Trnava je mestom pre milovníkov histórie

Trnava ako prvé slovenské mesto dostala v roku 1238 výsady od kráľa Bela IV. Najväčší rozmach dosiahla v 16. storočí. Na tristo rokov sa stala sídlom ostrihomského arcibiskupstva.
V roku 1635 tu kardinál Peter Pazmány založil univerzitu, ktorú v roku 1777 premiestnili do Budína. Na konci 18. a v polovici 19. storočia sa v Trnave sústreďovali katolícki vzdelanci. Viedol ich Anton Bernolák, ktorý kodifikoval kultúrnu západoslovenčinu ako spisovný slovenský jazyk a spolu s Jurajom Fándlym založil Slovenské učené tovarišstvo.

V súčasnosti je mesto sídlom Trnavskej univerzity, Univerzity svätého Cyrila a Metoda a metropolitným sídlom arcibiskupa. Centrum mesta je mestskou pamiatkovou rezerváciou.

Trnavu volajú malý Rím. Nachádza sa v nej dvanásť kostolov, z toho deväť je v historickom centre. Turisti majú záujem vidieť najmä katedrálny chrám. Mesto sa dohodlo s cirkvou o ich sprístupnení verejnosti. Všetky pamiatky v meste sú označené číslom a krátkym textom. Vstup je na želanie arcibiskupa bezplatný. Skupiny si môžu objednať sprievodcu v Mestskej informačnej kancelárii na Trojičnom námestí, prípadne na telefónnom čísle 033/551 10 22. Hodinová prehliadka po pamätihodnostiach mesta s výkladom v slovenčine stojí 500 korún a v nemeckom, anglickom či francúzskom jazyku 700 korún.

Trnavský informačný servis, Trojičné námestie 1, 917 01 Trnava

Poskytuje informácie o organizáciách v meste a o službách. Najčastejšie o stravovacích, ubytovacích, kultúrnych a športových zariadeniach, o podujatiach či dopravnom spojení. Zabezpečuje predaj propagačných materiálov a drobných spomienkových predmetov. Poskytuje tiež sprievodcovské služby v slovenskom, anglickom, nemeckom i francúzskom jazyku.

Čo sa v Trnave oplatí vidieť

Katedrála svätého Jána Krstiteľa patrí ku komplexu univerzitných budov. Po vysviacke v roku 1637 ju stavebne dokončievali ešte 63 rokov. Je prvou ranobarokovou stavbou na Slovensku.

Jej drevený, vyše dvadsať metrov vysoký, oltár je jedným z najväčších v strednej Európe. Má štyri podlažia so sochami svätých zo Starého a Nového zákona v nadživotnej veľkosti. Katedrála je národnou kultúrnou pamiatkou a metropolitnou katedrálou Trnavskej arcidiecézy. V septembri ju navštívi pápež Ján Pavol II.

Otvorené: pondelok až piatok 9.00-12.00 a 13.00-15.00, sobota 8.00-12.00, nedeľa 8.00-13.00

Dóm svätého Mikuláša je gotická trojloďová bazilika. Na jej severnej strane je kaplnka Panny Márie trnavskej s jej obrazom, ktorý je voľnou replikou obrazu z Kostola svätého Alexeja a Bonifáca v Ríme. Ľudia sa na ňu v zúfalstve obracali. Na obraze Panny Márie trnavskej sa objavil krvavý pot (1663) i slzy (1708). Ľudia vraveli, že to zaplakala nad hriechmi a pohromami mesta. Mnohým darovala zdravie a pomohla i mestu. Po procesii mestom s jej obrazom sa zastavil mor.

Otvorené: pondelok až piatok 9.00-12.00 a 14.00-17.00, nedeľa 14.00-17.00

Kostol Najsvätejšej Trojice, nazývaný jezuitský, v rokoch 1710 až 1729 slúžil reholi trinitárov, ktorá vykupovala otrokov. Po zrušení rehole Jozefom II. ho dostali jezuiti a vlastnia ho dodnes. Turistov zaujíma najmä schránka s lebkami košických mučeníkov Štefana Pongráca a Melichera Grodzieckeho. Boli jezuiti a zomreli mučeníckou smrťou v Košiciach počas Betlenovho povstania.

Otvorené: pondelok až nedeľa 8.00-18.00

Kostol svätého Jakuba staršieho, apoštola, bol postavený na mieste staršej gotickej stavby. Spolu s kláštorom, ktorý patril k najväčším v Uhorsku a stal sa miestom rokovaní uhorských a českých panovníkov, si ho vybudovali františkáni. Dnešnú podobu získal kostol v roku 1712 architektonickými úpravami za finančnej podpory arcibiskupa Juraja Selepčéniho-Pohronca. Má dobrú akustiku a často sa v ňom konajú koncerty.

Otvorené: pondelok až piatok 8.00-11.30 a 13.00-16.00, sobota 8.00-11.30

Kostol svätej Anny, neskorobarokový uršulínsky s kláštorom. Ukrýva ďalšie pozostatky všetkých troch košických mučeníkov. Okrem Pongráca a Grodzieckeho aj Mareka Križína. Uložené sú v cínovej truhle pod oltárom Panny Márie.

Kostol svätej Heleny je najstarší zo zachovaných gotických kostolov, má prívlastok špitálsky. Postavili ho v štrnástom storočí. Nadväzoval na priestory prvého mestského špitálu v blízkosti hradieb, za ktorými pochovávali mŕtvych.

Dom hudby je obytný dom s renesančnou a barokovou prestavbou na ulici Mikuláša Schneidera-Trnavského. Dnes je v ňom Dvorana slávy dobra a expozícia hudobného skladateľa a národného umelca Schneidera-Trnavského, ktorý mal v dome služobný byt. V dome bola uložená počas Betlenovho stavovského povstania uhorská kráľovská koruna.

Otvorené: utorok až piatok 9.00-17.30, nedeľa 10.00-15.30

Vstupné: dospelí 20 Sk, mládež do 18 rokov, dôchodcovia, študenti a vojaci 10 Sk a deti do 6 rokov 3 Sk

Mestská veža je významná renesančná osempodlažná stavba na Trojičnom námestí. Je vysoká 57 metrov. K vyhliadke, ktorá sa nachádza vo výške 29 metrov, vedie 143 schodov. Postavil ju majster Jakub z tehál a nárožia spevnil kamennými kvádrami v roku 1547. Na jej vrchole je socha Panny Márie Imaculaty z pozláteného medeného plechu a na hlavnom priečelí slnečné hodiny. Hodinový stroj vo veži poháňa päť ciferníkov. Má tri závažia na tridsaťmetrovom lane. Hodinové zvony odbíjajú každú štvrť a celú hodinu.

Otvorené: pondelok až nedeľa 10.00-12.00 a 12.30-18.00

Vstupné: dospelí 23 Sk, deti a dôchodcovia 12 Sk

Múzeá


Západoslovenské múzeum, Múzejné námestie

Výstavy: Od biateka k euru a Mineralógia a petrografia Malých Karpát, Gotické mesto, Sakrálne umenie zo stálych výstav

Otvorené: utorok až piatok 8.00-17.00, sobota, nedeľa 11.00-17.00

Vstupné: dospelí 20 Sk, mládež do 18 rokov, dôchodcovia, študenti a vojaci 10 Sk a deti do 6 rokov 3 Sk

Kaplnka na nádvorí radnice, Hlavná 1

Expozícia z tvorby Wiliama Schiffera.

Otvorené a vstupné ako v hlavnom múzeu.

Treba sa najskôr kontaktovať na číslo 033/551 29 13.

Galéria Jána Koniarka, Zelený kríčok 3

Kopplov kaštieľ - Blažej Baláž: Geld macht Kunst, prierez maliarskou tvorbou, do 15. 8.

Prístavba kaštieľa – Stála expozícia sochárskej tvorby J. Koniarka

Otvorené: utorok až piatok 9.00-17.00, sobota a nedeľa 13.00-18.00

Vstupné: dospelí 20 Sk, deti a dôchodcovia 10 Sk

Synagóga - Centrum súčasného umenia, Halenárska 2

Miro Nicz: Nulový manéver, do 15. 8.

Otvorené: utorok až piatok 9.00-17.00, sobota a nedeľa 13.00-18.00

Vstupné: dospelí 10 Sk, deti a dôchodcovia 5 Sk

Kam v okolí

Smolenický zámok bol pôvodne strážnym hradom pravdepodobne zo 14. storočia. Začiatkom 20. storočia stálo na jeho mieste pálfiovské rodinné sídlo podobné architektúre stredofrancúzskych zámkov.

Otvorené: pondelok až piatok 10.00-16.00, sobota a nedeľa 10.00-17.00

Vstupné: 20 Sk, deti do 12 rokov 10 Sk


Zdroj: www.cestovanie.sme.sk, 5. 8. 2003, krátené


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  
Kategórie: Publicistika Štítky: múzeum, najstraršie, SITA

Obrázok používateľa uskalienka
Offline


V Katedrále sv. Jána Krstiteľa obnovia liturgický priestor

TRNAVA 4. októbra (SITA) - V trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa obnovia liturgický priestor. Akademický sochár Otmar Oliva z Velehradu bude na pozvanie trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka v spolupráci s kamenosochárom Petrom Novákom pracovať v nasledujúcich troch rokoch na jeho obnove. Vytvorí nový obetný stôl, kríž, svietniky, krstiteľnice a ďalšie plastiky. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Michalčíková z arcibiskupského úradu.

Prínosom obnovy bude zhodnotenie tejto významnej historickej pamiatky, ktorá je častým cieľom návštevníkov Trnavy. Plastiky budú v línii baroka, teda slohu, v ktorom je postavená katedrála a zároveň budú niesť prvky moderného umenia

Projekt bude odprezentovaný 9. októbra o 18:00 v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave vernisážou k autorovej výstave s názvom Olivova premena katedrály. Vernisáž vystúpením spestrí hudobník Marián Varga.

Akademický sochár Otmar Oliva žije s manželkou Oľgou a šiestimi deťmi na Velehrade v Českej republike. Do európskeho povedomia vstúpilo jeho sochárske riešenie výzdoby Kaplnky Redemptoris Mater pápeža Jána Pavla II. vo Vatikáne a výbava interiéru Kostola Márie Matky Cirkvi v slovinskom Maribore.

Voľby prehliadania komentárov

.

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy