Rehoľa piaristov na Slovensku

Príchodom piaristov do Podolínca v roku 1642 sa na Slovensko dostala rehoľa, ktorá najmä v 18. a 19. storočí významne prispela k duchovnému, kultúrnemu, ale aj technickému rozvoju v celej Európe. Celkovo riadili piaristi na Slovensku 11 gymnázií a krátky čas aj Collegium oeconomicum v Senci. Mnohí z nich prednášali na univerzitách a v kňazských seminároch.Piaristi vychovali slovenskému národu významné osobnosti, ako napr. biskupov: J. Vojtaššák, M. Bubnič, K. Kmeťko; kňazov - národovcov: A. Hlinka, Dr. J. Tiso; spisovateľov: J. Nižňanský; maliarov: F. Belopotocký, Ľ. Fulla.

Zakladateľ sv. Jozef Kalazanský - apoštol maličkých, sa narodil pravdepodobne 11. septembra 1557 v španielskej dedinke Peralta de la Sal. V  biografiách svätca sa píše, že bol veľmi dobrým a zbožným chlapcom, ktorý sa vlastne vždy chcel stať kňazom. 

Jeho školu – prvú bezplatnú základnú školu v Európe – začali navštevovať stovky detí. Po dvoch desaťročiach pôsobenia sa v budove pri kostole svätého Pantaleona tiesnilo až 1500 žiakov a mnohé mestá prosili Kalazanského, aby podobnú školu zriadil aj u nich. Hŕstka nadšencov okolo Jozefa Kalazanskáho sa postupne pretvorila na rehoľné spoločenstvo, ktorého členovia skladali slávnostné sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti a k tomu pripájali štvrtý sľub - učenie detí. Tak v roku 1621 vznikla nová Rehoľa chudobných regulárnych klerikov Božej Matky Zbožných škôl, skrátene Zbožné školy (Scholae Piae) alebo tiež PIARISTI. Kalazanského vyučovacie metódy boli v mnohom prelomové a moderné. V praxi sa tu realizoval tiež ekumenizmus a demokracia, keď vedľa seba v laviciach sedeli katolíci, evanjelici, židia i moslimovia, chudobné deti i deti bohatých fundátorov.

Umiestnenie

Rehoľa piaristov na Slovensku
Piaristická 8
Nitra
Slovensko
48° 18' 36.882" N, 18° 5' 2.9652" E
Telefónne číslo 1: 
037 772 72 51
Fax: 
037 741 80 95

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Cirkvy, Sakrálne

You are not authorized to access this content.

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Rehoľa piaristov na Slovensku

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy