 Juraj Thurzo. Palác bol včlenený do areálu zámku a okrem reprezentatívnych účelov sa využíval na skladovanie obilia, alebo rôzneho tovaru. Vo vlastníctve Esterháziovcov v roku 1647 vyhorel a po oprave sa začal využívať prevážne ako sklad. Pri ďalšom požiari v roku 1856 zhorela strecha. V roku 1886 bola opravená budova adaptovaná na okresný súd. Požiar sa palácu nevyhol ani v roku 1904. Po tejto udalosti bola drevená strecha nahradená škridlovou. Od roku 2002 je vo vlastníctve Žilinského samosprávneho kraja a v správe Považského múzea v Žiline.

Obnova, reštaurovanie a konzervácia: 

V roku 2009 bola dokončená rekonštrukcia, ktorú zabezpečil Žilinský samosprávny kraj za pomoci nórskeho finančného mechanizmu, EHP a štátneho rozpočtu SR.

Číslo UZPF: 
1322
Index PÚSR: 
2
Číslo - orientačné: 
4
Obec: 
Bytča
Poloha: 
Objekt je súčasťou areálu kaštieľa.
Prístup: 
Peši z námestia asi päť minút.
Informačné zdroje: 

Mrvová J., Okániková M., Sobášny palác klenot Bytče, Žilinský samosprávny kraj, 2009

Umiestnenie


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

You are not authorized to access this content.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Bytča Sobášny palác

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy