Považské múzeum v Žiline - Hrad Budatín

Prvá myšlienka založiť v Žiline múzeum vznikla už na začiatku 20. rokov 20. storočia, no Považské múzeum vzniklo až v roku 1942 ako Mestské múzeum. V tom čase bolo otvorené v priestoroch radnice na Mariánskom námestí v Žiline. 

Sústreďuje sa na dokumentáciu dejín slovenského drotárstva doma i vo svete a dejinám dopravy na Slovensku. V ostatných oblastiach odbornej práce pôsobí ako regionálne zariadenie na severozápadnom Slovensku. Výsledkom edičnej činnosti  je Vlastivedný zborník Považia, ktorý vychádza 1x za dva roky.

História dopravy:

Považské múzeum v Žiline je na základe Zriaďovacej listiny Žilinského samosprávneho kraja špecializovaným múzeom s celoslovenskou pôsobnosťou pre oblasť dejín dopravy na Slovensku. Od roku 1964 sa zaoberá zbierkotvornou, vedeckovýskumnou a prezentačnou činnosťou v oblasti dejín dopravy. K tomuto kroku múzeum podnietila aj strategická poloha Žiliny ako mesta s bohatou dopravnou históriou a rozvinutou infraštruktúrou.

Oddelenie drotárstva:

Vedecké pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou, ktoré sa venuje drotárskej problematike z historického, etnologického i umenovedného hľadiska. Mapuje súčasné prejavy remesla na Slovensku i v cudzine a vyvíja aktivity smerujúce k propagácii, podpore a zachovaniu tohto vzácneho kultúrneho dedičstva. Pracovníci oddelenia budujú databanku informácií a zveľaďujú zbierkový fond, v ktorom je sústredených takmer 6 000 drotárskych exponátov. Výsledky svojej práce prezentujú prostredníctvom prednáškovej a publikačnej činnosti či formou tematických výstav a podujatí.

Múzeum v súčasnosti sídli v kultúrnej pamiatke Budatínsky zámok. Múzeum sprístupnilo verejnosti areál pred 50 rokmi v roku 1956. V tejto dobe boli inštalované prvé expozície. Zámok začal slúžiť verejnosti.

Žiaľ, zub času sa pomerne negatívnym spôsobom zapísal do stavu objektov v areáli. I keď niektoré sa už podarilo opraviť a zmodernizovať, tie ďalšie len čakajú na svoju opravu. Po všetkých stránkach i zámok Budatín doslúžil a je nevyhnutná generálna rekonštrukcia.

Budatínsky hrad je z dôvodu rekonštrukcie zatvorený. V areáli Budatínského hradu sa nachádzajúce výstavné priestory sa využívajú len na výstavy a iné podujatia podľa programu.

Expozícia drotárstva je otvorená v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline. Všetky bližšie informácie nájdete na www.pgu.sk.

Umiestnenie

Považské múzeum v Žiline
Topoľová 1
Žilina
Slovensko
49° 14' 13.9308" N, 18° 44' 8.3004" E
Telefónne číslo 1: 
041/500 15 10
Telefónne číslo 2: 
041/500 15 11
Fax: 
041/562 00 33
Zriaďovateľ: 
Žilinský samosprávny kraj

  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Mapa

Pre zobrazenie mapy je nutný javaskript.

Považské múzeum v Žiline - Hrad Budatín

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy