Slovenské národné múzeum - Múzeum Červený Kameň - hrad

Slovenské národné múzeum –  Múzeum Červený Kameň je špecializované múzeum zaoberajúce sa vývojom bytovej kultúry šľachty a meštianstva na Slovensku s dôrazom na umelecko-historický charakter zbierkových predmetov a dejiny hradu Červený Kameň. V rámci uvedenej špecializácie získava, ochraňuje, odborne spracováva, využíva a sprístupňuje zbierkové predmety.

Hradné podzemie

Rozľahlé pivnice a unikátne zachovaný obranný systém bývalej renesančnej pevnosti si môžete pozrieť buď v rámci muzeálneho okruhu, alebo samostatne. Pivnice patria k najväčším v strednej Európe. Postavila ich rodina Fuggerovcov počas druhej fázy stavby renesančnej pevnosti v rokoch 1548 – 1555 pod celým juhozápadným krídlom hradu. Slúžili ako sklady rozličných komodít, najmä vína. Delia sa na dva trakty. Vonkajší trakt má dve poschodia. Jeho dolné poschodie tvorí miestnosť dlhá 70 m a vysoká 9 m. Z pivníc sa dá prejsť do obranného systému hradu, ktorý predstavujú nárožné bašty s kazematom a komorovými strieľňami. Červený Kameň má štyri bašty – každá z nich je inak architektonicky riešená a každá sa stavala dva roky. V rámci tohto okruhu si môžete prezrieť dve bašty: južnú a západnú. Severná bašta je voľne prístupná samostatne počas letnej sezóny. Kto sa chce o obrannom systéme hradu dozvedieť viac, má možnosť na okruhu Renesančná pevnosť.

Dobové bývanie šľachty a historické zbrane

V expozícii múzea si v halách, jedálni, salónoch i v rytierskej sále môžete prezrieť inštaláciu dobového interiérového zariadenia šľachty od obdobia renesancie po obdobie secesie. Zároveň je možné zoznámiť sa i s pôvodnými interiérmi hradu: lekárňou, salou terrenou a kaplnkou Nanebovzatia Panny Márie. Súčasťou prehliadky je aj kabinet zbraní.

Burza starožitností

Burza starožitností a umelecko-remeselných výrobkov je spojená s prezentáciou a predajom starožitného nábytku, rôznych predmetov, zbraní, obrazov a remeselných výrobkov. Prebieha vo vonkajších priestoroch areálu i v budove predhradia.

Umiestnenie

Červený Kameň
Červený Kameň
Slovensko
48° 23' 30.4404" N, 17° 20' 6.8244" E
Telefónne číslo 1: 
+421 3369 05803
Telefónne číslo 2: 
+42133 69 05805
Fax: 
+421 3364 95132

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Slovenské národné múzeum - Múzeum Červený Kameň - hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy