Samospráva zrekonštruuje podhradie vo Fiľakove

Obrázok k článku

Mestu Fiľakovo sa podarilo získať jednu z najväčších dotácií za posledné roky. Ako vedúcemu partnerovi cezhraničného projektu INTERREG_VA jej pripadne takmer 928-tisíc eur, ktoré plánuje využiť na rekonštrukciu podhradia v centre mesta. Agentúru SITA o projekte s názvom "Prezentácia kultúrneho dedičstva historického Novohradu presahujúceho hranice a dobu" informovala hovorkyňa mesta Klaudia Kovácsová.

 

Samospráva chce z dotácie zmeniť tvár podhradia a časti dolného hradu. Rekonštrukciou prejdú tri prístupové cesty pod hradom, vybudujú tu parkovisko pre autobusy i osobné autá. Pri parkovisku vzniknú nové verejné toalety, upravia terén a vysadia zeleň i trávnik. V projekte sa ráta aj s vybudovaním "infobodu" v dnes už nevyužívanej bašte, kde bude strážca parkoviska a jeden informačný terminál. „Zmenami prejde aj samotný fiľakovský hrad, v ktorom vznikne nová umelecká vstupná brána a zastrešia delová baštu pod Bebekovou vežou. V nej vznikne priestor, kde si budú môcť návštevníci vyplniť čakanie na prehliadku, napríklad pútavou prezentáciou hradov historického Novohradu. Rekonštrukciou prejde aj takzvaný vínny dom, v ktorom vytvoria prezentačný priestor pre remeslá. Budovať plánujú aj "archeopark" s informačnými tabuľami. Bebekova bašta tiež dostane novú strešnú krytinu,“ informovala hovorkyňa.

Obrázok k článku

Partnermi projektu "Prezentácia kultúrneho dedičstva historického Novohradu presahujúceho hranice a dobu" sú okrem Fiľakova obec Šiatorská Bukovinka, maďarské partneri mesto Bátonyterenye a riaditeľstvo Národného parku Bükk. Všetci partneri spolu získajú viac ako 2,1 milióna eur. V Šiatorskej Bukovinke vďaka dotácii komplexne zrekonštruujú cestu k hradu Šomoška. Mesto Bátonyterenye zrekonštruuje obslužné budovy kaštieľa Gyurky-Solymosiovcov (dôstojnícke a služobné byty), ktoré využijú na reprezentáciu Palóckej kultúry. Riaditeľstvo Národného parku Bükk plánuje v areáli hradu Baglyaskő v Salgótarjáne využiť peniaze na archeologické výskumy, ktorých výsledky bude prezentovať v archeoparku. Plánujú tiež revitalizáciu areálu, napríklad vybudovaním detského ihriska, verejných toaliet a osadením náučných tabúľ.

 

Predmetom spoločného projektu bude aj zabezpečenie spoločnej IT aplikácie a mobilnej aplikácie, organizovanie workshopov a konferencií. Spoločným cieľom projektu je prezentácia kultúrneho a prírodného dedičstva a vytvorenie rozvinutej severojužnej turistickej osi cez hranice v historickom Novohrade. Projekt bude prebiehať od 1. septembra tohto roka do 31. augusta 2019.

 


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Najnovšie blogy