Hrad Strečno

Image resize threshold of 10 remote images has been reached. Please use fewer remote images.
66 posts / nové (0)
Posledne poslané
Obrázok používateľa HERETIC
Offline
Hrad Strečno

Zaujimavy pohlad na Strecno zo vzduchu. Na kaplnke a palaci vidno cementove koruny muriva z pociatku 20.storocia. Sken z knihy.

Hrad Strečno
Obrázok používateľa RudoM
Offline

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=805608672801605&set=gm.472637852...

 

bitte schoen:-)

Obrázok používateľa harp
Offline

O par kopcov dalej na vychod. Chatra realne hradisko s autentickymi predromanskymi murmi. Tiez v sprave VUC

__________________

Pamätáme na pamiatky! // www.obnova.eu // Mikrovlná sanácia dreva a muriva www.cervotoc.sk //

havranok2013.jpg havranok2013.jpg
Obrázok používateľa palo
Offline

Oneskorená aktualita: "Autentická stredoveká dedina" Paseka pod Strečnianskym hradom bola 13. 9. 2013 slávnostne otvorená.

Quote:
„Žilinský samosprávny kraj je lídrom v čerpaní eurofondov a aj novovybudovaná stredoveká dedina je dôkazom efektívneho a úspešného čerpanie fondov EÚ,“ dodal predseda ŽSK Juraj Blanár (SMER - sociálna demokracia).

Zdroj: Správa TASR z 13. septembra 2013.

 

Päť domčekov za 583 797,77 EUR, teda jeden zhruba za 3 milióny korún?

 

Fotografie a video zo "stredovekej dediny" Paseka so môžete pozrieť TU.

Obrázok používateľa antiK
Offline

Hrad osvetľuje 27 nových halogénových reflektorov

STREČNO/ŽILINA 7. decembra (SITA) – Hrad Strečno oddnes osvetľuje 27 nových halogénových reflektorov. Vo vnútri veže je halogénový zdroj, ktorý vytvára farebný kontrast a zvýrazňuje tak priečelie veže. Ostatné hradby sú nasvietené v bielom a žltom tóne. Štátnu vlajku, vejúcu na najvyššej veži, osvetľujú samostatné LED halogény. Strečniansky hrad bude svietiť každú noc od 23:00 do 5:00. Žilinský samosprávny kraj, ktorý hrad spravuje, by mal vďaka úspornejším reflektorom platiť za elektrinu štvrtinu toho, čo doteraz. Výmena osvetlenia stála 23 tisíc eur, ročne by mala krajská samospráva ušetriť na elektrine takmer dvetisíc eur.

__________________

http://hradbysamoty.org/

zdroj: energia.sk zdroj: energia.sk
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Azda tu môžem pre pohodlné porovnanie umiestniť dve stiahnuté fotky.

Snímka zo súčasnosti je z knihy: Chromek P. – Kollár D.: Slovensko z oblakov – Hrady.

 

strecno-let.jpg strecno-let.jpg
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Bol som dosť nevyberavým spôsobom odstavený od PC iba dokončím.

Kazík určite nie, ani ostatné, ale keďže bol platený o.i. palatínom hrať sa na Magora Jirousa moc nemohol.

Konšpirácia bola blbosť, to bolo len tak. Svojim spôsobom to bol kolega vyhotovil pre mesto Buda pozemkovú knihu aj s plánom mesta s jednotlivými domami, ilustroval knihy....etc

Paľom pridaná správa ma dosť pobavila, citujem :

„Tento projekt je unikát. Inšpiráciu sme museli ísť hľadať až do Nemecka,“

"Poriadny stredoveký hrad potrebuje stredoveké podhradie."

fucknrocknrollkiss

 

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

20 milionov korún na neautentickú umelinu je v dnešnej šporovlivej dobe ako päsť na oko. Tam nebudú dobrovolníci a darované prebytočné drevo a slama? Veď v stredoveku to gazda pre žienku postavil sám. Je zaujímavé, akými skulinkami milioniky utekajú z pozbieraných desiatkov.

Obrázok používateľa jozo
Offline

A potom, že prečo si nemyslieť, že v tejto vychcanej gubernii s aktuálne vládnucim červeno+J&T klonovaným "LenOn-om" sú peniaze na každú p*čovinu, že ... Len sa dobre vygŕcať a bude trošku lepšie ...  Si pamätám na "žiadosť- projekt" Považského múzea o pár hlúpych chestákov na odstránenie  problémov so zatekaním hradných okien rok dva dozadu .... alebo toťho padajúce kamene z hradného úbočia na ten genetický omyl architekta-autora - na prevádzkovú budovu - ohyzd - múzea ...  Čo tak lyžičku zdravého rozumu a obetovať tie peniaze na antibiotiká či aspoň fáče - náplaste - fixačné dlahy = na všetky tie hnisajúce rany, nádory a patogénne procesy, ktoré človeka s normálnou estetikou na duši pribíjajú k zemi, kde len na hrade hlavu otočí ....  A čo tak z tých peňazi pridať na úbohé podfinancovanie záchrany reálnej autentickej  torzálnej architektúry v blízkom okolí ... Ale iste, za to nie sú politické body, biznis kšefty a hry plebsu .... A tie hry ovcojalový plebs bude extra v blízkej budúcnosti potrebovať ... Panstvo vie ako a čo dať ovciam nažrať ...

Obrázok používateľa palo
Offline

Dosť dlho som uvažoval, kam zaradiť nižšie uvedenú informáciu, ktorá akosi neprávom uniká našej pozornosti. Možno do témy o archeoskanzenoch? Asi nie, lebo tie bývajú vybudované na mieste reálnych archeologických nálezov a snažia sa o rekonštrukciu istého zaniknutého stavu.

Nakoniec som sa rozhodol pre túto tému, keďže Strečniansky hrad aj zmienený projekt spadajú pod toho istého zriaďovateľa - Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) a správu Považského múzea v Žiline.

Prepáčte, že takto naruším zápalistú diskusiu z posledných dní...

 

Poriadny stredoveký hrad potrebuje stredoveké podhradie. Také niečo si asi povedali funkcionári či úradníci ŽSK, keď rozbehli prípravu projektu „Ślemień a Strečno na spoločnej ceste cez minulosť do budúcnosti“ v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovenská republika 2007 - 2013, ktorý spolufinancuje Európsky fond regionálneho rozvoja. Projekt "prešiel" a od februára 2011 do októbra 2013 prebieha jeho realizácia.

V rámci projektu vyrastie pod strečnianskym hradom "autentická stredoveká" dedina Paseka. Jej maketu a výkresy  si môžu pozrieť návštevníci v priestoroch hradu. Bude v nej päť kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami, napríklad dom stredovekého pekára, rybára či ľudového liečiteľa. Súčasťou "stredovekej" dediny bude aj turistická informačná kancelária. „Dobovú atmosféru doplní studňa s pitnou vodou a funkčná zvonica. Pre deti sa postaví drevené ihrisko s využitím motívov hradnej architektúry,“ povedal hovorca ŽSK. V bezprostrednej blízkosti sa bude nachádzať oddychová časť ohniska s grilom. Vybuduje sa aj amfiteáter s lavičkami. Časť "stredovekej" dediny bude lemovať kolová hradba.

„Tento projekt je unikát. Inšpiráciu sme museli ísť hľadať až do Nemecka,“ povedal Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.

Náklady slovenskej časti projektu predstavujú 624 000 €. Krajská samospráva sa bude podieľať sumou 31 189,89 €.

 

Viac o projekte sa môžete dočítať a fotografie makety si môžete pozrieť v článku Kataríny Kvašňovskej "Pod Strečnom vyrastie stredoveká dedina" zo 14. 5. 2011 na zilina.sme.sk alebo v článku "Pod Hradom Strečno vyrastie dedina za vyše 600 000 eur" z 1. 8. 2012 na topky.sk.

 

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Jožo, od Bouttatsa Gaspara poznám len 3 rytiny Strečna. A všetky sú zo západnej strany, preto nám v názoroch na východnú stranu hradu nepomôžu.

 

Prvá rytina je z už tu hore uvedenej knihy Erzherzogliche Handgriffe des Zirkels und Linials (1686). Dal som celú stránku, lebo mnohí nevedia že sa publikuje len spodná časť listu knihy. 

Druhá je z „vrcholu slávy“, s trojuholníkovými bastiónmi (z www.zamky.sk). 

Tretia je o niečo neskôr, keď cisárske vojsko Leopolda I vyhodilo do povetria všetky obranné hradby, asi to úmyselne nakreslil kvôli tomu. Za následok to malo i zmenu cesty na hrad. K tomuto obrázku musí byť aj pohľad východný, keďže pripísal taliansky pod meno Strezin aj: Dall altra parte, čo znamená: z opačnej strany.

bouttats-birckenstein.jpg bouttats-birckenstein.jpg bouttats-max.jpg bouttats-max.jpg bouttats-min.jpg bouttats-min.jpg
Obrázok používateľa jozo
Offline

Ja by som nebol taký konšpiratívny :-). To iní Greischerovi súputníci mali byť potom rad za radom sťatí za prezrádzanie strategických informácii ... :) Greischer bol "len" taký dobový macher na spôsob trebárs Kazík, Senzus, Rytmus našej dnešnej "Popmúzik" :-D ...

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Ano vlčik-tlčik, máš pravdu, kufor bol od roku 1688. Pre ten rok 1670 som mal napísať „rodostrom od Tobiasa Sadlera“. Tam sú už všetky tie hrady. A že Strečnohrad môže mať pod sebou „peklo“ ti verím. Na snímke, ktorú prikladám (je tam najsevernejšia budova), vidieť, že kopec je akoby zo Slovenského krasu: škrapové vápencové pole. Možno je pod hradom aj jaskyňa.
Kufrové Strečno, aj všetky ostatné tam hrady majú „ciachu“ od J.Nypoorta. Ak ich nemaľoval sám Nypoort, tak aspoň boli maľované podľa jeho predlohy. Môhol opajcnúť niektoré hrady z Greischerovej série, ktorá bola dokončená tiež v roku 1688. Ale aj naopak, Greischer môhol opajcnúť pár hradov od Nypoorta. Túto druhú možnosť zastávam aj ja. Starší Nypoort (1625) mal pred Greischerom (1659)  24-ročný náskok umeleckej činnosti. Keď M.Greischer začal pracovať pre knieža P.Esterházyho, dostal za úkol všetky jeho majetky nakresliť. Samozrejme ryteckou technikou do medi. Vytvoril Greischer-sériu 73 rytín (1688), mnoho ich je práve na stenách Galérie predkov Esterházy vo Fraknó a „lietajú“ po časopisoch a knihách. Greischer s Nypoortom spolupracovali už v Slovinsku vo Valvasar-clube, vzájomne si pomáhali celý život. Greischer bol vlastne Nypoortovým žiakom, ak žiak prerastie svojho učiteľa vtedy je dobre.
Kým Greischerove Strečno je rovnaké ako Nypoortové, u Lietavy majú úplne iné obrázky. Nypoortova Lietava je z knižky Erzherzogliche Handgriffe des Zirkels und Linials, ktorú v r.1686 vydal vo Viedni Burckhard von Birckenstein ako učebnicu geometrie. Aspoň polovicu obrázkov (cca 70 hradov) tam dal Nypoort. Všetci dnes udávajú pod obrázky v knihách roky 1680, 1686, samozrejme že tí rytci na tom nepracovali len v tom roku, ale niekoľko rokov. Tieto roky sú roky dokončenia nejakého väčšieho úkolu: vydanie knižky, dokončenie série, atď.
O týchto veciach som sa rozpisoval niekedy vo februári:

http://www.obnova.sk/diskusia/historicke-zabery-hradu-lietava?page=52#comment-64267
Ja si rytcov a ich rytiny ešte len usporadúvam, všetko z inojazyčných stránok. V „obraze“ budem neskôr, až si to postupne dám poporiadku na papier.
 

strecno-sever.jpg strecno-sever.jpg
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

vlcik-tlcik napísal/a:

 Mýlili sa všetci od Greischera, Könyökiho až po Menclovú.

Ešte kui Greischerovi, otázka je nakoľko sa kedy mýlil, nakoľko prikrášľoval, nakoľko manipuloval. Viedeň bola od turkov oslobodená v roku 1683, Pešťbudín 1686. S vojenskými objektami sa manipuluje dodnes a nie som konšpiračný typ.

Obrázok používateľa jozo
Offline

Na odľahčenie ... keďže Strečno made in 20th century mám "rád" ... Naše "informatívne" médiá sa už trapne dlho odbavujú na "rekonštrukčnom" výkone jednej španielskej tetičky z dedinky Borja ... Keď už takej sprostosti venujú toľko pozornosti, stačilo by klapky a národnú "úzkocitnosť" odhodiť a môžu sa odbavovať bez prestania na produktoch "domácej kuchyne" ... Materiálu je tu na "mediálne" roky ... Na tom nešťastnom Strečne šantili dlhé roky celé dediny obdobných "tetičiek", dokonca s posvätením "odborníkov" a pamiatkárov... A túto "vidiecku" tradíciu na Strečne dokonca kontinuálne zdarne udržujú ...

Obrázok používateľa jozo
Offline

Pekne som domrvil, čo som na úvod chcel (hoci som (aj bol) na pochybách, či to sem ešte vôbec patrí a či som si to nemohol odpustiť) - druhý odsek mal znieť nesledovne:

 

"No, na druhej strane, zase to môže skĺznuť do debaty, ktorú niekto tretí trefne ocajchuje ako honenie ega. Takto, naj, už z lietavských miestnych končín si pamätám, že uchytiť niť logiky tvojho uvažovania je pre mňa "občas" nadľudsky obtiažne ... To samozrejme nevylučuje, že tretia osoba vníma moje uvažovanie podobne, že ... Hovorím len za seba, to v každom prípade. Jedno vlákienko tej nite  ale možno "mám" ..."

 

Má to svoje "čaro", keď ostrosť zraku bola minulosťou, ba aj šanca opraviť niečo aspoň v krátkej chvíli po "enter" je tu už dávno fuč ....  :-(

 

 

 

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

naj napísal/a:

Je na ňom namaľované Strečno v rozkvete, zrejme keď ho mal na vrchole kariery palatín Vesselényi (do 1667). Po ňom Strečno asi daroval cisár Paulovi Esterházymu za vernosť, lebo si ho maľuje na rôzne predmety -taký bol aj kufor s maľbami hradov (cca 1670). Ako vidieť, Matthias Greischer opajcoval námet pre svoju rytinu z tohoto kufra, lebo ju vyhotovil až po roku 1680.

Opak je pravda, na kufri je dátum 1688. Ešte ku Greischerovi, nebol ľavý, iba toho mal tak veľa, že len keby sme si vybrali čo "načarbal" v roku 1680, neviem, či by sme to stihli obísť autom, čiže pochybujem, že to všetko fyzicky aj videl a ak aj videl, je otázka koľko času tomu venoval. Mýlili sa všetci od Greischera, Könyökiho až po Menclovú. Ale aj tak im vďaka. Skúste vliezť do Strečna a nakresliť pôdorys od ruky (a to ho poznáte). Bol by som zvedavý na vaše výtvory (to nie je kritika).

Na hrade Strečno sa nemusím báť, že mi na hlavu spadne zo zakonzervovaného múru kameň. Odchádzam s lepšou energiou naviazanou na pocit istoty.

Naj, v mojom predchádzajúcom príspevku som reagoval na túto Tvoju vetu. Vzhľadom na to, že si taký preduchovnelý, som Ti chcel odkázať, že do neba sa dá dostať nielen ak Ti niekto pošle pozdrav zhora, ale paradoxne aj tak, že sa Ti môžu otvoriť brány pekla. (Nič v zlom)smiley

 

Obrázok používateľa jozo
Offline

Normálne som pár hodín v podvedomí riešil, či to má zmysel reagovať ... Keďže píšem, výsledok zrejmý, ale ten zmysel je aj tak sporný ...

No, na druhej strane, zase to môže skĺznuť do debaty, ktorú niekto tretí trefne ocajchuje ako honenie ega.

Takto, naj, už z lietavských miestnych končín si pamätám, že uchytiť niť logiky svojho uvažovania je pre mňa "občas" nadľudsky obtiažne ... To samozrejme nevylučuje, že tretia osoba vníma moje uvažovanie podobne, že ...

Hovorím len za seba, to v každom prípade. Jedno vlákienko tej nite som ale možno "mám" ... Možno klame, ale ja si ho "tlmočím" nasledovne - ty veľmi často pri pozorovaní niečoho sústredíš pozornosť prvoplánovo na detail. Ten analyzuješ, identifikuješ, s tým sa prípadne stotožníš a jeho "zaradeniu" podriadiš- usporiadaš celok - globálny obraz ... Toto mi dáva zmysel, ako prichádzaš k tomu, čo prezentuješ ... Koniec pokusu o analýzu ako a prečo ....

 

"Akonáhle je hlavná veža za budovami, dívame sa na hrad od východu." - ak povedané a vnímané kategoricky, potom = hlúposť. Ak nie od západu (aj to by sme pokecali prečo, ak "nie"), čo takto od juhozápadu až po juhovýchod (alternatívu od severovýchodu necháme v rezerve)?

Postreh s tieňmi - "sedí vec".

"Teba asi mýli v strede tá polokrúhla vežička, taký rondel je naozaj na západe, ale od západu by si ho aj tak nevidel, schovaný by bol v trojuholníkovom bastióne. Ja tu žiadne trojuholníkové bastióny nevidím. Na spodnom konci hradu (vľavo) je pravouhlý bastion (s vežičkou), na opačnom konci lomené hradby, všetko so strielňami." - detaily, detaily. Pre mňa by bolo podstatné zdôvodnenie, prečo od ľava až do prava je hmota palácov hradného jadra ukrytá za líniou opevnenia. Dokonca za líniou opevnenia s viditeľnými flankovacími prvkami, a to rovno na hrane skalného útesu ...

Nebudem ďalej naťahovať (ak už som nepretiahol ...). Môj výrok - "...pohľad od akože východu (hradné bralo+Váh), ale hmota hradu akože od západu ..." bola len odľahčená snaha neuprieť tomu obrazu akú- takú vierohodnosť zobrazenia ... Architektonicky totiž tá hradba (viac prvkov, ale nie je (môj) čas okecať...) a tá veža majú aspoň niečo spoločné s podobou hradu od Bouttatsa, ktorej na rozdiel od Greischera, či "truhlicového" autora ja verím ... Bouttats čo nakreslil (a ja poznám), malo vždy hlavu a pätu (napr. Trenčín, Bystrica) ...

Dal som za opevnenie 60% ... Veľmi rád to skorigujem -  "truhlicovej" "globálnej" podobe hradu dávam 5%, "truhlicovej" podobe "hradnej" polohy-terénu od východu dávam 80% ... Nikto triezvy, kto hrad v reále videl a kreslil, nemohol nakresliť (namaľovať) dielo z "truhlice" (diletantov nerátam) ... Mohlo to ale tak dopadnúť, ak autor hrad aj videl, ale "tvoril" len po pamäti a "trošku" pri tom zmotal vizuál nahratý v pamäťových bunkách ... O ďalších variantách tvorivého procesu na základe "poznania" len "z počutia" tu už padlo slovo ...  Nepodstatné. Prežilo dielo. Rakušania sú bohatí a nám zostáva len pokus o úsudok ... Bodka.
 

 

 

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Jožo, píšeš:
A ten "truhlicový" pohľad od akože východu (hradné bralo+Váh), ale hmota hradu akože od západu ...

Akože „akože od západu“? Truhlicový pohľad na hrad je tiež od východu.
Akonáhle je hlavná veža za budovami, dívame sa na hrad od východu. Teba asi mýli v strede tá polokrúhla vežička, taký rondel je naozaj na západe, ale od západu by si ho aj tak nevidel, schovaný by bol v trojuholníkovom bastióne. Ja tu žiadne trojuholníkové bastióny nevidím. Na spodnom konci hradu (vľavo) je pravouhlý bastion (s vežičkou), na opačnom konci lomené hradby, všetko so strielňami. Aj tiene sú sprava, od severu. Prikladám pôdorys pre tých, ktorí ho nemajú.
 

strecno-pod.jpg strecno-pod.jpg
Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

Náročnosť prác dobre dokumentuje výrok stavbyvedúceho ing. Jiřího Jobánka: "…Největší problémy máme se zpevňováním hradního brala. Podle geologické zprávy je prostorově úplně rozpukané. Jsou v něm trhliny, které procházejí z jedné strany skalního masivu až na druhou. Budeme muset mnohé skalní bloky přikotvit k masívu skály, protože některé balvany i více jak sto kubíkové, jsou jen zaklíněné. Kdy by byl panovník, který hrad stavěl, věděl něco z geologie, nikdy by nezvolil na jeho výstavbu tento kopec. Sanování skalní stěny je pro nás daleko náročnější práce jak samotné zdivo.“

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Nasledujúca čiernobiela snímka ešte svetlo sveta nevidela. Ako to je zakonzervované, na to som si vypožičal snímku z www.zamky.sk. Aby nevznikol dojem dvojzmyselnosti tejto konzervácie: mne sa tie múry páčia. Múr hradu musí vo mne vyvolať pocit jeho odolnosti a pevnosti. V prvom rade je hrad odolnou pevnosťou. Na hrade Strečno sa nemusím báť, že mi na hlavu spadne zo zakonzervovaného múru kameň. Odchádzam s lepšou energiou naviazanou na pocit istoty. (Pozor, až na tie strechy).

strecno-centrum.jpg strecno-centrum.jpg strecno_12.jpg strecno_12.jpg
Obrázok používateľa jozo
Offline

Napísal som "niekde inde" k tomuto.. :

 

No Strečno vierohodné...(?) Iste, lepšie než Lietava od Greischera ... Ten zrejme pohľad od severozápadu - zjednodušená, ale ako tak zachytená hmota, skôr "skratka" ako snaha o vernosť ... A ten "truhlicový" pohľad od akože východu (hradné bralo+Váh), ale hmota hradu akože od západu ... Opevnenie tak na 60% beriem, ale hmota samotného hradu zase len schéma (ani len skratka). Ale zase hradná veža - hoc (napodiv) skratka - vieme, čo s korekciou pri poznaní "foto" vedút od Bouttatsa chcel autor zachytiť ...
Historická hodnota nepochybná, umelecká sporná, rekonštrukčná mizivá .... :-)

 

No a Lietava z "rodokmeňa" ... Mne to nič nedáva. Subjektívny typ - tá schematická podoba by mohol byť pohľad akože od severu ... s alternatívou akože od západu. To veľké-vysoké vľavo tipujem za podkovitú vežu. To pod tým - pri alternatíve "zo západu" = polygonálny bastión a možno súčasne napravo vyššie objekt so štítom - Orlová brána ... Ale to sú len a len špekulácie. Mňa to neposunulo ... :-).

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Ten kopec aj Strečnohrad je maľovaný z úzkej strany, zrejme zo severu, pretože hlavnú vežu má na pravej strane. Preto sa na prvý pohľad zdá malý. Na ten Esterházy-ovie rodostrom sa muselo vmestiť veľa hradov, preto museli, vyberať veduty na úzko. Tak je to aj s Lietavou a Hričovom (dosť mizerný argument!). Zo severnej strany je aj pohľad na Strečno na akvarele od Endera na obrázku, tento obrázok má pre mňa dokonalú kompozíciu. A všimnite si ten slobodný život na krásnom modro-zelenom Váhu. 

strecno-ender.jpg strecno-ender.jpg
Obrázok používateľa naj
naj
Offline

To je pravda Jožo, tí „umelci“ všetky tie hrady nepochodili. Hlavne nie severné Uhry, ktoré sú odfláknuté. Obrázkov hradov so strechami nie je veľa -ak odfiltrujeme obrázky ruín z 18. a 19. storočia, typu Endera, ale aj „rekonštrukcie“ typu Konyioka len dopĺňajúce posledný pôdorys. Obrázky zatiaľ hrajú takú slabú úlohu ako zbytok okrúhlej hradnej veže v žilinskej exkluzívnej Mirage, či náznak akéhosi hradu na kopci v Hornej Súči či na Súľovských skalách – nič hotové, len si domýšľať. Strečno je na tom ešte dosť dobre, s tým deficitom myslím skôr na Lietavu, Hričov a Starhrad. Obrázky tohto okruhu sú teraz vzácne umelecké dielka. Vytlačené na listy A3 (trochu dotvorené retušou) budú možno raz základom galérie na Lietavskom hrade, ak tam dostane Kiniž-veža, alebo Podkovička strechu. Čudujem sa, že také niečo nie je na Strečnohrade, keď miesta je v ňom dosť. Namiesto rytierskej siene (akože nie je) by mohla existovať rytecká sieň. 

Obrázok používateľa jozo
Offline

Závidím naj, že si tam bol, ani nie tak, že si videl to, čo si tu zatiaľ uverejnil, ale všeobecne ... Luxusne bohatý hrad na inventár ten Forchtenstein ...

 

No ak by som tradične negatívne ... Ako sám vidíš, naj, hoc aj historicky cenná, dobová ikonografia - ale pre poznanie autentickej vierohodnej podoby - nepoužiteľná ... Môže to byť aj zvádzajúce (či zavádzajúce) - ako vidno niektoré objekty sú na tých "inventároch" identifikovateľné aj našími očami bez popisky - takže sú viac-menej vierohodne zobrazené (vymaľované). Iné sú len cucané z prsta, resp. maliar podobu hradu nevidel, ale mu ju niekto ústne opísal, primitívne načarbal "do prachu" ... Je vcelku logické, že pre vyhotovenie truhlice - rodokmeňa, neputoval maliar pár mesiacov hore-dolu po cisárstve ... Žiaľ, nemohol si kliknúť na webe, takže čo nepoznal, aj tak "nejako" dal ... Dnes z toho riešiť pôvodnú vizuálnu realitu je ako čítať z kryštáľovej gule ... :-)

 

Obrázok používateľa naj
naj
Offline

Z návštevy Forchtensteinu som si priviezol plný kufor fotiek, včetne toho kufra. Je na ňom namaľované Strečno v rozkvete, zrejme keď ho mal na vrchole kariery palatín Vesselényi (do 1667). Po ňom Strečno asi daroval cisár Paulovi Esterházymu za vernosť, lebo si ho maľuje na rôzne predmety -taký bol aj kufor s maľbami hradov (cca 1670). Ako vidieť, Matthias Greischer opajcoval námet pre svoju rytinu z tohoto kufra, lebo ju vyhotovil až po roku 1680. (To isté je v prevedení zámku Bytča). Sú to posledné obrázky pekného hradu, lebo po dvojnásobnom dobytí hradu Tokolyovcami dal cisár nakoniec hrad vyhodiť do vzduchu (neviem, čo sa tým myslí, keďže Žofia Bosniak-Vesselényi si tam stále pokojne spala svoj večný spánok). Na poslednom obrázku je Strečno z rodostromu Esterházyovcov.

 

kufor-esterhazy.jpg kufor-esterhazy.jpg strecno-kufor.jpg strecno-kufor.jpg strecno-greischer.jpg strecno-greischer.jpg strecno-rodostrom.jpg strecno-rodostrom.jpg
Obrázok používateľa andrejZM
Offline

Pojem novostavba je v podstate správny, ale pokiaľ sa kompetentní tvária, že stále ide o pamiatkovo chránený objekt, mali by sa podľa toho aj správať.......koniec koncov, že bolo niečo v poriadku v 80-tich, 90-tych rokoch neznamená, že to je v poriadku aj teraz....

Z iného uhľa podhladu, keď už chcem novostavbu predávať ako turistickú atrakciu, mala by byť esteticky aspoň ako tak vyhovujúca. Napríklad plastové okná pre bežného návštevníka aspoň dobre ukážu, ale komu sa už toto môže páčiť?
modelová situácia: opravujem podobnú strechu na dome, používam samozrejme moderné technológie, ale kto by si už atiku zvonku natrel niečím podobným (zvlášť, keď to v podstate nemá žiadnu funkciu)? :-)

Obrázok používateľa vlcik-tlcik
Offline

andrejZM napísal/a:

Čím sú natreté tie múry, aký to malo význam (mne to pripadá ako výsledok nejakých posledných opráv, opravte ma ak sa mýlim)

V dobe nedávno minulej som zaregistroval sťažnosti, že im tečú strechy. Pokryté sú fatrafolom a predpokladám, že zvonku vo výške strešnej atiky to natreli (nastriekali)  nejakou hydrofobizačnou gebuzinou, (systém istota je istota).

andrejZM napísal/a:

a nakoniec nie je to trestné??? Na to by mal byť paragraf....

Odpoviem Ti protiotázkou. Myslíš si, že použitie moderných technológií na (v podstate) novostavbe je trestné?

Obrázok používateľa andrejZM
Offline

Po veľmi peknom výlete na Lietavu a Starý hrad sme zašli aj na Strečno. Popravde čakal som všeličo a žial, očakávania sa naplnili do bodky. Viac foto tu:

http://andrejzm.rajce.idnes.cz/Hrad_Strecno/

 

Kvôli adminovmu kľudu nahodím pár foto aj sem, na potešenie oka maketa hradu, hneď pod ňou podklad na diskusiu. Čím sú natreté tie múry, aký to malo význam (mne to pripadá ako výsledok nejakých posledných opráv, opravte ma ak sa mýlim) a nakoniec nie je to trestné??? Na to by mal byť paragraf....

dsc_0045.jpg dsc_0045.jpg dsc_0008.jpg dsc_0008.jpg dsc_0015.jpg dsc_0015.jpg dsc_0091.jpg dsc_0091.jpg
Obrázok používateľa antiK
Offline

Hradný šašo, šermiari a sokoliari budú v nedeľu baviť deti

STREČNO 29. mája (SITA) – Hradný šašo, šermiari a sokoliari budú v nedeľu na hrade Strečno zabávať najmä deti. Na hradných oslavách Medzinárodného dňa detí nebudú chýbať ani strečnianski delostrelci, stredoveká kuchyňa, streľby z kuše či stredoveké hry. „Azda najväčšou atrakciou dňa detí bude Klaunské divadlo Teáter Komika, ktoré ponúkne príbehy hradného šaša a množstvo animácií s prvkami žonglovania, akrobacie, pantomímy, cirkusového umenia a kúzelníckych trikov,“ povedala kastelánka hradu Katarína Repáňová.

V nedeľu od deviatej rána budú Sokoliari sv. Bavona z Banskej Štiavnice predvádzať šikovnosť vycvičených dravcov - myšiakov, orlov, plamienok či sokolov. Stredovek priblíži Skupina historického šermu Bojník z Bojníc, ktorá plánuje deti vtiahnuť do čara stredovekých hier. Počas celého dňa sa bude strieľať z kuše, hrať francúzsky bilboket a šermovať ako v období tridsaťročnej vojny. „K obľúbeným sprievodným programovým aktivitám hradných podujatí patria strečnianski hradní delostrelci a stredoveká kuchyňa žilinskej skupiny Terra de Selinan. Samozrejme, že nebudú chýbať ani v tento výnimočný detský sviatok,“ dodal riaditeľ Považského múzea v Žiline Boris Schubert.

Obrázok používateľa peterg
Offline

Caute,

tak to neuverite, s akym hrmotom som vam tu chcel TERAZ zavesit vybornu linku, diplomovku bud. ceskej magistry co som nasiel.. ale len textovu verziu, bedakajuc nad absentujucimi fotkami... a ked som si presiel Strecno topic este predtym, co som nezbadal :) :

Velmi zaujimava diplomova praca na temu:

Obnovený hrad Strečno -- pendant Starého hradu -- a jeho srovnání s památkově zajištěnými objekty

http://is.muni.cz/th/64830/ff_m/strecno.pdf
Skratka a dobre, zas bol ten Heretic chytrejsi.. rovnako majuci navrch so stastim na nachadzanie starych foto hradov.. Co uz, fanatik to je :-D

Bude to posobive citanie, dam sa na to.

Voľby prehliadania komentárov

.

Strečno hrad

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy